Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΤΣΜΕΔΕ] Εγκυμοσύνη


akius

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!

 

Η μείωση στις εισφορές είναι μόνο για τη μητέρα ή και για τον πατέρα στην περίπτωση που αυτός είναι ο μηχανικός;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 236
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

http://www.tsmede.gr/

 

ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

 

Ενημερώνουμε, ότι άρχισε η σταδιακή χορήγηση του επιδόματος μητρότητας στις άμεσα ασφαλισμένες του Ε.Τ.Α.Α. - Τομείς Μηχανικών & Ε.Δ.Ε., κατ εφαρμογή του άρθρου 6 του Ν.4097/2012 (Α' 235) και της Κ.Υ.Α., αριθμ. πρωτ.: Φ.10060/15858/606/7.10.2014.
Μέχρι σήμερα έχουν χορηγηθεί τα επιδόματα, των οποίων οι αιτήσεις κατατέθηκαν στο Ταμείο έως και την 31.01/2015.
Θα ακολουθήσουν νεότερες ανακοινώσεις για τις επόμενες πληρωμές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για άμεση ασφαλισμένη(έχω γεννήσει πριν 4 μήνες ) ισχύουν τα εξής:

-Κάνεις κανονικά τις απλές εξετασεις που τις γράφει στο βιβλιάριο, τα φάρμακα εγκυμοσύνης είναι δωρεάν

- δεν παίρνεις τίποτα για τις εξειδικευμένες ακριβές εξετάσεις (που κάνουν γύρω στα 150 Ε) σε ιδιωτικό ιατρείο

-Οταν είναι να γεννήσεις, αν πας σε ιδιωτικό μαιευτήριο σου λένε το τελικό κόστος και αυτοί παίρνουν κάποιο ποσό από το ταμείο. Σε δημόσιο δεν ξέρω

Στη συνέχεια πας στο ταμείο μας και :

- Ασφαλίζεις το παιδι,

- Εφόσον είσαι γυναίκα αυτοαπασχολούμενη κάνεις αίτηση για το επίδομα λοχείας (200*4=800 Ε) στο πρωτόκολλο, νομίζω.

-Ως γυναίκα μηχανικός έχεις 30-50 % μείωση στο τσμεδε σου για ένα χρόνο και κάνεις αίτηση στο μητρώο, νομίζω

 

Πλέον είναι συγκεκριμένα τα πράγματα και το κυριότερο έχει καταργηθεί το ποσό των 2.500 ευρώ που έδιναν παλιά

 

Η σύζυγος είναι άνεργη και την έχω ασφαλίσει στο ΤΣΜΕΔΕ.

ξέρετε εαν ισχύουν τα ίδια όταν είναι έμμεσα ασφαλισμένη?

Link to comment
Share on other sites

για εμμεσα ασφαλισμενες ισχυει οτι εχει να κανει μονο με τον κλαδο υγειας (γιατροι, φαρμακα, εξετασεις κλπ) . επιδοματα δεν δικαιουται

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

για εμμεσα ασφαλισμενες ισχυει οτι εχει να κανει μονο με τον κλαδο υγειας (γιατροι, φαρμακα, εξετασεις κλπ) . επιδοματα δεν δικαιουται

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους. Έχει πάρει κάποια συνάδελφος το επίδομα μητρότητας έχοντας κάνει αίτηση μετά τις 31/1/15 που έλεγε η ανακοίνωση του Δεκέμβρη; Εμείς κοντεύουμε τους 6 μήνες και ούτε ευρώ, ούτε ακρόαση... :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Καλησπέρα,

 

Ειμαι μισθωτη μηχανικός ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ. Ειδα στο site οτι δινεται επιδομα τοκετου για γεννα σε ιδιωτικο νοσοκομείο 2.500 ευρω.

 

Αυτο ισχύει για εμενα που ειμαι μισθωτη μηχανικός?

 

Τα χρηματα τα παίρνουμε μετά τη γεννα? Η πληρώνεται το νοσοκομειο απευθείας?

 

Ευχαριστω,

Ελενη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.