Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος Εφορίας


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι κι εμένα μου ηρθε το εκκαθαριστικό σημείωμα.Κατέθεσα ηλεκτρονικά και αναγράφει ΑΡΧΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ INTERNET.

Πιο κάτω αναφέρει:

 

"ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ

Βάσει της Δ12 10..... εγκυκλίου, παρακαλείσθε να προσκομίσετε άμεσα στη ΔΟΥ σας τη φορολογική Δήλωση με τα απαραίτητα δικαιολογητικά για έλεγχο του επιστρεφόμενου ποσού."

 

Μην βιάζεστε, όλοι θα πάρουμε????

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε κιολας το εκκαθαριστικό για τη χρηση 2009? Ποτε κιολας?

Εμενα πριν 1 μηνα σχεδον μου ήρθε και το υπεβαλα στη ΔΟΥ μου... Και υστερα λεμε οτι ειναι αργο το δημόσιο...

Link to comment
Share on other sites

Χρήση 2009 Topap.Εγώ υπέβαλα ηλεκτρονικά Ε1,Ε9.Αλλά νομίζω κι άλλοι που τα κατέθεσαν επιτόπου, τους ήρθε το εκκαθαριστικό.

Link to comment
Share on other sites

Όταν καταθέτεις ηλεκτρονικά, το εκκαθαριστικό εκδίδεται άμεσα και αποστέλλεται εντός ολίγων ημερών.

 

Μετά ακολουθεί η διαδικασία της διασταύρωσης αφού καταθέσεις τα δικαιολογητικά και κάποια στιγμή πιστώνεται ο λογαριασμός (άμα έχεις δηλώσει) και αποστέλλεται και επιταγή για λόγους αρχειακούς. Σε περίπτωση που δε δηλώσεις λογαριασμό (ή δεν ταυτοποιηθεί) χρησιμοποιείς την επιταγή για την είσπραξη.

Link to comment
Share on other sites

Η λύση για όσους έχουν επιστροφή >1.500 ευρώ είναι να προσκομίζουν στη ΔΟΥ τη δήλωσή τους (και όχι ηλεκτρονικά ή με ταχυδρομείο), ώστε αυτός ο έλεγχος που αναφέρει το εκκαθαριατικό να γίνεται κατά την κατάθεση από τον υπάλληλο.

 

ΥΓ. Πέρσι την έστειλα ταχυδρομικώς, το εκκαθαριστικό μου ανέφερε ότι θα ακολουθήσει έλεγχος των στοιχείων και ο έλεγχος έγινε (???) εσωτερικά στη ΔΟΥ χωρίς να προσκομίσω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Χθες που πήγα τις βεβαιώσεις, η ουρά για την κατάθεση δηλώσεων αυτοπροσώπως ήταν 25-30 άτομα, ενώ όσοι πήγαμε μόνο τις βεβαιώσεις, εξυπηρετηθήκαμε περνώντας μέσα από το γκισέ εντός 5 λεπτών από υπαλλήλους ειδικά για αυτή τη δουλειά. Επιπλέον με την ηλεκτρονική υποβολή η εκκαθάριση γίνεται μάλλον νωρίτερα και αποφεύγεις σφάλματα κατά τη συμπλήρωση των εντύπων καθώς έχει αυτόματους ελέγχους.

Ούτως ή άλλως δεν έχει νόημα να το συζητάμε, καθώς οι ταχυδρομικές και αυτοπροσώπως υποβολές τελείωσαν φέτος. Από του χρόνου υποχρεωτικά και όλοι, ηλεκτρονικά θα καταθέτουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.