Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Τεχνική έκθεση μηχανικού


ΝΕΟΣ

Recommended Posts

1/Όταν έχουμε αυθαίρετη δημιουργία παταριού (άδεια ΓΟΚ '85) σε κατάστημα με μεγάλο εσωτερικό ύψος

τι γράφουμε στο πεδίο

"Χρήση του Χώρου/ων με βάση την οικοδομική άδεια "?

καθότι είναι εντελώς νέος χώρος ο οποίος δεν εμφανίζεται στην άδεια.

 

2/ Στους εντός περιγράμματος υπόγειους χώρους οι οποίοι είναι χαρακτηρισμένοι ως μπαζωμένοι χώροι τι αρχική χρήση τους δίνουμε?

Link to comment
Share on other sites

α) Ό,τι ονομασία έχει ο χώρος μέσα στον οποίο κατασκευάστηκε το αυθαίρετο πατάρι (π.χ. σε κατάστημα ; "κατάστημα" κ.ο.κ.)

 

β) (δεν ξέρω)

Link to comment
Share on other sites

Μα ούτε και ο χώρος κάτω από τις κεραμοσκεπες ( σοφιτες ) είναι βοηθητικός. Θεωρώ (βάση της φιλοσοφίας του νόμου) πως συμπεριλαμβάνονται και οι μπαζωμένοι χώροι εντός περιγραμματος.

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου θυμίζει πιο πολύ επέκταση ο μπαζωμένος χώρος, παρά σαν αλλαγή χρήσης ή δημιουργία νέου χώρου εντός του κτιριακού όγκου.

Άντε το πολύ πολύ μέσα στις τεράστιες ασάφειες του νόμου να ληφθεί υπόψη αν είναι μέσα στην στατική μελέτη του κτιρίου...

Θα μου πείτε βέβαια ...εφόσον δεν ζητείται στατική μελέτη...οκ

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι χώρος έστω και εντός περιγράμματος ο οποίος έχει φανεί στην άδεια ως μπαζωμένος τακτοποιείται.Τουλάχιστον για πατάρια, σοφίτες, δεξαμενές νερού ο νόμος και οι εγκύκλιοι το διευκρινίζουν ότι περνάνε. Ξέρω ότι είναι πολύ ασαφής ο 3843 αλλά αν ίσχυε και για τους μπαζωμένους χώρους γιατί να μην το ανέφερε όπως και τα άλλα.

 

Δεν μιλάω για αποθήκη για παράδειγμα μπαζωμένη περιμετρικά και κάποιος την έχει ξεμπαζώσει, τοποθετήσει κουφώματα και την έχει κάνει κατοικία, αλλά για καθαρά χώρο που είναι μπαζωμένος. Εδώ σε εμάς τουλάχιστον δεν περνάει στην πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο μπαζωμενος χώρος βρίσκεται στο Α' υπόγειο, πάνω από αποθήκη που θα τακτοποιηθεί και αυτή (Β' υπόγειο). Ακριβώς πάνω από τον μπαζωμενο χώρο (ισόγειο) υπάρχουν χώροι κυρίας χρήσης

Στην εγκεκριμένη στατική μελέτη έχει υπολογιστεί το φορτίο μπαζωματος (δεν θα μπορούσε να γίνει και διαφορετικά)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μπορείς να δοκιμασεις και ότι βγει.

Έτσι και αλλιώς ο νόμος είναι σουρωτηρι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.