Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Τεχνική έκθεση μηχανικού


ΝΕΟΣ

Recommended Posts

καλό είναι να τα σφραγίζεις αλλά έχω περάσει σε εξαιρετική περίπτωση σε εφορία τα στοιχεία μου με στυλό όταν δεν είχα μαζί μου την σφραγίδα.

 

Καλόν είναι βέβαια να την έχεις πάντα μαζί σου.

 

Και δεν είναι ανάγκη τα πάντα να είναι γραμμένα σε επίσημα έγγραφα υπάρχουν και οι άγραφοι κανόνες.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός πάντως πως ότι υπογράφει ο μηχανικός το σφραγίζει με την σφραγίδα του, η οποία έχει συγκεκριμένες διαστάσεις.

Δεν έχω όρεξη να ψάξω νομοθεσία για τις διαστάσεις αλλά υπάρχει.

 

υ.γ. Πραγματικά έμεινα με την ερώτηση και μου δημιουργήθηκε η εύλογη απορία, γιατί να μην βάλεις σφραγίδα;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν είναι όμως αστείο να έχεις πάει σε μία πολεοδομία χιλιόμετρα μακριά και να σου κάνουν παρατήρηση το ότι η τεχνική έκθεση είναι ασφράγιστη?

 

Οι άγραφοι κανόνες δυστυχώς συνάδελφοι μας έχουν φάει και έχουν γιγαντώσει τη γραφειοκρατεία μας. Και πάντα αυτοί οι κανόνες είναι από τη μεριά της υπηρεσίας και όχι του ιδιώτη μηχανικού..

 

Και ξαναρωτώ: Εάν αντί σφραγίδας γράψω τα στοιχεία μου με ένα στυλό δεν είναι ένα και το αυτό?

Link to comment
Share on other sites

γενικως προβλέπεται οι μελέτες να "επικυρώνονται" με τη σφραγίδα του μηχανικού και την υπογραφή του

 

συγκεκριμένα για τη ρυθμιση χώρων δεν το λέει πουθενά

αυτό που διευκρινίζεται στο νόμο είναι πως την ΤΕ τη συντάσει ο μηχανικός και όχι ο ιδιοκτήτης

----

άμα βρεις κάποια νομοθεσια που να λέει αυτό

η οποία δε λέει να καταλάβει ότι η σφραγίδα είναι ένα απλό μελάνι που έχει τα στοιχεία μας για διευκόλυνση του μηχανικού και μόνο, ώστε να μη χρειάζεται κάθε φορά να γράφουμε όλα τα στοιχεία μας
θα μπορούσες και να μη σφραγίσεις
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απόκριση.

 

Επειδη προφανώς δεν μπορώ να βρω κάποια νομοθεσία

"η οποία να λέει ότι η σφραγίδα είναι ένα απλό μελάνι που έχει

τα στοιχεία μας για διευκόλυνση του μηχανικού και μόνο, ώστε να μη

χρειάζεται κάθε φορά να γράφουμε όλα τα στοιχεία μας"

 

Ζητάω το προφανές: Τη νομοθεσία που να λέει το ακριβώς ανάποδο από το αποπάνω!!!

 

Η εν πασει περιπτώση κάποιο σχετικό έγγραφο που να με αναγκάζει να σφραγίσω με σφραγίδα και όχι απλά να γράφω τα στοιχεία μου με ένα στυλο!

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς κακώς ξέχασες να σφραγίσεις την Τ.Ε.

 

Κατά δεύτερον ο υπάλληλος θα μπορούσε να δεχτεί και το στυλό σου αν ερχόσουν απο μακρυά.

 

Τέλος οι γραπτοί κανόνες είναι αυτοί που προκαλούν την γραφειοκρατία και οι άγραφοι που την αποδυναμώνουν βεβαίως βεβαίως.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η Τεχνική Έκθεση, αποτελεί Μελέτη, αφού ως τέτοια αμοίβεται, τότε πρέπει να υπογράφεται και να σφραγίζεται σύμφωνα με το ΠΔ 696/74 "Περί αμοιβών μηχανικών δια σύνταξιν μελετών, επίβλεψιν, παραλαβήν κλπ. Συγκοινωνιακών, Υδραυλικών και κτιριακών Εργων, ως και Τοπογραφικών Κτηματογραφικών και Χαρτογραφικών Εργασιών και σχετικών τεχνικών προδιαγραφών μελετών"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να κάνω μια ερώτηση λίγο καθυστερημένα; Έψαξα αρκετά αλλά δε βρήκα το συγκεκριμένο θέμα. Στην περίπτωση αλλαγής χρήσης 24τ.μ. υπογείου σε εκτός σχεδίου περιοχή με άδεια του '86 που ο τότε σ.δ. ήταν 0,075 ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Στο πεδίο "Εμβαδό της γης που αντιστοιχεί στη συνολική επιφάνεια" συμπληρώνω 24/0,05 = 480 ???? Φαντάζομαι το 0,05 θα χρησιμοποιήσω που είναι ο τωρινός σ.δ. σε εκτός σχεδίου περιοχές απ'οτι διάβασα και όχι το 0,075. Απλά μου φαίνεται πολύ περίεργο το νούμερο γι'αυτό. Μπορεί να είναι και χαζή η ερώτηση..

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για να βρεις το σ.δ. του γηπέδου σου διαιρείς τη δόμηση του γηπέδου σου με το εμβαδόν του γηπέδου σου, π.χ Γήπεδο 8000 μ2. 280/8000 =0,035, στη συνέχεια διαιρείς το εμβαδον του υπογείου με το σ.δ , 24/0,035=685,17. ΤΟ νούμερο που βρίσκεις είναι η αναγκαία επιφάνεια του γηπέδου που με σ.δ. 0,035 θα σου δώσει δόμηση 24μ2, δηλ 685,17*0,035=24 μ2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.