Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχεδιαστικό πρόγραμμα IDEA 10


Recommended Posts

Καλημέρα σας.

 

Ασχολούμενος επικουρικά με αρχιτεκτονικά ήθελα ένα πρόγραμμα που να μπορώ να κάνω σχεδιασμό οικοδομικών, πιο εύκολα και δεν ήθελα να χάνω χρόνο στο autocad που ειμαι μετριος χρήστης στο 3D, αποφάσισα να αγοράσω το IDEA 10 της 4Μ. Ο λόγος, ήταν φθηνό, μου φάνηκε φιλικό και το είχα δουλέψει και λίγο πολύ παλιά.

το έβαλα στο ΕΣΠΑ εγκρίθηκε, οποτε σιγά σιγά ετοιμάζομαι.

 

Αλλά διαβάζοντας τα σχόλια στο φορουμ σχεδόν απογοητεύτηκα.

 

Δεν θελω φανταστικούς φωτορεαλισμούς, απλά να σχεδιάζω το κτίριο και να εχω ευκολες τομες κατοψεις και προμετρήσεις αλλα να βγάζει και όμορφα σχέδια για παρουσίαση.

 

Θα μου κανει την δουλειά μου η τζάμπα τα 1200 ευρω?

 

μηπως επρεπε να δώσω τα διπλάσια για το archicad η για archline, ή Τέκτων?

 

Ευχαριστώ?

Link to comment
Share on other sites

Το IDEA δεν πατάει στο intelliCAD?

Ουσιαστικά είναι σαν να έχεις AutoCAD μαζί με κάποιο αρχιτεκτονικό πακέτο (πχ cadware).

Επίσης σε καμία περίπτωση δε φτάνει σε ποιότητα την rendering engine της Autodesk.

 

Αν έχεις ήδη αγοράσμένο το AutoCAD πάρε ένα συμπληρωματικό πακέτο.

Αν δεν το έχεις δοκίμασε και το Architectural desktop της Autodesk.

 

Γενικά κατέβασε 2~3 demo και κάνε τη σύγκρισή σου, ποιο σε εξυπηρετεί καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα είναι ότι δεν θέλω να ξεφύγω οικονομικά από τα 1250 ευρώ που μου επιδοτεί το έσπα.

σκεφτόμουν για arcline που ειναι στα 1850 αλλα τα 600 ευρω θα τα δωσω απο την τσεπη μου και δεν είναι και λίγα. και σημειωνω οτι δεν ασχολουμαι επαγγελματικα με αρχιτεκτονικα. που και που, και θελω να εχω ενα προγραμα να το ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος, ήταν φθηνό, μου φάνηκε φιλικό και το είχα δουλέψει και λίγο πολύ παλιά.

 

Για τους λόγους που λές είναι πολύ καλή επιλογή.

Δεν ασχολείσαι ιδιαίτερα με αρχιτεκτονικά οπότε θέλεις κάτι φτηνο για να μπορέσεις να κάνεις απόσβεση σχετικά γρήγορα.

Οσον αφορά τις προμετρήσεις, επειδή δεν το έχω δουλέψει δεν ξέρω πόσο ευχρηστο ή αξιόπιστο είναι. Θα μας ενημερώσεις όταν το αποκτήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρότρυνα να κοιτάξεις το Google Sketchup Pro. Παίρνει και scripts για τις προμετρήσεις. Κάνει import export dwg και άλλα πολλά. Σε συνδυασμό με το Google Layout μπορεί να κάνει αξιοπρεπέστατες παρουσιάσεις.

 

Ορίστε το link: http://sketchup.google.com/product/gsup.html

 

Επίσης μπορείς να δείς και την μη Pro έκδοση που είναι διαθέσιμη με εντελώς μα εντελώς χωρίς χρέωση.

 

http://sketchup.google.com/index.html

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω μου φαίνεται ότι θα κινηθώ προς το archlineXp που έχει και το Interior μαζι.

 

κρίμα που θα δώσω και λεφτά εκτός της επιδότησης αλλα πιστεύω αν παρω μια φορα ενα προγραμμα που θα φαω χρονο να το μαθω και να το κρατήσω, τουλάχιστον ας ειναι καλο.

 

με βαλαν σε σκεψεις ολα τα ασχημα που ακουγονται για το idea. βεβαια για το 10 δεν εχει πει κανεις αν εχει τπτ τρομερες βελτιωσεις.

Link to comment
Share on other sites

το +600 ευρω του archline μου φαινονται ηδη αρκετα...για πιο ψηλα δεν αντεχει η τσεπη...

..αν τα ειχα βαλει απο την αρχη στο ΕΣΠΑ οκ, αλλα τωρα...αργα...

Link to comment
Share on other sites

tyxodiokti από τη στιγμή που δε θέλεις να ξεφύγεις πολύ σε χρήματα και να κινηθείς σε ArchiCAD, Allplan Architecture ή Revit Architecture, πιστεύω ότι είναι καλές επιλογές το ARCHline XP ή και το CasCADos, τα οποία είναι και μεταφρασμένα με ελληνικό μενού και manual.

Αν τελικά πας για Archline περίμενε την έκδοση 2010 (η οποία θα βγει σε λίγο καιρό λογικά).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.