Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξέχασε το παιδί του στο αυτοκίνητο επί εννιά ώρες !


gvarth

Recommended Posts

Ακούστηκαν πολλά, ο μόνος λόγος που θέλω να πιστεύω συμφωνούμε όλοι, ό,τι ανοίχτηκε αυτό το θέμα, είναι για να είμαστε πιο προσεκτικοί και νηφάλιοι.Οι τηλεοράσεις πρέπει να μπούνε στην άκρη.Μια ημέρα δε λειτούργησαν, μπορεί να μας έλλειψαν για λίγο, ωστόσο παρατήρησα το πρωί πιο χαρούμενο και ανθρώπινο τον κόσμο γύρω μου. Ας τις κλείσουμε για να απελευθερωθούμε.Δεν λέω να περάσουμε στο άλλο άκρο, αλλά δεν είναι απαραίτητο να εκπέμπουν 24 ώρες συνεχόμενα. Καταντάνε πλυντήρια εγκεφάλων κι όχι τηλεοράσεις.Η υπερβολική χρήση αλλοιώνει το ρόλο της.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Tελικά έχουμε δράμα , αλλά πιό ανακουφιστικό γιά τους γονείς .

 

Οπως μόλις άκουσα τώρα στις ειδήσεις , το παιδάκι είχε κάποια προβλήματα υγείας , αλλά είχε και καρδιακά προβλήματα που δεν τα γνώριζαν οι γονείς του .

 

Η νεκροψία λοιπόν έδειξε ότι το παιδάκι πέθανε από ανακοπή , λίγο μετά που ξεκίνησαν από το σπίτι , ενώ ο πατέρας του νόμιζε ότι κοιμόταν .

 

Ετσι σε συνδυασμό με το τηλεφώνημα συνέβη το γεγονός να το ξεχάσει .

 

Λυπηρό όπως και να έχει το θέμα .

Link to comment
Share on other sites

Είναι να μη σε "θέλει"...

Ακούστηκαν πολλά, ο μόνος λόγος που θέλω να πιστεύω συμφωνούμε όλοι, ό,τι ανοίχτηκε αυτό το θέμα, είναι για να είμαστε πιο προσεκτικοί και νηφάλιοι.Οι τηλεοράσεις πρέπει να μπούνε στην άκρη... Καταντάνε πλυντήρια εγκεφάλων κι όχι τηλεοράσεις.Η υπερβολική χρήση αλλοιώνει το ρόλο της.

Συμφωνώ συνάδελφε.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος δεν έχει δουλέψει κάτω από πραγματικά ασφυκτικά και απάνθρωπα πιεστικές και αγχωτικές συνθήκες που μπορούν να σε φτάσουν στα όρια της κατάρευσης της ψυχικής σου υγείας καλό θα ήταν να μην κάνει κανένα σχόλιο για τον πατέρα την τραγικότερη φιγούρα αυτού του δράματος.Οι συγκρίσεις με περιστατικά όπως αυτά στην Αμερική και στην Κίνα ή Κορέα είναι αχαρακτήριστες.Ο άνθρωπος έσωζε μια ζωή την ώρα που χανόταν η ζωή του παιδιού του, δεν έπαιζε ούτε τζόγο, ούτε videogame.Ας προσέχουμε λίγο τι λέμε.

Θερμά συλληπητήρια στους γονείς

 

Συμφωνώ απόλυτα και να προσθέσω: και όποιος δεν είναι πατέρας...

 

Θα μπορούσε να συμβεί στον καθένα μας στους τρελλούς ρυθμούς που ζούμε. Δεν θα 'θελα να ήμουν στην θέση αυτού του πατέρα...

Έχω τρία παιδιά και έχω συγκλονιστεί με το πως "παίζουμε" με την ζωή μας ώρες-ώρες.

Κυριολεκτικά, έχω πάθει σοκ!!! Ίσως θα ήταν καλύτερα για μένα να μην άκουγα ποτέ αυτήν την είδηση... Μόνο άγχος με γέμισε για την ζωή των παιδιών μου. Άγχος το οποίο δεν μου έλειπε και πριν...

 

Κρίμα! Κουράγιο στην οικογένεια και ιδίως στον πατέρα....

 

Σχετικά με την τοποθέτηση του Bas νωρίτερα:

Αυτή η είδηση είναι λίγο παρηγοριά για τον πατέρα για το μέλλον, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο απαλύνει τον πόνο αυτήν την στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η είδηση είναι λίγο παρηγοριά για τον πατέρα για το μέλλον, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο απαλύνει τον πόνο αυτήν την στιγμή.

 

Δεν νομίζω να τον απαλύνει ...

 

Ο άνθρωπος θα βασανίζεται από τύψεις και θα προσπαθεί να συνέλθει από το κακό που τον βρήκε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να τον απαλύνει ...

 

Ο άνθρωπος θα βασανίζεται από τύψεις και θα προσπαθεί να συνέλθει από το κακό που τον βρήκε.

Τύψεις δεν θα πρέπει να έχει έτσι όπως μας καταντήσανε με εξαντλητικά ωράρια και σκλαβιά.

 

Αυτή η είδηση είναι λίγο παρηγοριά για τον πατέρα για το μέλλον, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο απαλύνει τον πόνο αυτήν την στιγμή.

Αν ήταν εδώ Ελλάδα, θα έθετα το ερώτημα, τα άλλα του παιδιά τι θα γίνουν; Πολλοί είναι εκείνοι οι γονείς που έχουν πόνο για το μέλλον που προδιαγράφετε για τα παιδιά τους. Κατανοώ ό,τι πολλοί γονείς πιθανόν να πονάνε περισσότερο με την ύπαρξη των παιδιών τους στη ζωή σε ένα μέλλον που ανοίγεται μπροστά μας σκοτεινό, αβέβαιο και γεμάτο αδικαιολόγητης αδράνειας. Τι περιμένουμε άραγε, πότε θα μας τελειώσουν τα καύσιμα; Γιατί να μην αρχίσουμε από τώρα κουπί, έτσι ώστε όταν συμβεί αυτή η ώρα να μας βρεί σε απάνεμα νερά;

Link to comment
Share on other sites

Τύψεις δεν θα πρέπει να έχει έτσι όπως μας καταντήσανε με εξαντλητικά ωράρια και σκλαβιά.

 

Καλά , σοβαρολογούμε τώρα ;

Τότε , αν είναι έτσι , χιλιάδες μωρά πρέπει να βρεθούν παρατημένα από γονείς χωρίς...τύψεις μια και τρέχουν αδιάκοπα για να μη λείψει τίποτε από την οικογένεια !

Link to comment
Share on other sites

Τότε , αν είναι έτσι , χιλιάδες μωρά πρέπει να βρεθούν παρατημένα από γονείς χωρίς...τύψεις μια και τρέχουν αδιάκοπα για να μη λείψει τίποτε από την οικογένεια !

Δεν θα διαφωνήσω καθόλου φίλε Γιώργο. Δεν αποτελεί παρότρυνση αυτό που είπα, απλά θα ήθελα να το δούμε όλο το γεγονός σαν ένα καμπανάκι κινδύνου. Θα πρέπει να απαιτήσουμε χρόνο από την κοινωνία για να τον διαθέτει ο γονιός στα παιδιά του. Γιατί μπορεί να τα προσέχουν να μη πάθουν τίποτα κακό, ωστόσο η σημερινή δομή του συστήματος δεν αφήνει πολλά περιθώρια για την διαπαιδαγώγηση και την ουσιαστική φροντίδα των γονιών στα παιδιά τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.