Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπόιλερ με συλλέκτες


locos

Recommended Posts

Εντάξει, μη γενικεύουμε τις καταστάσεις. Το τουμπόραμα του θερμοσίφωνα υποθέτω ότι δεν ηταν PEX. Εκτός αν δουλέψατε τον θερμοσίφωνα σαν ατμολέβητα :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι αυτό γίνεται, αν χαλάσει ο θερμοστάτης... ή αν είναι οριζόντιος θερμοσίφωνας και έχει τοποθετηθεί ανάποδα. Το τελευταίο είναι κλασσική περίπτωση, ο θερμοστάτης ρυθμίζεται τέρμα (αφού δεν βγαίνει ζεστό νερό), είναι χαμηλά, και μπορεί να ξεκινήσει βρασμός πριν ανοίξει το κύκλωμα. Δεν νομίζω να είμαι ο μόνος που είδε τέτοιο θερμοσίφωνα... :)

Link to comment
Share on other sites

Σε πιο τμήμα του δικτύου έγινε αυτό? Στις στήλες ή στο οριζόντιο δίκτυο στην "ταράτσα"

 

Σε εγκατάσταση θέρμανσης σε εργοστάσιο έγινε αυτό, όχι σε εγκατάσταση ηλιακών.Χάνανε τα εξαρτήματα.

 

Επίσης σε 5όροφη οικοδομή με συλλέκτες θέρμανσης Φ50 PPR χάνανε τα εξαρτήματα συστολής καθώς και οι βάνες οι PPR με τις συστολοδιαστολές.

Τρελός μπελάς.

Να σημειωθεί ότι δεν είχα μάπα θερμοκολλητικό μηχάνημα, ούτε χάλια μήτρες, καθώς και είχαν ληφθεί τα μέτρα για διαστολή κατά μήκος των κάθετων στηλών (12cm γραμμική διαστολή αν θυμάμαι καλά.)

 

Οι PPR ανακαλύφθηκαν και κατά βάση χρησιμοποιούνται για ύδρευση, άσχετα αν τα χρησιμοποιούμε και για θέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μίλτο η αλήθεια είναι ότι θέλαμε να κινήσουμε μια ατμοτουρμπίνα με τον θερμοσίφωνα γιατί το Η/Ζ ζεύγος με την 2.5 turbo diesel της perkins είχε μείνει από πετρέλαιο. :)

 

Στις περισσότερες πάντως πραγματογνωμοσύνες που μου έχουν τύχει, που έχουν να κάνουν με πλημμύρες από διαρροές δικτύου ύδρευσης ή θέρμανσης, οι σωλήνες ήταν πλαστικές. Έχω μάθει να μην τις εμπιστεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτό γίνεται, αν χαλάσει ο θερμοστάτης... ή αν είναι οριζόντιος θερμοσίφωνας και έχει τοποθετηθεί ανάποδα. Το τελευταίο είναι κλασσική περίπτωση, ο θερμοστάτης ρυθμίζεται τέρμα (αφού δεν βγαίνει ζεστό νερό), είναι χαμηλά, και μπορεί να ξεκινήσει βρασμός πριν ανοίξει το κύκλωμα.

 

Αν χαλάσει ο θερμοστάτης της αντίστασης γίνεται (αν και δεν το έχω δει ποτέ.)

Αν τοποθετηθεί ανάποδα (που επίσης δεν το έχω δει ποτέ), και ρυθμιστεί ο θερμοστάτης έστω στους 90, πως γίνεται να ξεκινήσει βρασμός? Αφού στα 3-4 bar πίεση δικτύου, το νερό βράζει στους 134 με 144 βαθμούς κελσίου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή λύση για τα ηλιακά είναι και το ανοξείδωτο σπιράλ. Είναι εντελώς εύκαμπτο, ελαφρύ, και βγαίνει σε μεγάλες κουλούρες μέχρι 50 μέτρων.

 

Δεν έχεις ούτε κολλήσεις ούτε διαρροές που είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα στα βεβιασμένα ηλιακά.

 

Το μόνο του μειονέκτημα είναι οι μεγαλύτερες υδραυλικές αντιστάσεις που έχει σε σχέση με τον χαλκό και άρα θέλει προσοχή στον υπολογισμό της διατομής και του κυκλοφορητή.

 

Στα ηλιακά οι ροές είναι πολύ μικρές οπότε πρόβλημα επιλογής υπάρχει μόνο για τα μεγάλα συστήματα αφού ο ανοξείδωτος στις μεγαλύτερες διαμέτρους δεν είναι πιστοποιημένος για πάνω από 4 bar.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλους! κι αφού το ξεκινήσαμε, στο δίκτυο καλοριφέρ το tuborama από τον πίνακα μέχρι τα σώματα είναι ΟΚ?(Με ρύθμιση στο λέβητα 60 βαθμούς Κελσίου).

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλους! κι αφού το ξεκινήσαμε, στο δίκτυο καλοριφέρ το tuborama από τον πίνακα μέχρι τα σώματα είναι ΟΚ?(Με ρύθμιση στο λέβητα 60 βαθμούς Κελσίου).

Γιατί να τα δουλέψεις τόσο χαμηλά τα καλοριφέρ?

Έχουν υπολογιστεί για αυτή τη θερμοκρασία?

Link to comment
Share on other sites

...πως γίνεται να ξεκινήσει βρασμός? Αφού στα 3-4 bar πίεση δικτύου, το νερό βράζει στους 134 με 144 βαθμούς κελσίου.

 

Δεν έχεις άδικο. Κι ούτε μπορώ να ισχυριστώ ότι ήμουν εκεί με θερμόμετρο και μανόμετρο... :)

Απλά είπαν ότι όταν έσπασε (για την ακρίβεια έχασε την στεγανότητά του το ρακόρ) γέμισε ο τόπος ατμούς. Θα μπορούσε να έχει θερμοκρασία και κάτω από 100°C.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.