Μετάβαση στο περιεχόμενο

2χρονος Ινδονήσιος καπνίζει 40 τσιγάρα την ημέρα.


nilescrane

Recommended Posts

Συνάδελφε Γιώργο, αν ενημερωθείτε θα δείτε οτι η νικοτίνη είναι ναρκωτικό και μάλιστα πολύ πιο εθιστικό από πολλά "σκληρά" και όλα τα "μαλακά".

 

Επίσης θα θυμάστε από την χημεία οτι ενώσεις με την ίδια κατάληξη, δηλώνουν την ύπαρξη της ιδίας χαρακτηριστικής ομάδας. Το -ίνη λοιπόν, κοινό στην κοκαϊνη, καφεϊνη, νικοτίνη, μορφίνη και άλλα πολλά, αντιστοιχεί στα Opium Alkaloids.

 

Λοιπόν, σας έλυσα την απορία πως τόσοι άνθρωποι "αυτοκτονούν" καθημερινα με το τσιγάρο;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ ilias μην υιοθετείς άστοχες (για να μη μου βάλεις και εμένα αστεράκια) δηλώσεις από τη τηλεόραση... Με την ίδια λογική είναι δικαίωμά μου να μη φοράω ζώνη ή κράνος, να παίρνω ναρκωτικά κλπ... Επίσης, δεν έχει ΚΑΝΕΝΑΣ, ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να κάνει το παιδί μου παθητικό καπνιστή

Αγαπητέ JTB είναι προφανές ότι δεν κατανόησες το νόημα της παρατήρησής μου, το οποίο ήταν ότι κανένας δεν μπορεί να χαρακτηρίζει δημόσια τον άλλο ηλίθιο για την οποιαδήποτε επιλογή του.

 

Για οποια άλλη διευκρίνηση επί των παρατηρήσεων θα παρακαλούσα μόνο με π.μ. όπως προστάζουν και οι Κανόνες, για να μη ξεφεύγουμε από την ουσία της κουβέντας.

Link to comment
Share on other sites

ναι έχει δίκιο ο συντονιστής και να ζητήσω συγνώμη ήταν κακός ο χαρακτηρισμός (για πρώτη φορά ξεφυγα από τους κανόνες της ευγένειας) Ηθελα να δώσω έμφαση στο πόσο κακό είναι αυτό που κάνουν οι συνάνθρωποί μας ανά τον κόσμο στην υγεία τους (και στην τσέπη τους) χωρίς κάποιο ώφελος (αν μπορεί να υποθεί έτσι κάποια ευχαρίστηση) JTB που νιώθεις την ευχαρίστηση (στην γλώσσα , στην μύτη,στο στομάχι ,στον ουρανίσκο στον εγκέφαλο;) γιατί και εγώ όταν κάπνιζα για μαγκιά στα 16 -20 χρόνια μου δεν καταλάβαινα τίποτα (και ας μου έλεγε ο πατέρα μου αργότερα ότι δεν πήγαινα το καπνό μέσα μου γιατί και αυτό το έκανα) και ούτε εθισμό είχα αφού από τότε τα τελευταία 23 χρόνια δεν έχω ανάψει ούτε ένα τσιγάρο (παρόλο που η γυναίκα μου αγόρασε ένα πακέτο )

Link to comment
Share on other sites

Αν έκοψες το τσιγάρο χωρίς να περάσεις σύνδρομο στέρησης...δεν ήσουν ποτέ καπνιστής...

 

Το κάπνισμα προκαλεί εθισμό με όλα τα αρνητικά και "θετικά" που αυτό συνεπάγεται. Στα "θετικά" συγκαταλέγεται η αίσθηση ευφορίας, ικανοποίησης και χαλάρωσης που απολαμβάνεις καπνίζοντας. Στα αρνητικά, πέραν των προβλημάτων υγείας, είναι η δυσκολία να απαλλαγείς από το ρημάδι.

 

Το έχω κόψει μία φορά, για τρεις μήνες. Την πρώτη βδομάδα δεν σε χωράει ο τόπος, στομαχόπονος, κρυάδες, λίγο τρέμουλο κτλ. Όσο περνάει ο καιρός καλυτερεύουν τα πράγματα. Μετά από κανά μήνα η μυρωδιά του καπνού σε ενοχλεί υπερβολικά. Κάποιος που δεν κάπνιζε ποτέ, μπορεί να πάει σε μια καφετέρια και να αντέξει τον καπνό του διπλανού. Εγώ δεν μπορούσα, όχι γιατί ζήλευα, με ενοχλούσε πολύ η μυρωδιά.

 

Αυτά τα ολίγα...πάω να πάρω τσιγάρα γιατί ξέμεινα...

Link to comment
Share on other sites

Το τσιγάρο δημιουργεί μεγάλα προβλήματα και στα πνευμόνια και στην τσέπη . Πιτσιρικάδες το αρχίσαμε για να μην μας λένε ‘’αγνούς ‘’ αλλά μετά κολλάς και ξεκολλάς αν είσαι δυνατός μετά από κάμποσα χρόνια !!!!!

Link to comment
Share on other sites

cv98019 δεν ξέρω αλλά εγώ παρόλο που στα χρόνια που κάπνιζα από τα 16 -20 με τα τελευταία 2 χρόνια από 19 -20 να κάνω ένα πακέτο τις δυο μέρεςδεν ένιωσα ούτε ευεξία ούτε ευφορία ούτε χαλάρωση παρά ένα πόνο στο λαιμό και φλέγματα και δεν είχα εθισμό αφου δεν δυσκολεύτικα να το κόψω ( κατάλαβα πόσο ******* ήμουν που κάπνιζα και ότι δεν χρειαζόταν τσιγάρο για μαγκιά για να έχω π.χ επιτυχία στην προσέγγιση με μια γυναίκα γιατί γιαυτό τότε το έκανα) τώρα αν ήμουν καπνιστής τότε ή όχι δεν το ξέρω (δεν γνωρίζω τι σε χαρακτηρίζει για αυτό εκτός από το να έχεις ένα τσιγάρο στο στόμα και να κατεβάζεις το καπνό)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε να δείτε.

Όλα ξεκινούν από την παιδεία. Σε εκείνη την χώρα μάλλον δεν γνωρίζουν την λέξη.

Ο μπαμπάς τούβλο, η μάνα τσιμεντόλιθος και το αποτέλεσμα ο μικρός King-kong να καπνίζει και να χαίρεται.

Απλά πράματα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες γιατί όμως να δίνουμε τόσο βάση σε αυτό, αφού αισθάνομαι ό,τι υπάρχουν θέματα που απειλούν πολλούς περισσότερους 2χρονους..

Από τη στιγμή που υπάρχει τουλάχιστον ένα θέμα που αναλύουμε το κάπνισμα όπως: http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=4612&highlight=%EA%DC%F0%ED%E9%F3%EC%E1, νομίζω ότι θα πρέπει να στρέψουμε τη προσοχή μας αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.