Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Τεχνική έκθεση μηχανικού


ΝΕΟΣ

Recommended Posts

Επειδή νομίζω πως δεν βρήκα κάτι για τις δικές μου περιπτώσεις θα ήθελα την βοήθεια σας : 1η περίπτωση : 5400 τ.μ. γήπεδο με δόμηση 228 τ.μ., υπόγεια προς ρύθμιση 100 τ.μ., με τι σ.δ. θα δουλεψω για την σύνταξη της τεχνικής έκθεσης?

2η περίπτωση : σε οικόπεδο 550 τ.μ. με δόμηση 250 τ.μ., σ.δ. κλιμακωτός 100χ1,60 + 100χ0,80 + 100χ0,60 + Ε - 300 χ 0,40, ξανά με τι σ.δ. θα δουλέψω?

Την ίδια απορία είχα και γω στο ίδιο θέμα -ποστ 148

 

Αφού Σ.Δ. x Εμβ. Οικοπ. = Δόμηση, λογικά το σωστό, όπως μου λεει και ο/η nisorvani, είναι: Δόμηση/Εμβ.Οικ. =Σ.Δ. (π.χ. 351,6/424,8= 0,83).

 

 

Ποστ 160

έχω περίπτωση όπου η άδεια γράφει "ανέγερση οικοδομής...με Μεταφορά Συντελεστή Δόμησης", στο τοπογραφικό αδείας αναγράφεται ΣΔ=1.6 η με χρήση ΖΑΣ μέγιστος 2.0

 

Κάνω τη διαίρεση του εμβαδού της άδειας με το έμβαδο του οικοπέδου και βλέπω πως ο ΣΔ<1.6 άρα έχει υπόλοιπο.

 

Τι ΣΔ να βάλω στην τεχνική έκθεση;

Αφού έχει υπόλοιπο γιατί να έκανε μεταφορά Σ.Δ. ? Δεν έκανε μεταφορά επομένως. Ή έκανε και τελικά δεν έχτισε? Ή κάποιο λάθος θα υπάρχει. Εσυ όμως λες Σ.Δ.< και από 1,6. Οριακά μικρότερος ή αρκετά μικρότερος? ΌΠως και να'χει είτε έχεις υπόλοιπο είτε δεν έχεις ο Σ.Δ. του ακινήτου παραμένει ο ίδιος δε μπορεί να έναι μικρότερος από 1,6 επειδή έχτισες λιγότερο. Όπως λέει ο νόμος η έκταση γης προκύπτει από διαίρεση του εμβαδού του δηλούμενου χώρου με τον ισχύοντα Σ.Δ. του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για τα εκτός σχεδίου με συναδέλφους και πολεοδομία που το συζητήσαμε από τη στιγμή που η διαίρεση γίνεται και καλά για να βρεις τι μέγεθος οικοπέδου θα έπρεπε να είχες για να μπορούσες να είχες χτίσεις και τα τακτοποιημένα τετραγωνικά κατάλήξαμε σε αυτό που ανέφερα πριν.

Για κλιμακωτό συντελεστή αν και δεν μου έχει τύχει νομίζω από συζητήσεις εδω είναι αυτό που αναφέρει ο Ιάμβλιχος.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και τότε όμως δεν μιλάμε από το δάπεδο του υπογείου έως το δώμα που αναφέρεται σε σχετική εγκύκλιο και φυσικά δεν μιλάμε για αλλαγή χρήσης από βοηθητικό χώρο σε χώρο ΚΧ.

 

Και όμως, ρυθμίστηκε!

Και ρυθμίστηκε γιατί δεν ερχόταν σε σύγκρουση με την σχετική εγκύκλιο

καθότι ο μπαζωμένος χώρος ήταν πάνω από αποθήκη και κάτω από υπνοδωμάτιο, περιβαλλόταν από δομικά τμήματα του κτιρίου,

δηλαδή βρισκόταν εντός εγκεκριμένου όγκου.

 

Και αυτό που περιγράφεις δεν είναι ούτε χώρος κ ούτε χρήση έχει.

μόνο για νεκροταφείο κάνει :grin:

Πως και δεν έχει χρήση, μπαζωμένος χώρος: χώρος συγκέντρωσης μπάζων!:grin:

 

Εν το μεταξύ,

έτσι όπως καθόμαστε και αναλύουμε τον 3843

και προσπαθούμε να εντάξουμε σε αυτόν ότι κουλή περίπτωση μας τυχαίνει,

θυμίζουμε περισσότερο δικηγόρους που προσπαθούν να βγάλουν λάδι τον πελάτη τους σε μία δίκη, ξεχειλώνοντας το δίκαιο

παρά μηχανικούς...

Link to comment
Share on other sites

@ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ

 

Στην περίπτωση του Ντέμη όμως αν κάνει την διαίρεση δόμησης με οικόπεδο έχει: 250/550=0,45 που είναι μεν ο πραγματοποιούμενος σ.δ. αλλά δεν εκφράζει το θεωρητικό επιπλέον εμβαδόν οικοπέδου που απαιτείται για την νόμιμη ανέγερση του υπό τακτοποίηση χώρου. Μάλιστα στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχουμε και εξάντληση σ.δ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδά εγώ θα πρότεινα να το αφήνετε κενό αυτό το νούμερο στα εκτός σχεδίου τουλάχιστον. Εκτός του ότι δεν ορίζεται "συντελεστής δόμησης" εκεί, δεν έχει νόημα και ο οποιοσδήποτε υπολογισμός εμβαδού γης που θα διατεθεί ως κοινόχρηστος, γιατί πολύ απλά για να αρχίσουν να υφίστανται κοινόχρηστοι χώροι, θα πρέπει η περιοχή να ενταχθεί στο σχέδιο πράγμα το οποίο σημαίνει και εκ νέου θεσμοθέτηση όρων δόμησης!

Link to comment
Share on other sites

Τι συμπληρώνουμε εκεί?

Υπάρχει χρονικός περιορισμός στην ημερομηνία που έχει μετατραπεί ο χώρος?

π.χ. Το αργότερο μέχρι την ημερομηνία που ψηφήστικε ο νόμος?

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πονεμένο θέμα του 3843.

 

Έως το νόμο δηλαδή 28-04-10 είναι η μία εκδοχή και η άλλη εκδοχή είναι αυτή που αναφέρει η ΕΓΚ1/28-01-11, πως "...η ημερομηνία μετατροπής της χρήσης χώρου, που πρόκειται να υπαχθεί στη ρύθμιση του ν.3843/10 πρέπει να είναι προγενέστερη της υπεύθυνης δήλωσης της παρ.2β, του άρθρου 5 του ν.3843/10".

 

Διαλέγεις και παίρνεις... :P

 

Εγώ βάζω πάντα πριν τις 28-04-10 πάντως....

Link to comment
Share on other sites

Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο μπαζωμενος χώρος βρίσκεται στο Α' υπόγειο, πάνω από αποθήκη που θα τακτοποιηθεί και αυτή (Β' υπόγειο). Ακριβώς πάνω από τον μπαζωμενο χώρο (ισόγειο) υπάρχουν χώροι κυρίας χρήσης

Στην εγκεκριμένη στατική μελέτη έχει υπολογιστεί το φορτίο μπαζωματος (δεν θα μπορούσε να γίνει και διαφορετικά)

παιδιά το μπάζωμα δεν είναι χώρος, ο χώρος κάτω από τη στέγη είναι

Σε αυτή την περίπτωση δεν χάνεις και κάτι να δοκιμάσεις όπως λέει και ο ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ.

πως δεν χάνεις

κάνεις ΑΥΤΟΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω πελαγώσει χωρίς λόγο νομίζω..

Όποιος γνωρίζει, λίγη βοήθεια γιατί από τις προηγούμενες απαντήσεις δεν έβγαλα άκρη, καθώς οι περισσότερες περιπτώσεις αναφέρονται σε εξαντλημένους σ.δ. και σε αντίστοιχη έκταση γης που θα απαιτούταν μετά την τακτοποίηση των επιπλέον τετραγωνικών που κλείστηκαν (περιπτώσεις και στις οποίες έχει νόημα ο υπολογισμός του γνωστού λόγου Ε.η/χ δια του ΣΔ).

Στις υπόλοιπες περιπτώσεις όπου ο ΣΔ δεν εξαντλείται ακόμα και μετά από την προσθήκη των προς τακτοποίηση τετραγωνικών, προφανώς και αυτό το πηλίκο δεν έχει λόγο ύπαρξης......:?:?:???:

 

Η περίπτωσή μου είναι η εξής:

Εγηπέδου=4.688,09τμ Εη/χ προς τακτοποίηση=21,90τμ

Στο διάγραμμα κάλυψης αναφέρεται πως ισχύει το ΠΔ της 6/17.10.78 ΦΕΚ 538 Δ', σύμφωνα με τα οποία:

σε γήπεδο 4000τμ έχουμε επιτρεπόμενη δόμηση 200τμ

688,09τμ x 0,02 = 13,76τμ

Άρα, επιτρεπόμενη δόμηση=200+13,76=213,76τμ

 

Η πραγματοποιούμενη δόμηση είναι 165,70τμ

Που σημαίνει ότι αν στην πραγματοποιούμενη δόμηση προσθέσω το Εη/χ προς τακτοποίηση προκύπτει: 165,70+21,90=187,6τμ < 213,76

 

Γι αυτό το περιβόητο πηλίκο της τεχνικής έκθεσης θα υπολογίσω τον ΣΔ διαιρώντας την επιτρεπόμενη δόμηση με το εμβαδό του γηπέδου ή την πραγματοποιούμενη δόμηση με το εμβαδό του γηπέδου???

 

Έλεος και συγνώμη για το χιλιοειπωμένο αλλά ακόμα αδιευκρίνιστο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.