Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Οικοδομική άδεια - αποστάσεις κτηρίου από τα όρια του οικοπέδου


Recommended Posts

για σας παιδια εχω ενα προβλημα και θελω τη βοηθεια σας

 

λοιπον εχω ενα οικοπεδο ειναι στενομακρο και θελω να το χτισω

ο εργωλαβος μου λεει οτι πρεπει να ακουμπισουμε στα σινορα

δεξια αριστερα η να ακουμπισουμε απο τη μια μερια αλλα ετσι

πρεπει να αφισουμε 2.5 μετρα

εγω λοιπον ξερω οτι 2.5 μετρα αφινουμε αν θελουμε πορτα

η παραθυρο εγω δεν θελω τηποτα απο τα δυο απλα θελω να αφισω

καπου ενα μετρο για να περναο ενα μικρο δρομακι γινεται αυτο η οχι ??

 

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

ο εργολάβος ειναι και μηχανηκος ομως δεν του εχω εμπιστοσύνη

μου φενεται κουφο να μην μπορώ να αφισω ενα μέτρο αφου ο τοιχος

θα ειναι τυφλος χωρις παραθυρα κτλ ...

 

αν καποιος γνωριζει ασ με ενημερωση ο μηχανικος μου λεει 2,5 μ. η τιποτα

και ρωταο εγω τωρα ισχυει κατη τετοιο ????

Link to comment
Share on other sites

sifisxx, αφού δεν εμπιστεύεστε τον μηχανικός σας, τότε τι προσπαθείτε να βγάλετε?

Αν δεν τον εμπιστεύεστε σε αυτό το απλό θέμα, πως θα του εμπιστευτείτε να κατασκευάσει αυτό που θα μπείτε εσείς και η οικογένειά σας από κάτω?????

 

Μπορείτε βέβαια να πάτε και σε έναν άλλο μηχανικό που θα τον εμπιστεύεστε......

Link to comment
Share on other sites

Σήφη εγώ είμαι μηχανικός και σου λέω πως στη δουλειά σου τα σίδερα κολλάνε με ατλακόλ και τα ξύλα με ούχου στιγμής.

 

Και επιμένω κιόλας.

 

Και ξαναεπιμένω !!!

 

Και ξανά !!

 

Ότι λέει η άδειά σου θα χτίσεις και η άδεια βγαίνει βάσει νόμων.

Tέλοc

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με την περιοχή που είσαι! Πάντος σαν νομοθεσία αυτό ισχύει, άσχετα με το αν θα έχεις ή όχι ανοίγματα. Απλά αν κολλάει η οικοδομή σου στο όριο τότε δεν μπορείς να έχεις καθόλου ανοίγματα ενω στα 2,5 μ. μπορείς. Αλλά το όριο της οικοδομής σου πρέπει είτε να κολλάει στο όριο είτε να απέχει το ελάχιστο 2,5 μ. Στο 1 μ. δεν μπορεί να είναι. Το καλύτερο είναι πάντα να εμπιστέυεσαι το μηχανικό σου, αν δεν τον εμπιστέυεσαι τότε θα σου προκύψουν πολλά προβλήματα και κατα την κατασκευή!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ συνηθισμένο! Ή στο όριο ή 2,5 μέτρα κενό!

Σεβαστείτε κάποιον που "χάλασε" μερικά χρόνια από την ζωή του και αρκετά χρήματα για να γίνει μηχανικός!

Link to comment
Share on other sites

η τοποθέτηση της οικοδομής σε ένα οικόπεδο και το αν θα εφάπτεται ή όχι σε κάποιο πλάγιο όριο δεν είναι θέμα που μπορεί να αναλυθεί με λίγες λέξεις,

Ο γενικός κανόνας είναι ότι ή κολλάς ή αφήνεις Δ (ύψος*0,10 +3μ) αλλά υπάρχουν και πάρα πολλές περιπτώσεις που δεν ισχύει αυτό.

πχ, αν είναι εξ' αδιαιρέτου το οικόπεδο ισχύουν άλλοι κανόνες, αν η περιοχή έχει ενταχθεί στο σχέδιο προ του 85 εκεί να δεις υποπεριπτώσεις ανάλογα με το αν και σε τι απόσταση έχτισε ο όμορος και πότε κλπ, κλπ

Υπάρχουν περιπτώσεις που μπορείς να αφήσεις και 1μ αλλά είναι πολύ εξειδικευμένη περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Ανάλυση ΓΟΚ διαδικτυακά δεν μπορεί να γίνει. Όποιος δεν εμπιστεύεται το μηχανικό του ("εργολάβο") να κοιτάξει να βρει κάποιον μηχανικό που θα εμπιστεύεται. Θέλετε να αναλύσετε όλες τις περιπτώσεις Δ που υπάρχουν?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι δεν θα πρεπει να απανταμε σε τετοιου ειδους ερωτησεις οι οποιες μου φαινονται και εκ του πονηρου. Δεν θα ηθελα να βρεθω στην θεση ενος συναδελφου ο οποιος θα επρεπε να αντιμετωπισει εναν πελατη ο οποιος θα ηταν υποθετικα διαβασμενος απο ενα forum, και θα επρεπε να αντιμετωπισει την καχυποψια ενος τετοιου πελατη. Η απαντηση ειναι: το τι ισχυει θα το μαθετε απο τον μηχανικο σας και οχι απο ενα φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.