Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΤΣΜΕΔΕ] Εγκυμοσύνη


akius

Recommended Posts

στο ΔΗΜΟΣΙΟ δεν πληρωνεις ΤΙΠΟΤΑ......μπορει τη επισκληριδιο που αυτη ειναι 300 ευρω !!!

 

 

στο ιδιωτικο ΜΕ ΕΟΠΠΥ στη ουσια σου αφαιρουν τα 900 ευρω που καλυπτει το ΤΑΜΕΙΟ !!!

 

τι θα παρει ο καθενας απο το ταμειο του ειναι ΑΛΛΟ ανεκδοτο......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 236
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η γυναίκα μου γέννησε στις 9-12-12, πρωτοκόλλησα τα δικαιολογητικά στο ΤΣΜΕΔΕ στις 14-12-12 και χθες που μίλησα δεν ήξεραν ακόμα τίποτα για το από που θα πάρω επιστροφή, έστω αυτά τα 900 € του ΕΟΠΠΥ και πότε!

Ένα μπουρδέλο!

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω πλήρωσατε κανονικά-όλο το ποσο για τα έξοδα τοκετού?Για τις εξετάσεις κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης το θεωρώ δεδομένο!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας! Γνωρίζετε εάν δικαιούμαστε την 6μηνη άδεια μητρότητας τώρα που ενταχθήκαμε στο ΕΟΠΠΥΥ. Να σημειώσω ότι είμαι μισθωτή με σύμβαση αορίστου χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλημέρα σας.

 

Διάβασα με μεγάλο ενδιαφέρον όλα τα μηνύματα και θα ήθελα την βοήθεια σας. Είμαι μηχανικός 5ετίας και εργάζομαι στο ίδιο γραφείο με μπλοκάκι, το κλασικό μισθωτός - ελεύθερος επαγγελματίας.

 

Δεν μπορώ να βγάλω άκρη με το ΤΣΜΕΔΕ σχετικά με εγκυμοσύνη -επίδομα τοκετού. Μπορώ να διεκδικήσω άδεια τοκετού ή την 6μηνη άδεια μητρότητας λόγω ΕΟΠΠΥΥ πλέον ή για όσο διάστημα θα επιλέξω να μείων με το παιδί μου απλά δεν θα πληρώνομαι και ως αποτέλεσμα θα χάσω και την δουλεία μου γιατί σιγά μην περιμένουν εμένα?

 

Θα μπορούσα να κολλάω και ΙΚΑ μόνη μου ώστε να μπορώ να πάρω την άδεια μετά?

 

ότιδήποτε γνωρίζεται σχετικά με τις γυναικολογικές εξετάσεις που θα χρειαστούν και πως πληρώνεσαι για αυτές, τι παραπεμπτικά θα χρειαστούν κλπ. ευπρόσδεκτα γιατι έχω πελαγώσει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και με το καλό το μωρό σου! Αφού ουσιαστικά είσαι ελεύθερος επαγγελματίας ό,τι και να "διεκδικήσεις" ουσιαστικά είναι εις βάρος σου (επαγγελματικά εννοώ λαμβάνοντας υπόψιν την ανταγωνιστικότητα). Νομίζω ότι το πόσο καιρό θα καθίσεις εξαρτάται από τους εργοδότες σου και το πόσο καλή σχέση έχετε και βέβαια πόσο πιο δύσκολα θα σε αντικαταστήσουν (δυνητικά πάντα!) Προσωπικά επέστρεψα στη δουλειά μου και τις 3 φορές στις 40 μέρες από επιλογή μου αλλά δεν μου επέτρεπαν και οι συγκυρίες να πράξω διαφορετικά.. Βέβαια είχα τη δυνατότητα να μου κρατήσει κάποιος το μωρό.. Δε νομίζω ότι μπορείς να κολλάς ΙΚΑ μόνη σου γιατί θα έπρεπε να το έχεις κάνει νομίζω 1 χρόνο πριν την εγκυμοσύνη αλλά πάλι καλύτερα να σε πληροφορήσει κάποιος πιο σχετικός..

Link to comment
Share on other sites

στο ΔΗΜΟΣΙΟ δεν πληρωνεις ΤΙΠΟΤΑ......μπορει τη επισκληριδιο που αυτη ειναι 300 ευρω !!!

 

 

στο ιδιωτικο ΜΕ ΕΟΠΠΥ στη ουσια σου αφαιρουν τα 900 ευρω που καλυπτει το ΤΑΜΕΙΟ !!!

 

τι θα παρει ο καθενας απο το ταμειο του ειναι ΑΛΛΟ ανεκδοτο......

 

εχουν αλλαξει τα πραγματα akius.... πλεον και στο δημοσιο πληρωνεις αν γεννησεις με φυσιολογικο τοκετο!!!! αν γεννησεις ομως με καισαρικη δεν πληρωνεις καθως το θεωρουν χειρουργειο. αυτο βεβαια εχει ως αποτελεσμα να προτιμουν οι γυναικες που γεννανε σε δημοσιο, την καισαρικη!!! εκει μας εχουν φτασει.

Link to comment
Share on other sites

εχουν αλλαξει τα πραγματα akius.... πλεον και στο δημοσιο πληρωνεις αν γεννησεις με φυσιολογικο τοκετο!!!! αν γεννησεις ομως με καισαρικη δεν πληρωνεις καθως το θεωρουν χειρουργειο. αυτο βεβαια εχει ως αποτελεσμα να προτιμουν οι γυναικες που γεννανε σε δημοσιο, την καισαρικη!!! εκει μας εχουν φτασει.

 

ΣΩΣΤΑ

 

ΕΓΩ λεω εκτος απο τα τεκμηρια στα παιδια να μπΕι και ΤΕΛΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ......εκανες παιδι πηγαινε παρε κανα παραβολο 2000 απο ΔΟΥ....

 

δεν @@@@ καλυτερα αφου προτιμουν να φερνουν ΕΤΟΙΜΟΥΣ ΛΑΘΡΟ με τις ΚΑΡΑΒΙΕΣ....

που να κουραζομαστε τωρα να κανουμε παιδια....ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΕΤΟΙΜΟ ΣΤΑ 20 ΤΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Μα το θεό τελικά ήμουν τυχερός που για λίγο πρόλαβα το προηγούμενο καθεστώς και πηρα το επίδομα τοκετου των 2500 Ε αφού θα ήταν αδύνατο να καλύψω όλα τα έξοδα της γέννας που έφτασε κατι παραπάνω από 5000 Ε χωρίς να λάβω υπόψιν τα έξοδα πηγαινε -έλα στην Αθήνα στο Γιατρό Θα μου πειτε γιατί δεν πηγα δημόσιο αλλά στο Ιασώ Δυστυχώς η ευτυχώς ο γιατρός της γυναίκας μου που την ξέρει από μικρούλα εργάζεται εκεί τι να έκανα ? Αν ήξερα τι θα επακολουθούσε με τις αλλαγές στον ΕΟΠΠΥΥ διπλα θα τα φόραγα τα προ.....κά Εκεί θα μας φτάσουν δυστυχώς όταν μάλιστα έχουμε έντονο δημογραφικό πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.