Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δωρεάν ηλεκτρονική διαδικτυακή υπηρεσία θέασης ορθοφωτογραφιών για ολόκληρη τη χώρα


Recommended Posts

http://gis.ktimanet.gr/wms/ktbasemap/default.aspx

 

 

Μόλις τώρα το είδα και θα του ρίξω μια ματιά. Πιστεύω ότι είναι ένα σημαντικό βοήθημα. Έχει δυνατότητα μέτρησης μηκών και εμβαδού.

Σημείωση: μην αρχίσουμε να λέμε με χρήση gps χειρός και αυτή την εφαρμογή συντάσω τοπογραφικά ε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάποτε είχα διαβάσει ότι η Αλβανία παρέχει ορθοφωτοχάρτες των Τιράνων και με συντεταγμένες. Βέβαια επειδή αυτό το κάποτε ήταν πριν 1,5-2 χρόνια δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά.

 

@agios: μα αυτοί με αυτούς του χάρτες εκτέλεσαν (στην κυριολεξία) το κτηματολόγιο. Εμείς θα έχουμε το πρόβλημα; :P

Link to comment
Share on other sites

Ωραία δουλειά, αλλά δεν είναι ορθοφωτοχάρτης αυτό. Δεν βρήκα καν να έχει αεροφωτογραφίες σε κάποιο layer.

Το "δικό μας" σας δουλεύει στους υπόλοιπους; Εγώ με το που θα ζητήσω μεγαλύτερη κλίμακα από την αρχική, ασπρίζουν τα πάντα. Και σε IE8 και σε Firefox.

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, DOOM

Link to comment
Share on other sites

εγώ κατέβασα μεγενθυμένη εικόνα από την υπηρεσία του κτηματ. σε μια περιοχή που έκανα τοπογραφικό και έχω ορθοφωτοχάρτη του 1998 (το έκανα με το πλήκτρο print scrn και επικόληση σε πρόγραμμα επεξεργασία φωτογραφίας ) τώρα θα το συγκρίνω με αυτά που έχω και θα δω αν είναι πράγματι ορθοφωτοχάρτης

Link to comment
Share on other sites

erling μάλλον αυτό είναι. Όπως είπα έχουν περάσει και 2 χρόνια από την προηγούμενη φορά που το είδα και μπορεί να μην θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.