Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια κατεδαφίσεως


Recommended Posts

Έχω μια απορία γιατί έχω κάνει αίτηση για άδεια κατεδαφίσεως και αργεί πάρα πολύ.Εχουν περάσει 6 μήνες.

Το σπίτι είναι 30 ετών. Θέλω να το κατεδαφίσω και στην θέση του να χτίσω καινούργιο. Το ερώτημα είναι το εξής.

Χρειαζεται άδεια κατεδαφίσεως, γιατί γνωστοί-άγνωστοι , ειδικοί - μη ειδικοί λένε ότι δεν χρειάζεται να βγάλεις άδεια κατεδαφίσεως, κάτι που δεν μου φαίνεται αρκετά λογικό. Δηλάδη μπορώ να το κατεδαφίσω χωρίς να βγάλω άδεια κατεδαφίσεως?? Δεν είναι παράνομο?

Link to comment
Share on other sites

Οταν θάψεις κανέναν από κάτω, τότε θα καταλάβεις μόνος σου το γιατί... Αυτοί οι γνωστοί-άγνωστοι, έχουν βγάλει δημοτικό;

Μάλλον νομίζουν ότι η άδεια κατεδάφισης είναι ένα κόλπο του κράτους για την είσπραξη του ΦΠΑ και για να πλουτίσουν οι μηχανικοί...

Πάντως οι έξι μήνες είναι πάρα πολύς καιρός... Τί ακριβώς κατεδαφίζεις;

Συνεννοήσου με τον μηχανικό σου, μήπως παλεύει με τίποτα πρόστιμα από καμιά παράβαση; Σε έχει ενημερώσει γιατί τόσος χρόνος; Μήπως έχει μπλέξει με καμία πολεοδομία που δεν έχει προσωπικό και ελέγχει μελέτες ακόμη και ο θυρωρός; Υπάρχουν κάποιες καθυστερήσεις συνήθως αλλά καλό είναι να ρωτήσεις τον ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν θάψεις κανέναν από κάτω, τότε θα καταλάβεις μόνος σου το γιατί... Αυτοί οι γνωστοί-άγνωστοι, έχουν βγάλει δημοτικό;

 

και που να έχει κανένα όμορο με "περίεργη θεμελίωση¨.

 

Σε κατεδάφιση στην Καλλιθέα έχω δει να "φεύγει" όμορη πολυκατοικία :!:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Λοιπόν,

έχω νεώτερα. Τελικά αδεια κατεδαφισεως χρειάζεται οπως πολυ σωστα αναφερεται απλα πρεπει να γινει λεπτομερη περιγραφη του σπιτιου που προκειται να γκρεμιστει. Μεγεθος, υλικα κατασκευης κτλ κτλ.

Υπάρχει ενα αλλο θεμα.

 

Διευκρινηση το κατω μέρος του σπιτιου που θελω να γκρεμισω και να το ξαναχτισω, ενωνοντας το με το πανω σπιτι, ειναι σεισμοπληκτο και ειχε δωθει δωρεαν.

Το 84 ειχαμε βγαλει αδεια οικοδομησεως και φτιαξαμε εναν οροφο απο πανω.

Ερώτηση χρειαζεται να βγαλω καινουργια αδεια οικοδομησεως??

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το καινουργιο σπιτι χτιστηκε πολυ αργοτερα και ειναι κατα 50 τετραγωνικα μεγαλυτερο.Δεν ειναι ενωμενο με το κατω σπιτι . Δεν μπορω να το πω ισογειο γιατι δεν ειναι ενα πραγμα δεν μπορεις να το πεις ολο σαν μια πολυκατοικια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβαινω...Ειναι στον αερα δλδ???

 

 

Ενας συναδελφος της εμπιστοσυνη σου θα σε βοηθησει...Απο εδω δυσκολα να βγαλλεις ακρη..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.