Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στήριξη και κατασκευή πέτρινης κατοικίας


 
ΞΑΝΘΗ2

Recommended Posts

Σε μια κατοικία 120τμ περίπου με πέτρινα τοιχεία 50 πόντους

κατασκευής '47, πώς είναι δυνατόν να ρίξω απο πάνω 1 όροφο, όταν ξέρω πως η υπάρχουσα κατοικία δεν έχει κολόνες?

Χωρίς όμως να κατασκευασώ εξωτερικές....

Δύσκολο..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δοκιμάζεις το εξής:

 

- Πλάκα Ο.Σ. που εδράζεται στους εσωτερικούς και εξωτερικούς τοίχους (αυτό σε περίπτωση που έχεις ξύλινη οροφή)

- Μεταλλικές διατομές για υποστυλώματα και δοκούς. Στα σημεία που θα εδράσεις τα υποστυλώματα κάνεις «φωλιές» στη τοιχοποιία, εκεί το πάχος της πλάκας θα είναι αρκετό για να μπορείς να βλητρώσεις (με χημικά αγκύρια) τις βάσεις των υποστυλωμάτων

- Ελαφριά κατασκευή τοίχων (εσωτερικών και εξωτερικών) με γυψοσανίδα, τσιμεντοσανίδα ή ytong

 

 

Έλεγξε ότι η τοιχοποιία μπορεί να αναλάβει τα φορτία, τόσο τα κατακόρυφα όσο και τα πλευρικά.

Link to comment
Share on other sites

Μία αρχική τοποθέτηση:

 

- Με ποιόν κανονισμό θα έλεγες ότι κατασκευάστηκε το υφιστάμενο, ώστε να το ελέγξεις με τον ίδιο κανονισμό;

- Υπάρχει σήμερα κανονισμός εν ισχύ που να καλύπτει τέτοιου είδους κατασκευές; (μην ακούσω φιλολογίες για ΕΚ-6)

- Θα αποδεχόσουν έλεχο με κανονισμό που δεν καλύπτει τέτοιου είδους κατασκευή;

- Το υφιστάμενο έχει κάποια άλλη αξία εκτός από οικονομική; (ιστορική, συναισθηματική κλπ)

- Το υφιστάμενο, όταν χτίστηκε, με την όποια τεχνική γνώση χτίσθηκε (κάποιος κανονισμός ή το αισθητήριο του εμπειροτέχνη ... ή κάτι άλλο) είχε πρόβλεψη ορόφου;

Link to comment
Share on other sites

- Μεταλλικές διατομές για υποστυλώματα και δοκούς. Στα σημεία που θα εδράσεις τα υποστυλώματα κάνεις «φωλιές» στη τοιχοποιία, εκεί το πάχος της πλάκας θα είναι αρκετό για να μπορείς να βλητρώσεις (με χημικά αγκύρια) τις βάσεις των υποστυλωμάτων

 

Για εξήγησέ το λίγο καλύτερα αυτό ρε Mister T, γιατί λίγο μπερδεμένα τα λες μου φαίνεται... (μου φαίνεται).

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις και τη βοήθεια, ξέχασα να αναφέρω όμως

κάτι επίσης σημαντικό, στον όροφο τα εξωτερικά τοιχεία θα είναι επίσης

πέτρινα 50π.:|

Link to comment
Share on other sites

Τόσο παλιά κατοικία, το πιθανότερο είναι να έχει χτιστεί "εμπειρικά", ακόμα κι αν υπάρχει κάποια μελέτη της εποχής.

 

Επίσης πρέπει να εκτιμηθεί η φθορά της τοιχοποιίας και κυρίως οι αρμοί (φθορές από υγρασία, ροή ύδατος, αερόφερτα υλικά). Άρα μιλάμε για εκτίμηση απώλειας αντοχών.

 

Δεν θα το τολμούσα νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Μία δεύτερη τοποθέτηση:

 

- Με ποιόν κανονισμό; -> Με κανέναν

- Υπάρχει σήμερα κανονισμός εν ισχύ; -> Όχι, κάνουμε μπαλαμούτια με τον ΕΚ-6

- Θα αποδεχόσουν έλεγχο με κανονισμό... -> Εγώ πάντως όχι

- Το υφιστάμενο έχει κάποια άλλη αξία εκτός από οικονομική; -> Αν όχι γκρέμισ' το

- ...είχε πρόβλεψη ορόφου; -> Όχι

 

Θέλεις, λες, να χτίσεις και τον όροφο πέτρινο; Κατ' αρχάς αποκλείεται να βγεί στον αντισεισμικό, ο,τι μπαλαμούτι και να κάνεις. Μετά, είσαι σίγουρος ότι θέλεις να υπογράψεις μελέτη + επίβλεψη; Κι εμπάσει περιπτώσει, ξέρεις συνεργείο ικανό να χτίσει φέρουσα λιθοδομή; Εγώ, μολονότι ασχολούμαι 15χρόνια με αναστηλωτικά έργα, δεν ξέρω συνεργείο που να το εμπιστεύομαι...

Link to comment
Share on other sites

Άν έχει ιστορική, συναισθηματική, αισθητική αξία μετά την προσθήκη προφανώς χάνεται.

Τις εξωτερικές κολώνες με στατικώς ανεξάρτητο οργανισμό γιατί τις απορρίψαμε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.