Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΤΣΜΕΔΕ] Εγκυμοσύνη


akius

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά όσες φορές ρώτησα στο ΤΣΜΕΔΕ της περιοχής μου, μου είπαν οτι τα 2.500 € τα παίρνεις μόνο αν γεννήσεις σε ιδιωτική κλινική.

Αυτο που δεν μπορώ να καταλάβω όμως είναι το εξής: Τα παίρνεις όποια κι αν είναι η απόδειξη της κλινικής; Το λέω αυτό γιατί έχω λόγω της δουλειάς μου και ιδιωτική ασφάλιση η οποία καλύπτει το 80% των εξόδων της γέννας. Μήπως μπορέσω να πείσω την κλινική να μου κόψει τα εξοδα σε δύο συμπληρωματικές αποδείξεις. πχ 500 € για οτ ΤΣΜΕΔΕ και 1.000 € για την ιδιωτικη ασφάλεια.

Μάλλον ζητάμε πολλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 236
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι ΑΦΟΥ πρώτα πάρεις από το ΤΣΜΕΔΕ ό,τι είναι να πάρεις, μπορείς να πας στην ιδιωτική ασφάλεια με το υπόλοιπο ποσό που προκύπτει από το χαρτί που θα σου δώσει το ΤΣΜΕΔΕ και από το οποίο προκύπτει ότι οι πρωτότυπες αποδείξεις έχουν κατατεθεί κεί και έχεις εισπράξει το Χ μέρος του ποσού.

 

Τουλάχιστον έτσι ίσχυε για κανονικές νοσηλείες (όχι τοκετό).

 

Θυμάμαι όμως ότι παλιά το επίδομα τοκετού το έδιναν με ΜΟΝΟ δικαιολογητικό την ληξιαρχική πράξη γέννησης. Άλλαξε αυτό?

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Kapa, παλιά με τα νοσήλια αυτό γινόταν, μας δίναν από το ΤΣΜΕΔΕ ενα μπλε χαρτί και ότι δεν δικαιολογούσε το ΤΣΜΕΔΕ το συμπλήρωνε η ασφαλιστικη. Τα μπλε χαρτιά σταματησαν όμως φετος. Τέλος πάντων θα ρωτήσω τις υπαλλήλους του ΤΣΜΕΔΕ της περιοχής μου η οποίες ομολογουμένως είναι εξυπηρετικότατες και θα ενημερώσω για όποιον ενδιαφέρεται αν βρω κανένα κόλπο :idea: .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Kapa, παλιά με τα νοσήλια αυτό γινόταν, μας δίναν από το ΤΣΜΕΔΕ ενα μπλε χαρτί και ότι δεν δικαιολογούσε το ΤΣΜΕΔΕ το συμπλήρωνε η ασφαλιστικη. Τα μπλε χαρτιά σταματησαν όμως φετος. Τέλος πάντων θα ρωτήσω τις υπαλλήλους του ΤΣΜΕΔΕ της περιοχής μου η οποίες ομολογουμένως είναι εξυπηρετικότατες και θα ενημερώσω για όποιον ενδιαφέρεται αν βρω κανένα κόλπο :idea: .

 

Γιατί σταμάτησαν τα μπλε χαρτιά??????

ΔΕΝ είναι αναφαίρετο δικαίωμά μας το υπόλοιπο να το βάλουμε στη φορολογική δήλωση?????????????

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί σταμάτησαν. Παρόλαυτα το ΤΣΜΕΔΕ σου δίνει βεβαίωση σε λευκό χαρτί υπογεγραμμένη από τον Προιστάμενο όπου λέει οτι κατέβαλλες πχ. το 2011 νοσήλια ύψους 2.000 € και σου επιστράφηκαν πχ. τα 1.000 € . Αυτό από οτι κατάλαβα το χρησιμοποιείς στη φορολογική σου δήλωση. Απλά δεν μαζεύεις ένα ένα τα μπλε χαρτια. Μάλλον το έκαναν για δική τους διευκόλυνση.

Link to comment
Share on other sites

Δύο χαρτιά είναι νομίζω. Το δεύτερο δεν θυμάμαι όμως... (μήπως δίνει το μαιευτήριο κάτι για το ταμείο?)

 

Ίσως βεβαίωση ότι το παιδί γεννήθηκε στο συγκεκριμένο μαιευτήριο ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.