Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση κοντά σε ρέμα


Recommended Posts

Καλησπέρα.Έχω ένα οικόπεδο εντός της ζώνης των 800μ σε στάσιμο οικισμό που συνορεύει στη μία πλευρά με ρέμα. Γνωρίζει κάποιος αν η απόσταση των 20μ της οικοδομής από το ρέμα αρκεί ώστε να αποφύγω την προσωρινή οριοθέτηση του ρέματος?

Link to comment
Share on other sites

Η απόσταση των 20μ αναφέρεται σε κάποιον νόμο από ότ,ι μου είπαν

αλλά δεν μπόρεσα να τον βρω. Το θέμα είναι ότι στην τεχνική υπηρεσία μου είπαν ότι τα 20μ επαρκούν για να αποφύγω την οριοθέτηση εκτός της περίπτωσης που ο υπάλληλος της πολεοδομίας θέλει να κάνει αυτοψία και να ορίσει ο ίδιος τη γραμμή δόμησης, πράγμα που και θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Για τη δόμηση κοντά σε ρέματα και τις αποστάσεις απο αυτά αναφέρεται το άρθρο 6 του Κτιριοδομικού Κανονισμού.

Link to comment
Share on other sites

Σε δική μου υπόθεση συμβαίνει το εξής. Ο ιδιοκτήτης αγόρασε οικόπεδο εντός οικισμού, στο τοπογραφικό του οποίου φαίνεται πως συνορεύει με δύο δρόμους οικισμού (είναι γωνιακό). Βάσει αυτών των στοιχείων κλπ κλπ, εκδόθηκε οικ. άδεια (όχι από εμένα) με αποστάσεις από τα όρια του οικοπέδου.

 

Πρόσφατα, ο ίδιος ιδιοκτήτης θέλει να αγοράσει οικόπεδο που συνορεύει με το προηγούμενο και το οποίο 'βλέπει' σε κοινοτικό δρόμο και στον ένα εκ των δύο δρόμων που αναφερόταν στο προηγούμενο οικόπεδο ως δρόμος οικισμού. Στο τοπογραφικό αυτό όμως, ο δρόμος οικισμού αναφέρεται ως ρέμα (αγροτικός δρόμος). Υπάρχει τρόπος να διευκρινιστεί αν τελικά αυτός είναι δρόμος ή ρέμα?

Link to comment
Share on other sites

τα καθορισμένα ρέματα ειναι στη κτηματική υπηρεσία της περιοχης σου..

οι αποστασεις ειναι 10 μμ αλλα και 2,5 (αυτο ειναι σε εγκυκλιο οταν ειναι ορισμενη η γραμμη του ρεματος)

 

*********************************************

 

πολυ καθαρα το αναφερει το πολυ καλο βιβλιο που εχω για θεματα ΓΟΚ (δυσευρετο) του βεττα(τοπογραφος)..θα το βρω εχει ενα καθοριστικο σχημα και θα το ανεβασω αυριο..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οι αποστασεις ειναι 10 μμ αλλα και 2,5 (αυτο ειναι σε εγκυκλιο οταν ειναι ορισμενη η γραμμη του ρεματος)

DAG μπορείς να ανεβάσεις την εγκύκλιο που αναφέρει τα 2,5μ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.