Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Τεχνική έκθεση μηχανικού


ΝΕΟΣ

Recommended Posts

Καλησπέρα, μήπως γνωρίζει κανείς στις τεχνικές εκθέσεις για την τακτοποίηση των Ημιυπαιθρίων τι ακριβώς είναι η έκταση γης?

 

Δηλ. 15,00 τ.μ Ημιυπ. / 299,68 τ.μ πραγματοποιημένη δόμηση

ή

15,00 τ.μ Ημιυπ. / 0,15 (σ.δ)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το δευτερο ξέρω. Ρε akius στο αλλο θέμα που απάντησες την myri το δευτερο της είπες να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι αναφέρεται στο υπόδειγμα της τεχνικής έκθεσης, είναι και λογικό (αν υποθέσουμε ότι υπάρχει

λογική στην όλη διαδικασία).

 

Έκταση γης (τ.μ.) = επιφάνεια οικοπέδου που "αντιστοιχεί" στο εμβαδόν του Η/Χ (τ.μ.) =

= [εμβαδόν Η/Χ / Σ.Δ.] (τ.μ.)

 

Υποτίθεται ότι η παραπάνω έκταση υπολογίζεται για να βρεθεί πόση είναι η "ισοδύναμη" έκταση γης από

την "τακτοποίηση" των Η/Χ.

 

Προκύπτει (κατ' αντιστοιχία) από: Επιφάνεια οικοπέδου = Πραγματοποιούμενη δόμηση / Σ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

τελικά μάλλον δεν είναι και πολύ ξεκάθαρο απ' ότι καταλαβαίνω

μάλλον θα πρέπει να ρωτήσω πολεοδομία για να είμαι σίγουρος...

Link to comment
Share on other sites

καλα οταν παω πεμπτη εκει που πιστευα οτι ολα ειναι ενταξει την κατσαμε την βαρκα....

γιατι ασχετα που αυτος μου τοπε τι θα κανω δνε θα κανω σωστα την διαδικασια για μια @@@διαιρεση?

αντε να διορθωνω τοσα.....

 

 

θαχετε νεα μου την πεμπτη

 

 

 

υ.γ το υποδειγμα της τεχνικης εκθεσης ειναι συμπληρωμενο καπου η εννοειται αυτο πουχει το υπεκα για κατεβασμα?

Link to comment
Share on other sites

προφανώς βέβαια δεν μιλάμε για τον επιτρεπόμενο, αλλά για τον πραγματοποιημένο ΣΔ. Αρά πχ 0,1489 κι όχι 0,15 ?

παρεπιμπτοντως akius, με τις αμοιβές τι έκανες? πήγες ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

ναι πηγα σημερα

μου ειπανε να περιμενω ειναι 2 που τρεχουνε την διαδικασια.....

εκανα μια βολτα κεντρο αθηνας και ξαναπηγα και ηταν ετοιμα....

 

περνανε τηλεφωνα οσο περιμενα και το φαχ τους δουλευε συνεχεια ειχε μαζευτει στοιβα...

 

γιαυτο συμφερει μια βολτα απο εκει.....

 

 

 

υγ εχω πει ΚΑΙ σε αλλο θεμα σημερα οτι δεχτηκαΝε απο συναδελφο ανω 10 ετιας λιγοτερες ωρες......η αμοιβη του βγηκε περιπου σαν 10 ετιας....

και αλλος συναδελφος ανω 10 ετιας δηλωσε 4 μερες αν θυμαμαι καλα και η αμοιβη του βγηκε ΚΑΛΗ !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.