Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Τεχνική έκθεση μηχανικού


ΝΕΟΣ

Recommended Posts

Σε περιπτωση πολυκατοικιας που στο τοπογραφικο δεν αναγραφεται ουτε το ΦΕΚ αλλα ουτε η ισχυουσα χρηση γης στο ακινητο τι να κανω? να γραψω απλα κατοικια ?

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σωστό είναι να πάρεις τα στοιχεία αυτά από την πολεοδομία.

Η χρήση που αναγράφεται στο τοπογραφικό αλλα κ το ΦΕΚ δεν είναι απαραίτητο ότι είναι τα ισχύοντα στοιχεία.

σε ποια περιοχή είναι?

Link to comment
Share on other sites

να γραψω απλα κατοικια ?

 

Μη γράφεις τίποτα. Σε 4 πολεοδομίες ως τώρα δεν ασχολήθηκε κανείς. Και από συναδέλφους το ίδιο έμαθα. Αν δεν ξέρεις ισχύουσες χρήσεις γης, δεν γράφεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καρεα, να ρωτησω και κατι τελευταιο. Ο η/μ χωρος ειναι διαστασεων 3.6μ Χ 3,60=12.96μ2 (μαζι με μισα των τοιχων, δηλ 3,40Χ 3,40 καθαρη αποσταση) και πανω η κατοψη που πηρα μετα κοπων και βασανων) αναγραφει Η/Μ=13.21μ2. Στη δηλωση να βαλω 13,21 μ2?

Link to comment
Share on other sites

το καρέα δεν μου λέει τιποτα. δώσε μου την δυνατότητα να σε βοηθήσω μήπως κ μπορέσω να σου βρώ το φεκ με τις χρήσεις. ΑΝ σε ενδιαφέρει. :wink:

 

δες αυτα...

 

  • ..."Την Αποφ-30958/1269/12-3-90 του Υπουργού Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημοσίων Έργων "Έγκριση του ΓΠΣ του Δήμου Βύρωνα (Νομού Αττικής)" (ΦΕΚ-221/Δ/90), όπως αναδημοσιεύθηκε με την όμοια Αποφ-101505/7705/23-1-96 (ΦΕΚ-108/Δ/96)"
  • ΠΔ/24-7-06 (ΦΕΚ-717/Δ/31-8-06)
    Τροποποίηση των όρων και περιορισμών δόμησης του εγκεκριμένου
    ρυμοτομικού σχεδίου του Δήμου Βύρωνα (Νομού Αττικής)
  • "Κατά τα λοιπά ισχύουν οι όροι και περιορισμοί δόμησης που έχουν καθορισθεί με το ΠΔ/24-7-78 (ΦΕΚ-376/Δ/7:cool: καθώς και οι διατάξεις που αφορούν την δόμηση και ισχύουν για την περιοχή"

στα γρήγορα δεν ειδα χρήσεις γης...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Έχω ένα πρόβλημα με τον υπολογισμό προστίμου για φωταγωγο. Ο Φωταγωγός μου είναι 4,5τ.μ., η τιμή ζώνης είναι 560 και το ακίνητο είναι Α' κατοικία. Έτσι προκύπτει 4,5Χ560Χ0,05= 126ευρώ. το παράβολο είναι 350 ευρώ. Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Πόσο πρόστιμο θα πληρώσει τελικά μιασ και το παράβολο είναι μεγαλύτερο απο το πρόστιμο?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

θα πληρωσει το ελαχιστο.... δηλ. 350ε

αν δεν το δηλώσει κ γινει έλεγχος θα πληρωσει... 4,5Χ560Χ0,30=756ε

(αν η ΤΖ ειναι 560ε που δεν νομιζω)

+πρόστιμο διατήρησης 4.5Χ560Χ0,05=126ε/έτος από την ημ μετατροπής μεχρι την κατεδάφιση

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό σκέφτηκα.Φαντάζομαι πως και σε αυτή την περίπτωση συνεχίζει να ισχύει η έκπτωση του 10%. Την τιμή ζώνης την πήρα από την εφορία,οπότε πιστεύω πως είναι σωστη. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.