Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Κατασκευή σοφίτας (παταριού)


Recommended Posts

Kαλησπερα και παλι ,

 

Η αυτονομη μεζονετα που κατασκευαζεται (ειναι στα μπετα )

στο σαλονι μου θα ηθελα να δημιουργησω σοφιτα παταρι (εχω πολυ υψος (τελευταιος οροφος) στο τυφλο μερος του πισω , μηπως γνωριζει κανεις πληροφοριες πως μπορει να γινει και αν υπαρχουν ενναλακτικες χωρις τουβλο ,ισως σιδεροκατασκευη ?

 

Εχω επισυναψει φωτογραφια για το πως θα το ηθελα .

 

ευχαριστω.

post-36915-131887241558_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1ον. Να γνωριζεις οτι η σοφιτα (παταρι) ειναι παρανομη.

2ον. Θα πρεπει να εχεις κατι λιγοτερο απο 3 μετρα υψος για το σαλονι σου και επιπλεον 2 και κατι μετρα υψος για την σοφιτα.

3ον. νομιζω ο μηχανικος που σου κανει το σπιτι ειναι ο καταλληλος να σου δωσει λυσεις. αν μας δειξεις σχεδια του σπιτιου σου ισως βοηθησουμε (μια ιδεα) και εμείς

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παρανομη ,ακομα και οταν εχεις τα παραπανω στοιχεια σε μετρα

που μου δωσατε ?:(

 

Και επειδη πολλα ειναι δυστυχως παρανομα

και στην συνεχεια νομοποιουνται (οπως ημιυπαιθριοι)

υπαρχει τροπος να δημιουργηθει νομιμα και σωστα οπως στη φωτογραφια που σας παρεθεσα ?

 

Σας ευχαριστω πολυ .

Link to comment
Share on other sites

το πατάρι συμπεριλαμβάνεται στο Σ.Δ. αν έχουν εξαντληθεί τα μέτρα της δόμησης είναι παράνομο. Παράνομα όμως μπορούν να γίνουν πολλά πράγματα. Όπως πολύ σωστά είπε και ο συνάδελφος παραπάνω, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις τον υπεύθυνο μηχανικό του έργου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ζήτημα αριθμού ορόφων σε μερικές περιπτώσεις? Το πατάρι θεωρείται όροφος άρα πρέπει να δείς και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.