Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΤΣΜΕΔΕ] Εγκυμοσύνη


akius

Recommended Posts

Τις επισκεψεις στο γιατρο -γυναικολογο κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης

και στον παιδιατρο μετα την εγκυμοσυνη και ακομη και στο μικροβιολογο για εξετασεις αυτες τις δινετε στο ΤΣΜΕΔΕ? Τις χρησιμοποιουμε στην εφορια μας?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 236
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ΤΣΜΕΔΕ πλέον δε δέχεται γιατρικές αποδείξεις. Χρησιμοποιούνται στο Ε1 μόνο για μείωση του φορολογητέου εισοδήματος (για ελεύθερους επαγγελματίες).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα. Για πατέρα άμμεσα ασφαλισμένο ( η σύζυγος ειναι έμμεσο ασφαλισμένο μέλος) δεν ισχύει το 50% μείωση εισφορών τους 12 μηνες μετά την γέννηση?

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα καθε μερα αλλαζουν.Γι αυτο καλο ειναι να ρωτησεισ υπευθυνα και εγγραφως .ειναι ποιο σιγουρο αλλα εχει πολυ τρεξιμο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

 

Θα ήθελα τη συμβουλή σας στο παρακάτω θέμα. Η γυναίκα μου (μηχανικός η/υ και αυτή) δούλευε ως ελεύθερος επαγγελματίας από το 2007 έως τα τέλη του 2013. Από το 2014 η εταιρεία στην οποία εργάζεται την προσέλαβε ως μισθωτή. Επίσης είναι έγκυος στον 6ο μήνα. Τι παροχές σε άδεια και επιδόματα δικαιούται; Ένσημα έχει προφανώς κάτω από 200 καθώς είναι μισθωτή εδώ και 3 μήνες μόνο (αναφέρω τα ένσημα καθώς στις πιο πολλές αναζητήσεις θέτουν αυτόν τον αριθμό ώς όριο για το ΙΚΑ). Αν η περίπτωσή μας είναι μπερδεμένη γνωρίζετε που μπορώ να απευθυνθώ ώστε να ενημερωθούμε έγκυρα για το θέμα μας;

 

Ευχαριστώ πολύ!

φιλικά,

Πάνος 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα

 

Κάποια συνάδελφος ή σύζυγος συναδέλφου που έχει γεννήσει πρόσφατα ή είναι έγκυος μπορεί να μας ενημερώσει τι συμβαίνει πλέον με επιδόματα μητρότητας κτλ;

 

Είτε για άμεσα είτε για έμμεσα ασφαλισμένη.

 

Ψάχνω και ψάχνω, αλλά άκρη δεν βγάνω...

Link to comment
Share on other sites

Για άμεση ασφαλισμένη(έχω γεννήσει πριν 4 μήνες ) ισχύουν τα εξής:

-Κάνεις κανονικά τις απλές εξετασεις που τις γράφει στο βιβλιάριο, τα φάρμακα εγκυμοσύνης είναι δωρεάν

- δεν παίρνεις τίποτα για τις εξειδικευμένες ακριβές εξετάσεις (που κάνουν γύρω στα 150 Ε) σε ιδιωτικό ιατρείο

-Οταν είναι να γεννήσεις, αν πας σε ιδιωτικό μαιευτήριο σου λένε το τελικό κόστος και αυτοί παίρνουν κάποιο ποσό από το ταμείο. Σε δημόσιο δεν ξέρω

Στη συνέχεια πας στο ταμείο μας και :

- Ασφαλίζεις το παιδι,

- Εφόσον είσαι γυναίκα αυτοαπασχολούμενη κάνεις αίτηση για το επίδομα λοχείας (200*4=800 Ε) στο πρωτόκολλο, νομίζω.

-Ως γυναίκα μηχανικός έχεις 30-50 % μείωση στο τσμεδε σου για ένα χρόνο και κάνεις αίτηση στο μητρώο, νομίζω

 

Πλέον είναι συγκεκριμένα τα πράγματα και το κυριότερο έχει καταργηθεί το ποσό των 2.500 ευρώ που έδιναν παλιά

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

maranti ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και να σου ζήσει και το παιδάκι σου!

 

μήπως θυμάσαι τι ποσό είναι αυτό που παίρνει η ιδιωτική κλινική από το ταμείο;

Link to comment
Share on other sites

Το ποσό που παίρνει η κλινική από το ταμείο μη σε απασχολεί. Εσύ θα ζητήσεις απο τη κλινική το τιμοκατάλογο τους για ασφαλισμένους ΕΟΠΥΥ όπου φαίνεται το τελικό ποσό που θα πληρώσεις. Η γυναίκα μου ήταν άνεργη πρώην μισθωτός και πήρε επίδομα κυοφοριάς , λοχείας (πολύ σεβαστό ποσό)  και συνεχίζει 1,5 χρόνο μετά και παίρνει επίδομα μακροχρόνια ανέργου.

 

Η άνεργη μηχανικός ΕΕ ξέρετε τι παίρνει ε;

Edited by cve20126
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.