Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περίπτωση μπαζώματος: Παράνομη ή όχι;


Recommended Posts

ένας πελατης μου με καλεσε στο οικοπεδο του, διοτι ο γειτονας του θεωρησε οτι επρεπε να μπαζωσει το οικοπεδο του στο υψος του δρομου, οπως φαινεται στην παρακατω φωτο.

Τα ερωτηματα που πρεπει να απαντηθουν ειναι τα εξης:

-Χωρις αδεια πολεοδομιας αυτο το μπαζωμα επιτρεπεται?

-Να εδρασεις σπασμενες πλακες μπετον για να φτιαξεις υποτυπωδη τοιχο αντιστηριξης επιτρεπεται?

-Θεμα στατικοτητας αυτων των πλακων που φτανουν τα 2,5 μ. υψος δεν τιθεται?

-Ολα αυτα γινονται ακριβως επανω στο οριο του οικοπεδου,τουλκαχιστον δεν θα επρεπε να το φτιαξει λιγο πιο μεσα?

Ετσι δεν υποβαθμιζεται το οικοπεδο του πελατη μου?

 

Για βοηθηστε οι πιο εμπειροι!

DSC00110.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα χρειαζεσαι αδεια για το μπαζωμα γιατι πολυ απλα μεταβαλλεις τη φυσικη σταθμη εδαφους του οικοπεδου σου....

Τωρα για τις σπασμενες πλακες μπετον που λες αν σου βγαινουν οι στατικοι ελεγχοι των τοιχων αντιστηριξης μπορεις να τις βαλεις :) (παλι με αδεια). Αν ομως το οικοπεδο σου ειναι εκτος σχεδιου μπορεις να το περασεις με εργασιες μικρης κλιμακας σαν περιτοιχιση οικοπεδου.

Link to comment
Share on other sites

Tα 2 οικοπεδα ειναι εντος οικισμου αρτια και οικοδομησιμα.

οπως φαινεται και στη φωτο τις πλακες τις εβαλε για να κατακρατησει τα μπαζα.

εγω ειμαι με την πλευρα του αλλου οικοπεδου που ουσιαστικα υποβαθμιζεται.

Οποτε τι γινεται απο εδω και περα, αφου αυτος που μπαζωσε ειναι παρανομος?

Ασφαλιστικα μετρα?

Πολεοδομια?

Τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

1. Μπαζωμα χωρις αδεια ειναι αυθαιρετη κατασκευη. Μανδροτοιχος και συναφη επισης.

2. Η αδεια που θα δοθει δεν εγκρινει πανω απο 1,5 m υψος μπαζωματος απο το φυσικο εδαφος. Για μεγαλυτερα υψη θελει ΕΠΑΕ και πρεπει να διαμορφωσει επιπεδα.

3. Γενικα νομιζω δεν εγκρινονται μπαζωματα στο συνολο της εκτασης του οικοπεδου , χωρις να υπαρχει και κτιριο μαλιστα.

4. Μπορεις να κανεις καταγγελια στην Πολεοδομια και θα τον καταγραψουν ως αυθαιρετο.

5. Αν νομιζεις οτι υπαρχει θεμα ασφαλειας ή αν αρχισεις το χειμωνα να γεμιζεις νερα , θα κανεις καταγγελια για επικινδυνη κατασκευη και η Πολεοδομια θα τον υποχρεωσει να κανει τοιχειο αντιστηριξης απο μπετον.

6. Αν υστερα απο ολα αυτα , το μπαζωμα παραμεινει στο υψος που εχει ακομα και αν γινει τοιχος αντιτηριξης, και πιστευεις οτι υποβαθμιζεται η αξια του οικοπεδου σου , με τις εκθεσεις αυτοψιας ανα χειρας κανε αγωγη και ζητα αποζημιωση (ασφαλιστικα εχουν νοημα εφοσον οι εργασιες συνεχιζονται). Υπαρχει αποφαση του Αρειου Παγου οπου ιδιοκτητης εχει εισπραξη αποζημιωση απο τον γειτονα του που εχτισε αυθαιρετο και το δικαστηριο εκρινε οτι εξαιτιας του αυθαιρετου υποβαθμιστηκε η ομορη ιδιοκτησια. Γι αυτα βεβαια θα συμβουλευθεις δικηγορο.

 

ΥΓ. Φυσικα θα εχεις υποψη σου οτι οταν θα πας εσυ να χτισεις ο καλος σου γειτονας θα σε περιμενει στη γωνια .

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

πηγα πολεοδομια το πρωι και μου ειπαν να κανω καταγγελια.

Ειναι παρανομος ως προς το μπαζωμα και την εκταση του και ως προς τον τοιχο αντιστηριξης.

Γενικα αυτα που λεει και ο φιλος avgoust.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Καλημέρα,

Σε οικόπεδο με άδεια όπου έχουν γίνει οι εκσκαφές το 2010 αλλά λόγω κρίσης η οικοδομή σταμάτησε κ έχει μείνει ανοιχτό το σκαμμα έκτοτε.. χρειάζεται πολεοδομικη άδεια για να μπαζωθεί? Η αρχαιολογική υπηρεσία που είχε λόγω έχει δώσει το οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Μπορώ να χρησιμοποιήσω οικόπεδο (αδόμητο και γνωστού μου), απέναντι από την ιδιοκτησία μου, για προσωρινή αποθήκευση 

προιόντων εκσκαφής (ένα βουναλάκι 3-4 μέτρα θα γίνει.....)

1.απαγορεύεται δια ροπάλου;

2.υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο παραμονής των μπαζών;

3.θεωρείται αυθαίρετο μπάζωμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μπορείς να συνδιάσεις

Το άρθρο 11 παρ.β της ΚΥΑ 50910/2003 : Κάθε κάτοχος αποβλήτων υποχρεούται: β) Να εξασφαλίζει ο ίδιος την αξιοποίηση ή διάθεση τους, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρούσας απόφασης και τις διατάξεις του Ν.2939/2001.

και το τι επιτρέπεται χωρίς άδεια: διαμόρφωση ±0,80 από το φυσικό έδαφος.

 

Ο ιδιοκτήτης της ιδιοκτησίας με τις εκσκαφές είναι κάτοχος των εκσκαφών. Έχει δυνατότητα να τις δώσει ο ίδιος σε άλλο τελικό καταναλωτή, για να τα καταναλώσει με σκοπό την επιχωμάτωση της ιδιοκτησίας του.

Αν δεν μπορείς να τα απλώσεις, αλλά έχεις σκοπό να τα χρησιμοποιήσεις πάλι, τότε αντί για προϊόντα εκσκαφής κάνεις ένα βουναλάκι με υλικά επιχωμάτωσης. Αυτό δεν απαγορεύεται από κάπου, αλλά θα πρέπει κάπως να φαίνεται ότι αυτά είναι προσωρινά εκεί και να υπάρχει κάποιο χρονοδιάγραμμα χρήσης τους.
 

Είχα κάνει ερώτημα σχετικό σε ΥΔΟΜ, περιφέρεια και ΕΟΑΝ και δεν μου είπαν ότι κάνω κάτι που να απαγορεύεται. Το μόνο που μου είπαν είναι ότι δεν μπορώ να πετάω μπάζα όπου να'ναι. Φάνηκε να μην ξέρανε και αυτοί πώς αντιμετωπίζεται τέτοια περίπτωση. Προφανώς η υποχρέωση διαχείρισης ΑΕΚΚ ισχύει για τα ΑΕΚΚ και κάτι που θα χρησιμοποιήσεις ή θα βεβαιώσεις την χρησιμοποίησή του δεν πληρεί τον ορισμό των ΑΕΚΚ.

Αν είναι για το ίδιο οικόπεδο, μην αναφέρεις που θα τα ακουμπήσεις προσωρινά. Δεν είναι υποχρεωτικό. Μόνο ότι σου περισσεύει πρέπει να πεις τι θα το κάνεις.

_______________

 

Στον 4495/17 έχει χωρίς άδεια (ζ) διαμόρφωση εδάφους ±0,80 γενικά και (ιζ) διαμόρφωσης εδάφους ±0,80 ως διαμόρφωση αναγλύφου, για όμβρια, βελτίωση εδάφους κλπ.

Το 2ο αν δεν προστίθεται στο 1ο, δεν έχει κάποιο νόημα. Εκτός αν το 1ο χρησιμοποιείται σε επίπεδα οικόπεδα και το 2ο σε πολύ επικλινή και βραχώδη.

Σκέψεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.