Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσδιορισμός αντοχής ξύλου με επί τόπου δοκιμές


 
cv98019

Recommended Posts

Αρνητικό. Δίνει τεράστιες διακυμάνσεις αναπήδησης λόγω υγρασίας / διάταξης νερών. Αλλά αν πρόκειται για λευκή ξυλεία, υπήρχε παλιά (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη) μια οδηγία στον γερμανικό ΕΚ-5 να λαμβάνεται -ελλείψει εργαστηριακών στοιχείων- C24-E11. Δοκιμαστική φόρτιση δεν παίζει;

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω. Υπερηχος μπορει αλλα δεν ξερω θα κοιταξω.

 

OK γινεται αλλα πρεπει να καλλιμπραριστει με γνωστη αντοχή απο το ιδιο ξυλο. Εγω δεν το αναλαμβανω διοτι θα υπάρχει μεγάλο σφάλμα. Το ξυλο εχει πολλα προβληματα οπως ειπε ο AlexisPap.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστική φόρτιση απαγορεύεται προς το παρόν γιατί δεν μπορώ να αφαιρέσω από την κατασκευή μεγάλο κομμάτι. Από μικρά κομμάτια έκανα εργαστηριακό προσδιορισμό της πυκνότητας και της υγρασίας, αλλά βγήκαν μεγάλες τιμές και δεν τις εμπιστεύομαι. Με την πυκνότητα και μόνο, το κατέταξα στις κατηγορίες του ΕΝ-..., από βιβλίο Κατσαραγάκη.

Το κρουσίμετρο μου έδωσε μεγάλη διακύμανση, μεγαλύτερη από τη λιθοδομή και τα μπετά, αλλά έκανα πολλές δοκιμές. Κι εγώ δεν έχω βρει πουθενά στη βιβλιογραφία σχέση ένδειξης κρουσιμέτρου-αντοχής ξύλου. Αν έχει δει κάποιος...

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να υπάρχει δεν το πιστευω. Οταν λες κρουσιμέτρηση τι εννοείς με κρουσιμετρο για σκυροδεμα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι...

 

Το είχα για τη λιθοδομή και τα μπετά, είπα να το δοκιμάσω και στο ξύλο...

 

Τώρα κοίταξε, τα ξύλα στα οποία αναφέρομαι έχουν μεγάλη διακύμανση αντοχής σίγουρα. Μερικά είναι σάπια τελείως, άλλα είναι μούσκεμα γιατί μπαίνει το νερό της βροχής, άλλα είναι σε καλή κατάσταση, άλλα έχουν σπάσει, άλλα είναι νέα, άλλα είναι παλιά κτλ κτλ. Οπότε μία μέθοδος που να μου δίνει μεγάλη ακρίβεια είναι θεμιτή όταν ελέγξω όλα τα ξύλα, ή τελοπάντων να τα ομαδοποιήσω με κάποιο τρόπο. Δεν θα σου πω τιμή για τη δουλειά, αλλά πίστεψέ με ούτε το μεροκάματο για το κρουσίμετρο...

Link to comment
Share on other sites

TO Q ειναι για σκυροδεμα. Οι πινακες το ιδιο. Εαν ειναι και αυτοματο το ιδιο.

 

κοιτα αυτό

http://woodgears.ca/hardness_test/index.html

Link to comment
Share on other sites

Ναι...

 

Το είχα για τη λιθοδομή και τα μπετά, είπα να το δοκιμάσω και στο ξύλο...

 

Τώρα κοίταξε, τα ξύλα στα οποία αναφέρομαι έχουν μεγάλη διακύμανση αντοχής σίγουρα. Μερικά είναι σάπια τελείως, άλλα είναι μούσκεμα γιατί μπαίνει το νερό της βροχής, άλλα είναι σε καλή κατάσταση, άλλα έχουν σπάσει, άλλα είναι νέα, άλλα είναι παλιά κτλ κτλ. Οπότε μία μέθοδος που να μου δίνει μεγάλη ακρίβεια είναι θεμιτή όταν ελέγξω όλα τα ξύλα, ή τελοπάντων να τα ομαδοποιήσω με κάποιο τρόπο. Δεν θα σου πω τιμή για τη δουλειά, αλλά πίστεψέ με ούτε το μεροκάματο για το κρουσίμετρο...

 

Εμπηξη ήλου – εξόλκευση κοχλία

Εμμεση μη καταστροφική μέθοδος με την οποία με ειδικό εργαλείο γίνεται έμπηξη ήλου στο ξύλο και μετριέται το μήκος διεισδύσεως. Παραλλαγή: μετριέται η δύναμη για την εξόλκευση ενός τυποποιημένου κοχλία. Απλή, γρήγορη μέθοδος με πολλές αβεβαιότητες, συνιστάται να εφαρμόζεται κατόπιν βαθμονομήσεως

 

Διάτρηση

Εμμεση μη καταστροφική μέθοδος με την οποία με ειδικό ηλεκτρικό τρυπάνι γίνεται τρύπα στο ξύλο και καταγράφεται η καμπύλη της δυσκολίας προωθήσεως της διατρήσεως. Απλή, γρήγορη μέθοδος με πολλές αβεβαιότητες, συνιστάται να εφαρμόζεται κατόπιν βαθμονομήσεως. Επίσης μπορεί να γίνει έλεγχος των προϊόντων διατρήσεως για τον σχηματισμό μακροσκοπικής εικόνας της καταστάσεως του ξύλου

Εργασια του Τρεζου για το ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

TO Q ειναι για σκυροδεμα. Οι πινακες το ιδιο. Εαν ειναι και αυτοματο το ιδιο.

 

Μάλλον εκ παραδρομής έγραψες Q. Χρησιμοποίησα τύπου Ν, ξέρω και το τύπου L (μικρότερη ενέργεια), αλλά Q δεν έχω δει. Αν δεν είναι ορθογραφικό, θα ήθελα να μάθω πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Εμπηξη ήλου – εξόλκευση κοχλία...

κάτι σαν πενετρόμετρο δηλαδή...

 

Το Ν έχει υψηλή ενέργεια. Ακόμη κι αν ήταν δυνατή η κρουσιμέτρηση ξύλου, δεν θα γινόταν με Ν αλλά με L. Όμως θα επιμείνω, κρουσιμέτρηση ξύλου ΔΕΝ γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.