Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΤΣΜΕΔΕ] Εγκυμοσύνη


akius

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 236
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν το παιδί γεννηθεί στο Νοσοκομείο δεν δικαιούσαι τα 2.500€. Αν γεννηθεί σε κλινική τα δικαιούσαι. Ετσι απλά. Και μου το τονίζουν συνέχεια. Παρολαυτά δεν μου φαινεται λογικό γιατί όταν δεν σου δικαιολογούν τα εξοδα της εγκυμοσύνης μέχρι να γεννηθεί το παιδί (γιατρους εξετασες κλπ) σου λένε οτι το κάνουν διοτι σου δίνουν στο τέλος το επίδομα των 2.500 € για την κάλυψη όλων των εξόδων της εγκυμοσύνης. Δηλαδή μια γυναίκα που θα γεννησει στο Νοσοκομείο (όπου σημειωτέον κι εκει θα πληρώσει απλά λιγότερα από οτι σε κλινική) θεωρούν οτι δεν έχει κάνει έξοδα μέχρι να γεννήσει; Τί να πει κανείς;

Πάντως παλίοτερα το έπαιρνες το επίδομα όπου κι αν γεννούσες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Ερωτηση. Υπαρχει πουθενα γραπτη ανακοινωση με επισημη ανακοινωση οτι δεν δινουν επιδομα εαν το παιδι γεννηθεί στο Δημοσιο Νοσοκομείο?. Δεν το βρισκω πουθενα ουτε στο σαιτ. Δεχομαστε μια προφορικη ανακοινωση απο εναν υπαλληλο του ΤΣΜΕΔΕ?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς πότε περίπου παίρνουμε τα λεφτά αυτά; Μας τα βάζουν κατευθείαν στο λογαριασμό, μιας κ έχουμε ήδη δηλώσει το ΙΒΑΝ μας στη σελίδα του τσμεδε ή μας στέλνουν καποια στιγμή κάτι σαν επιταγή να πάμε να εισπράξουμε; Βασικά μήπως ξέρει κανείς πόσο καιρό μετά απο την κατάθεση των εγγράφων (ληξιαρχική πράξη γέννησης, βεβαίωση, βιβλιάριο) γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Αν πας Αθήνα τα παίρνεις επί τόπου. Εγώ έτσι έκανα τις δύο τελευταίες φορές που έγινα μπαμπάς. Για επαρχία περίμενα από 6 μήνες έως και 1,5 χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

Mηπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει εφόσον ζητάνε βιβλιάριο ΙΚΑ, επειδή δεν είναι το ΤΣΜΕΔΕ στον ΕΟΠΠΥ, για να πάρεις την άδεια λοχείας-κύησης μπορείς να έχεις 2 βιβλιάρια?? Ενα του ΤΣΜΕΔΕ που ήδη έχουμε και ένα του ΙΚΑ? Εγώ είμαι μισθωτη στην εταιρία μου και μου πληρώνουν ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ ασθένεια σε χρήμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.