Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος Εφορίας


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έλαβα μόλις το εκκαθαριστικό στο οποίο αναγράφεται ότι πρέπει να προσκομίσω όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά για τον έλεγχο του επιστρεφόμενου φόρου. Φυσικά είμαι εκτός κλίμακας, και θα έχω πρόβλημα. Επομένως ρωτώ

 

1. Ποια τα δικαιολογητικά που θα πρέπει να προσκομίσω?

 

2. Ποιο το μέγιστο δυνατό πρόστιμο (ποσοστιαίο πάντα) που μπορεί να φάω; Ο συντελεστής μου είναι 60% και με την προσάυξηση είναι στο 72%.

 

Σας ευχαριστώ

 

─────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. E1, E3 και βεβαιώσεις. Παρακράτησης φόρου από τους πελάτες σου, και εισφορών στο ταμείο σου (εφόσον τις έχεις πληρώσει και έχεις τέτοιες). Τίποτα άλλο (γιατί ορισμένοι κάνετε κάτι κουταμάρες και τους κουβαλάτε ό,τι έχετε και δεν έχετε και κακομαθαίνουν).

2. Γιατί να φας πρόστιμο; Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "είμαι εκτός κλίμακας και θα έχω πρόβλημα".

Link to comment
Share on other sites

Έλαβα μόλις το εκκαθαριστικό στο οποίο αναγράφεται ότι πρέπει να προσκομίσω όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά για τον έλεγχο του επιστρεφόμενου φόρου.

δεν τα είχες μαζί με τη δήλωση? πως στην δέχτηκαν?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Έλαβα επίσης το εκκαθαριστικό φόρου εισοδήματος (με βάση την αρχική δήλωση). Προφανώς επειδή αυτή τη φορά έχω επιστροφή > 1500ε το φετινό 'ραβασάκι' γράφει κάπου: 'η είσπραξη του φόρου επιστροφής θα γίνει αφού προηγηθεί έλεγχος από την αρμόδια ΔΟΥ'.

 

1. Γνωρίζει κάποιος σε ποιο τμήμα της ΔΟΥ πρέπει να απευθυνθώ;

2. Τι δικαιολογητικά θα μου ζητήσουν; (υποθέτω από προηγούμενα posts βιβλία, και ΑΠΥ)

Υπάρχει περίπτωση να μου τα ξαναζητήσουν όλα από την αρχή; (εννοώ ασφαλιστική ενημερότητα και Φ.Ε.Μ.)

 

Υπ' όψιν κατέθεσα τη δήλωση αυτοπροσώπως προσκομίζοντας όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά (βεβαίωση εισφορών ΤΣΜΕΔΕ, Φ.Ε.Μ. κλπ.)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

'η είσπραξη του φόρου επιστροφής θα γίνει αφού προηγηθεί έλεγχος από την αρμόδια ΔΟΥ'.

 

1. Γνωρίζει κάποιος σε ποιο τμήμα της ΔΟΥ πρέπει να απευθυνθώ;

 

Για το 2005 που είχα λάβει παρόμοιο ραβασάκι για επιστροφή 5.700,00 περίπου και τους είχα πάρει τηλ στην υπηρεσία φορολογίας εισοδήματος , με είχαν ενημερώσει ότι θα κάνουν εκείνοι τους ελέγχους που κρίνουν απαραίτητους και μετά θα με καλέσουν για "ταμείο". Εκεί , ενάμιση μήνα μετά την ειδοποίηση για επιστροφή , μου ζητήθηκαν αποδεικτικά εξόφλησης ασφαλιστικών εισφορών.

 

Αν η δήλωσή σου έγινε ηλεκτρονικά , επικοινωνείς με την ΔΟΥ σου ώστε να ξέρεις ακριβώς τι να τους πας και να μην χάνεις χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

1. Γνωρίζει κάποιος σε ποιο τμήμα της ΔΟΥ πρέπει να απευθυνθώ;

 

Δε θα ασχοληθεις καθολου

Καθε χρόνο (τα τελευταια 8 ) εχω επιστροφή > 1500. Παντα αυτο μου γραφουν . Γινεται ελεγχος αν χρωστας στο κρατος. Τουλαχιστον αυτο μου ειπαν. Ποτε δε μου ζήτησαν τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λέει ο ggeorge. Απλώς τοκίζουν τα χρηματά σου για περισσότερο χρόνο. Καμμία ενέργεια από πλευράς σου, εκτός αν σε καλέσουν με συστημένο έγγραφο.

Link to comment
Share on other sites

Θα πας μία βόλτα από την εφορία από το τμήμα ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ, με ένα αντίγραφο Ε1 και Ε3 (που κανονικά τα έχουν στο σύστημα τους), βεβαιώσεις για παρακρατήσεις και προκαταβλητέους, τη βεβαίωση του ΤΣΜΕΔΕ για το πόσα λεφτά έδωσες.

 

ΜΗΝ κουβαλήσεις τις αποδείξεις από την πληρωμή του κινητού σου κτλ κτλ, ούτε τις ΑΠΥ, ούτε το βιβλίο εσόδων εξόδων.

Αυτοί γενικά θέλουν να τσεκάρουν όλα τα νούμερα (και προπαντός τους φόρους που έχεις προπληρώσει) του Ε1, ότι έχουν σχετικά παραστατικά.

Τώρα άμα έχεις ιατρικά έξοδα, δάνειο και το δήλωσες για έκπτωση μέρους των τόκων θα κουβαλήσεις και αυτά το δικαιολογητικά.

Σύνολο 10 χαρτιά. Μην τους πας ολόκληρο ντοσιέ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.