Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Κολώνες και φέρουσα τοιχοποιία


Recommended Posts

Καλησπέρα,

και ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας.τα δεδομένα είναι αυτά :

 

1) Το σπίτι θα είναι εκτός σχεδίου.

2) Ο εργολάβος είναι φίλος έκανε ο ίδιος το σχέδιο και πήρε γνώμη μηχανικού.

(γνωρίζω πως είναι λάθος τρόπος, όλα έγιναν off the record γιατί δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητά. )

3) 'Έχω μόνο βασικές γνώσεις περί οικοδομής.

 

 

Και το θέμα έχει ο εξής :

 

 

Πρόκειται να χτίσω ένα σπίτι 95τμ ισόγειο με κεραμοσκεπή και όχι με πλάκα ΟΣ για σκεπή.

Είμαι στην φάση που έχω ρίξει τα μπετά 110 τμ πλάκα για την βάση , έχουν μπει η αναμονές για 8 μικρές κολόνες και αύριο ξεκαλουπώνω.

Στο οικόπεδο έγιναν περιμετρικές εσκαφες 50εκ καθώς και συνδετήρια τα οποία γέμισαν με ΟΣ το οποίο στο σύνολο του είναι 70εκ ύψος.

ο εργολάβος επιμένει πως οι κολόνες θα πρέπει να γίνουν παράλληλα με την τοιχοποιία γιατί έτσι θα δέσουν καλύτερά μεταξύ τους. ισχύει κάτι τέτοιο ή πρέπει να γίνουν πρώτα οι κολόνες και μετά τα χτισίματα? είναι καλύτερά? είναι χειρότερα? είναι το ίδιο? σε αποτελεσματικότητα? επίσης υφίσταται κολόνα με μέγεθος 30χ30 που μου λέει ο εργολάβος η απλά είναι ένα σεναζ κατακόρυφο?ο τρόπος δόμησής σας φαίνεται σωστός για κάτι τέτοιο και για κάποιον με μειωμένη οικονομική δυνατότητά? αντέχει το βάρος της κεραμοσκεπής?

 

ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αντί απάντησης κάποιες διευκρινιστικές ερωτήσεις:

 

1) Οικοδομική άδεια έχετε βγάλει;

 

2) Τι προβλέπει η στατική μελέτη και γιατί ο φίλος σας "έβγαλε μόνος του σχέδιο";

 

3) Αν δεν έχετε άδεια, αλήθεια θέλετε απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα κύριε;

 

4) Αλήθεια θα λάβετε υπόψιν αυτά που θα σας πουν εδώ μέσα "χάριν οικονομίας";

 

5) Μπορείτε να μου πείτε σε ποια περιοχή ακριβώς κτίζετε; Διότι για τα εκτός σχεδίου, υπάρχουν δασικές εκτάσεις, υπάρχουν αρχαιολογικοί χώροι, υπάρχουν προστατευόμενες περιοχές ΝΑΤΟΥΡΑ κλπ, υπάρχουν περιοχές υψηλής παραγωγικότητας και άλλα πολλά

 

6) Σχετικά με το ερώτημα μου 3): Ακόμα κι αν έχετε άδεια, τι σας κάνει να πιστεύετε ότι μια ματιά στο ερώτημα σας μπορεί να απαντήσει έναντι μιας ολόκληρης επιστήμης, αυτής του πολιτικού μηχανικού και μιας ολόκληρης νομοθεσίας η οποία διασφαλίζει εσάς και το περιβάλλον γύρω σας; Τόσο άχρηστη θεωρείται την επιστήμη μας και τα γ@@@μένα Πολυτεχνεία που φτύσαμε αίμα για να περάσουμε σε αυτά και για να πάρουμε το πτυχίο αλλά και μετά χρόνια εμπειρίας για να μπορούμε να εκπονούμε μελέτες νόμιμες και ασφαλείς;;;

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ εαν εχεις παιδια μην τα βάλεις μέσα. Δεν φταινε σε τιποτα.

 

κ. Καθηγητά κατανοώ ότι θέλετε να δείξετε την επικινδυνότητα της κατάστασης, αλλά ας μην είμαστε μακάβριοι και ειδικά όταν αναφερόμαστε σε παιδιά!

Θα σας παρακαλούσα να διορθώσετε τη δήλωσή σας.

ilias

 

edit:

Ευχαριστώ για την κατανόηση και τη διόρθωση.

ilias

Link to comment
Share on other sites

30x30 είναι η ελάχιστη του κανονισμού. Βέβαια σήμερα έχουμε γνώσεις περισσότερες από το 1950 και μπορούμε να κατασκευάζουμε πραγματικά ασφαλή κτίρια με χαμηλό κόστος. Το κτίριο σου από αυτά που περιγραφεις θα λειτουργει πιθανότατα με φέρουσα τοιχοποιϊα.

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ εαν εχεις παιδια μην τα βάλεις μέσα. Δεν φταινε σε τιποτα. Εαν σκοτωθούνε σε παρακαλώ να μου το πεις να στειλω στεφάνι.

 

μάλιστα.

ευχαριστώ για όλα παιδιά, πραγματικά διαφωτίσατε έναν άνθρωπο και τον κάνατε να νιώσει καλύτερά.

φυσικά και εγώ το πανεπιστήμιο και τα μεταπτυχιακά τζάμπα τα έκανα. όταν όμως ρωτηθώ θα προσπαθήσω με όμορφο τρόπο να απαντήσω στις ερωτήσεις του ή θα αρνηθώ εξηγώντας του με όσο το δυνατών καλύτερο τρόπο.

 

τον τελευταίο δεν τον σχολιάζω και εύχομαι αυτός και η οικογένεια του να χαίρουν άκρας υγείας. αλλά φυσικά και γνωρίζω πως εάν σε έπερνα τηλέφωνο και σου ζητούσα κάτι με τον παραπάνω τρόπο φυσικά και θα απαντούσες θετικά στον βωμό του χρήματος.

 

μάλλον τα πτυχία δεν κάνουν τον άνθρωπο.

 

 

 

ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τον κ. Ροδόπουλο (δεν εγκρίνω τέτοιου είδους τοποθετήσεις) και απαντήστε σε εμένα παρακαλώ. Και κυρίως το ερώτημα Νο. 1)

Link to comment
Share on other sites

Κύριέ μου, αφού ο εργολάβος έκανε την "μελέτη" του και έχει γνώμη για εκσκαφές και ανέγερση, γιατί δεν απευθύνεστε στον ίδιο?

 

Αντιλαμβάνεστε τι ζητάτε?

 

Στην καλύτερη περίπτωση θεωρώ το θέμα που ανοίχτηκε εντελώς προβοκατόρικο.

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα.

ευχαριστώ για όλα παιδιά, πραγματικά διαφωτίσατε έναν άνθρωπο και τον κάνατε να νιώσει καλύτερά.

φυσικά και εγώ το πανεπιστήμιο και τα μεταπτυχιακά τζάμπα τα πήρα. όταν όμως με ρωτηθώ θα προσπαθήσω με όμορφο τρόπο να απαντήσω στις ερωτήσεις του ή θα αρνηθώ εξηγώντας του με όσο το δυνατών καλύτερο τρόπο.

 

τον τελευταίο δεν τον σχολιάζω και εύχομαι αυτός και η οικογένεια του να χαίρουν άκρας υγείας. αλλά φυσικά και γνωρίζω πως εάν σε έπερνα τηλέφωνο και σου ζητούσα κάτι με τον παραπάνω τρόπο φυσικά και θα απαντούσες θετικά στον βωμό του χρήματος.

 

μαλών τα πτυχία δεν κάνουν τον άνθρωπο.

 

 

 

ευχαριστώ και πάλι.

 

σε διαβεβαιώ οτι θα ειχες την ιδια απαντηση και στο τηλεφωνο. Σε καποιον αλλο μπορεί. Μας ζητας να συμβουλεψουμε στην παρανομία και στο ποσο επικινδυνο ειναι ΝΑΙ για τα παιδια σας. Σκεφτηται ενα σεισμό του 5 που περάσατε και πολλαπλασιάστε με 10 για το 6 και με 50 για το 7. ψαξτε στο διαδικτυο για φωτο απο θυματα και μετά μπορείται να μιλάτε για εαν θα επαιρνα χρηματα για τηλεφωνική ανάλυση. Οταν δεν εχω χρηματα λεω δεν εχω χρηματα και στοπ. Δεν λεω εγω για να κανω κατι παρανομο και επικίνδυνο αλλα μέχρι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.