Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το ΣτΕ αναγνωρίζει ευθύνες στις Νομαρχίες για τους νεκρούς της Ρικομέξ


ZaXoYs

Recommended Posts

Η ευθύνη των μηχανικών ποια είναι? Ήταν λάθος των μηχανικών η κατάρρευση ή αποδείχτηκε πως δεν έφταιγαν?

 

Ρωτάω γιατί δεν ξέρω τι δέχτηκαν τα δικαστήρια.

 

Οι μηχανικοί έχουν αθωωθεί προ πολλού. Ας είναι καλά ο καθηγητής που "ξέχασε" τι είχε πει αρχικά....

 

Ελπίζω τουλάχιστον να αποζημιωθούν οι άνθρωποι αν και δεν υπάρχει αποζημίωση για την ανθρώπινη ζωή.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι ο καθένας είναι υπεύθυνος για την υπογραφή που βάζει. Μπορεί στην γελοία κοινωνία που ζούμε να μην καταδικαστεί ποτέ για ένα σφάλμα του, αλλά τουλάχιστον εγώ δεν θα κοιμόμουν τα βράδια.

Η λέξη φιλοτιμία πρέπει να διαγραφεί από το ελληνικό λεξιλόγιο, νομίζω ότι δεν υφίσταται ποια ως όρος.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως καποιος συναδελφος μπορει να βρει ολη την αποφαση.Να δουμε ΑΚΡΙΒΩΣ τι λεει και πως τεκμηριωνει την αποφαση.Εκει νομιζω ειναι η ουσια.

Link to comment
Share on other sites

Η λέξη φιλοτιμία πρέπει να διαγραφεί από το ελληνικό λεξιλόγιο, νομίζω ότι δεν υφίσταται ποια ως όρος.

Συνάδελφε,

η λέξη φιλοτιμία, αν δεν κάνω λάθος, δεν υπάρχει σε καμία άλλη γλώσσα και πιστεύω ότι υπάρχουν ακόμη φιλότιμοι στην χώρα μας, αλλά επειδή τείνουν να γίνουν οι λιγότεροι, δεν το συναντάς το φαινόμενο συχνά!

Εύχομαι αυτό να αντιστραφεί, αλλά επειδή οι ευχές δεν πιάνουν από μόνες τους, πρέπει αυτοί που κάνουν την δουλειά/λειτούργημά τους με γνώμονα μόνο το οικονομικό τους συμφέρον χωρίς να τηρούν οποιονδήποτε κανόνα, να αρχίσουν σιγά-σιγά να ονοματίζονται και να τιμωρούνται. Ίσως τότε κάτι να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανικοί έχουν αθωωθεί προ πολλού. Ας είναι καλά ο καθηγητής που "ξέχασε" τι είχε πει αρχικά....

 

Ελπίζω τουλάχιστον να αποζημιωθούν οι άνθρωποι αν και δεν υπάρχει αποζημίωση για την ανθρώπινη ζωή.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι ο καθένας είναι υπεύθυνος για την υπογραφή που βάζει. Μπορεί στην γελοία κοινωνία που ζούμε να μην καταδικαστεί ποτέ για ένα σφάλμα του, αλλά τουλάχιστον εγώ δεν θα κοιμόμουν τα βράδια.

Η λέξη φιλοτιμία πρέπει να διαγραφεί από το ελληνικό λεξιλόγιο, νομίζω ότι δεν υφίσταται ποια ως όρος.

 

Τι εχω ξεχάσει?

 

Οι εμπειρογνώμονες του ΥΠΕΧΩΔΕ διαπιστώνουν ότι έγιναν τουλάχιστον 11 βασικές κακοτεχνίες και παραλείψεις, καθώς και ότι τα σχέδια των αδειών δεν εφαρμόστηκαν στο σύνολό τους, σχεδόν, στην κατασκευή του κτιρίου.

 

Συγκεκριμένα, το εμβαδόν και το μήκος της οικοδομής ήταν περίπου τριπλάσιο από αυτό που προβλεπόταν στην άδεια. Κατασκευάστηκαν παράνομα δύο υπόγειοι όροφοι χωρίς τοιχία. Προστέθηκε ένας ημιώροφος στο ισόγειο. Κατασκευάστηκαν αποθήκες και υπόστεγα σε ακάλυπτους χώρους, συνολικής επιφάνειας 150τ.μ., που δεν περιλαμβάνονταν στην άδεια. Ο οπλισμός των υποστυλωμάτων ήταν μειωμένος κατά 25%.

 

Ακόμη, το πραγματικό φορτίο όλου του κτιρίου ήταν διπλάσιο από αυτό που προβλεπόταν. Οι πλάκες των ορόφων δεν στηρίζονταν σε δοκάρια, βάσει των κανονισμών, αλλά απευθείας στα υποστυλώματα.

 

Τέλος, το πλέον σημαντικό στους δύο επάνω ορόφους, εκεί δηλαδή από όπου άρχισε η κατάρρευση, το προβλεπόμενο βάρος των μηχανημάτων που θα τοποθετούνταν, σύμφωνα με την άδεια, έπρεπε να είναι 350 κιλά ανά τ.μ. και οι υπεύθυνοι της Ρικομέξ είχαν τοποθετήσει μηχανήματα και άλλα σκεύη βάρους 1.500 κιλών ανά τετραγωνικό μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Στην κατάθεση των εμπειρογνωμόνων όμως στο δικαστήριο, που δικαζόταν (αν θυμάμαι καλά) το ποινικό μέρος, οι εμπειρογνώμονες το ξέχασαν και οι κατηγορούμενοι αθωώθηκαν.

Αν κάνω λάθος, παρακαλώ να με διορθώσετε. Ίσως θυμάμαι λάθος.

 

Φυσικά υπάρχουν φιλότιμοι, και θέλω να πιστεύω ότι είναι και οι περισσότεροι.

 

Δεν φταίμε μόνο εμείς. Μας έχουν κάνει να κυνηγάμε τάληρα στις σκεπές. Πάνε να καταργήσουν, (όχι πάνε, τις καταργούν) τις ελάχιστες αμοιβές. Με τι κίνητρο θα δουλέψεις;

Τέλος πάντων, είναι αλλο θέμα αυτό. Πρέπει κάποιος να πληρώνει όταν γίνονται λάθη, ούτε για παραδειγματισμό, ούτε με φωνές εν βρασμώ. Οι νόμοι πρέπει να ισχύουν για όλους.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι αλλα τι ξεχασα? Απο την γνωση μου στο εξωτερικό οι ελαχιστες αμοιβες πολυ γρηγορα αυξηθηκαν αφου πολλοί μηχανικοί εγιναν υπάλληλοι σε εταιρίες. Αυτες με την σειρα σιγα σιγα αυξησαν τις τιμες με αποτελεσμα σε βαθος 5 χρόνων να εχουμε αυξήσεις του 35%.

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

για όλα φταίνε οι μηχανικοί των υπηρεσιών..............

στη πυρά........στη πυρά.......................................

δεν δουλεύω σε πολεοδομικό γραφείο νομαρχίας άλλα σε τεχνικη υπηρεσία δήμου.............

πότε επιτέλους θα καταλογιστούν ευθύνες σε αυτούς που είτε έχουν υποστελεχωμένες τις υπηρεσίες είτε ποτέ δεν μπήκαν στο κόπο να στελεχώσουν τις υπηρεσίες;;;;;;;;

Είμαι φιλότιμος υπάλληλος μηχανικός, τρομερά προσεκτικός στη δουλειά μου, πολύ δημιουργικός στην υπηρεσία μου και το κυριότερο όλων δεν τα παίρνω...!!!!!

Παιδιά είναι αδύνατον να ανταποκριθείς στα καθήκοντά που σου αναθέτουν!!!!!!!!

εκτελώ μόνος μου καθήκοντα που εκτελεί μία ολόκληρη διεύθυνση τεχνικών υπηρεσιών!!!!

πως να το κάνουμε δηλαδή;;;;; και όλοι βρίζουν.......

Δεν ξέρω αν αυτή μου η τοποθέτηση κολλάει στην περίπτωση των μηχανικών υπαλλήλων που εμπέκονται στη υπόθεση ρικομέξ , αλλά σίγουρα κολλάει σαν μία γενική τοποθέτηση για τους μηχανικούς των υπηρεσιών

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον αν κάποιος μπορεί να βρει την απόφαση του ΣτΕ

Αντιγράφω από http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1139871&rss=yes

 

Με μια από τις αποφάσεις του ΣτΕ η Νομαρχία υποχρεώθηκε να καταβάλει το ποσό των 150.000 ευρώ στους γονείς θύματος της Ρικομέξ και 50.000 ευρώ στον αδελφό του.

 

Για εμένα το πλέον ενδιαφέρον για σχολιασμό είναι αυτό που γράφεται στο τέλος

"Το ΣτΕ απέρριψε ως αβάσιμο τον ισχυρισμό της Νομαρχίας ότι στην προκειμένη περίπτωση υφίσταται αποκλειστική ευθύνη του ιδιώτη μελετητή της Ρικομέξ."

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,

η λέξη φιλοτιμία, αν δεν κάνω λάθος, δεν υπάρχει σε καμία άλλη γλώσσα .

 

Σύμφωνα με τον Δήμου στο "Η δυστυχία του να είσαι Έλληνας" φιλότιμο είναι η υπερβολή του συναισθήματος όπως λεβεντιά η υπερβολή στην συμπεριφορά"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.