Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Αλλαγή από κεραμοσκεπή σε ταράτσα με δώμα


dima9751

Recommended Posts

Προς τι τέτοια ειρωνεία;;

 

Δεν ήμουν σαφής; Πες τότε καλυτέρα τι άλλα στοιχειά χρειάζεται, να τα δώσω.

 

Περιέγραψα ακριβώς την εργασία και με τι υλικά θα γίνει, δεν είπα κάτι αόριστο.

 

Και ρώτησα πόσο πάνε τέτοιες δουλείες με αυτά τα υλικά.

 

Πιστεύω άμα δεν μπορείς να δώσεις μια σαφή απάντηση, καλυτέρα να μη λες τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ο μηχανικός σου μπορει να απαντήσει στο θεμα αυτο καλυτερα απο εμας. Μην παιρνεις τις απαντησεις στραβα. Απλα σκεψου εαν θα εκανες μια αντιστοιχη ερωτηση σε φορουμ γιατρών. Δεν ειναι θεμα σαφης απαντησης αλλα θεμα οτι τα κοστολογια και υλικα τα συζητας με το μηχανικό σου και ειναι πρακτικα αδυνατο να σου πει καποιους απο εμας εαν ειναι το καλυτερο χωρις να ειναι ο μηχανικός σου.

Link to comment
Share on other sites

 

Πιστεύω άμα δεν μπορείς να δώσεις μια σαφή απάντηση, καλυτέρα να μη λες τίποτα.

 

Γιατί να μην μπορώ ?

 

Έλληνας είμαι και ΟΛΑ ΤΑ ΜΠΟΡΩ. Και χωρίς στοιχεία και χωρίς μελέτη και χωρίς μηχανικό.

 

Στο θέμα σου :

 

Είναι πολύ φθηνός για την ποιότητα των υλικών που χρησιμοποιεί.

 

Πάρτον. Την εγγύηση που θα σου δώσει βάλτην σε θυρίδα.

Link to comment
Share on other sites

οι εγγυησεις καλες ειναι αλλα θα τρεχεις στα δικαστηρια να με θυμηθεις....

 

ασφαλτοπανα....κιλα , εταιρια, και αν ειναι με ψηφιδα...

ασφαλτοπισσα....κατηγορια, εταιρια

τσιμεντοκονια.....υλικα τι?, παχος διαστρωσης, ινες? , ενισχυτικα?

λες νταου....ωραια θαναι με ραβδωσεις και πως θα το κολλησει πανω στο ασφαλτοπανο?

 

εργασια......πριν απο ασφαλτοπανα πρεπει να υπαρχει λεια επιφανεια για να κολλησει καλα το ασφαλτοπανο...

γυρω γυρω το ασφαλτοπανο πρεπει να πιαστει με ταινια στα τοιχεια και να γυρισει προς τα πανω τουλαχιστον 15 εκατοστα..

στα σημεια απορροης ομβριων υδατων πρεπει να υπαρξει διπλη προσοχη και τοποθετηση συγκεκριμενων υλικων....

 

ο χωρος ειναι ενιαιος δλδ δενε χει γωνιες?

πως ανεβαινουν υλικα στην ταρατσα?

και πολλα αλλα....

 

 

παντως τσαμπα ειναι αλλα για να σουδωσε τετοια τιμη πεθαμενος ειναι κατεβασε την καπου στα 1250 θα συμφωνησει !!

Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα του κ. Ροδόπουλου τα λέει όλα, απλά και σεβόμενος κάποιον ο οποίος έθεσε ένα ερώτημα.

Άμα δε μας αρέσει κάτι σε αυτόν τον τομέα λειτουργίας του φόρουμ (να θέτουν ερωτήσεις οι ιδιώτες) υπάρχουν οι λύσεις:

1. Διακόπτουμε τη συνδρομή στο θέμα

2. Απαγορεύουμε τους ιδιώτες να ποστάρουν, με απόφαση τουλάχιστον τον διαχειριστών.

 

Το να ειρωνεύεσαι κάποιον ο οποίος μέσα στην "ασχετοσύνη" του κάνει ερωτήσεις οι οποίες φαίνονται αστείες σε εμάς τους σχετικούς (αλήθεια, πόσους διπλωματούχους συναδέλφους έχουμε ακούσει, βάζω και εμένα μέσα, που με τη διατύπωση ερώτησης μας σηκώθηκαν τα μαλλιά), με βρίσκει τραγικά αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα τραγικά σύμφωνο όταν ο κάποιος άλλος προσπαθεί να "αλιεύσει" καλές-κακές τιμές κλπ και μάλιστα δωρεάν. Σε αυτές τις ερωτήσεις θα μπορούσε κάποιος συνάδελφος να τον ενημερώσει (και να αναλάβει βεβαίως τη δουλειά, με το αζημίωτο) και από κοντά.

 

Προς τι τέτοια ειρωνεία;;

 

... Και ρώτησα πόσο πάνε τέτοιες δουλείες με αυτά τα υλικά.

 

Πιστεύω άμα δεν μπορείς να δώσεις μια σαφή απάντηση, καλυτέρα να μη λες τίποτα.

 

Δεν είμαστε μαγαζί, ούτε "διαδικτυακό" τεχνικό γραφείο. Τώρα για το τι είναι καλύτερα και το τι χειρότερα, ε νομίζω πως εσύ που προσπαθείς μεθοδευμένα (και επίμονα) να λάβεις συγκεκριμένες απαντήσεις, ξέρεις καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, έχω μείνει άναυδος από τέτοια αντιμετώπιση του θέματος.

 

Δεν θα μπω σε διαδικασία να διαπληκτίζομαι για αυτό.

 

Ένα πράγμα εύχομαι μόνο, την επόμενη φορά που θα χρειαστεί να πάτε σε ένα προγραμματιστή/ τεχνικό πληροφορικής (όπως είμαι εγώ) και να είστε άσχετη με το θέμα, ο τεχνικός να μην τραβαει τα μαλλιά του και να χτυπιέται με τις «χαζές» και τις αστείες ερωτήσεις σας.

 

Ζητώ εδώ την βοήθεια των σχετικών όπως κάνω και εγώ ο ίδιος στο δικό μου αντικείμενο αφιλοκερδώς, δίνονται της απαραίτητες πληροφορίες για να κάνει κάποιος άσχετος την σωστή επιλογή. Αν πιστεύεται ότι μπαίνω στα «χωράφια» σας και σας στερώ το μεροκάματο, αφήστε τότε, μην κουράζεστε, θα βρω και αλλού βοήθεια. Αν είναι να τα μετράμε όλα σε χρήματα, τότε ζήτω που καήκαμε….

 

Ευτυχώς δεν το βλέπουν όλοι έτσι το θέμα.

 

Μέσω μηχανικού μου έδωσε αυτή την προσφορά ο τεχνικός με τον οποίον προφανώς συνεργάζεται.

 

Το μήνυμα του akius μου έδωσε συγκεκριμένα χαρακτηριστικά τα οποία θα διευκρινίσω.

 

Ξέρω τα έξεις:

τσιμεντοκονία..... πάχος διάστρωσης
από 5cm έως 10cm για να δώσει την κατάλληλη κλήση

 

γύρω γύρω το ασφαλτοπανο πρέπει να πιαστεί με ταινία στα τοιχεια και να γυρίσει προς τα πάνω τουλαχιστον 15 εκατοστα..
Θα γυρίσει 20cm

 

ο χωρος ειναι ενιαιος δλδ δενε χει γωνιες?
Έχει γωνίες και στη μέση είναι το δώμα

 

πως ανεβαινουν υλικα στην ταρατσα?
Με σχοινί μιας και το σπίτι κατοικείται και δεν υπάρχει άλλος τρόπος.
Link to comment
Share on other sites

dima9751

 

ακριβως αυτο θα πρεπει να αποφυγεις. Δηλαδη να γινεις φακιρης στην θεση του φακίρη. Ο akius σου εδωσε καποια ιδεα τιποτα παραπανω. Σαφως και πρεπει να τον ευχαριστεις αλλα ειναι μια ιδεα χωρις να γνωριζει ιδιαιτεροτητες ο ανθρωπος. Και εαν πιστευεις οτι δεν κανουμε τιποτα αφιλοκερδως κανεις μεγαλο λαθος. Και που εχεις τον χωρο να ρωτας εχει ενα κοστος. Ξερεις τι κοστος ειναι αυτο? Κοστος ΤΙΜΗΣ γνωσεων ενος μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, έχω μείνει άναυδος από τέτοια αντιμετώπιση του θέματος.

 

Δεν θα μπω σε διαδικασία να διαπληκτίζομαι για αυτό.

 

Ένα πράγμα εύχομαι μόνο, την επόμενη φορά που θα χρειαστεί να πάτε σε ένα προγραμματιστή/ τεχνικό πληροφορικής (όπως είμαι εγώ) και να είστε άσχετη με το θέμα, ο τεχνικός να μην τραβαει τα μαλλιά του και να χτυπιέται με τις «χαζές» και τις αστείες ερωτήσεις σας.

 

Mα μιλάς για το αυτονόητο προφανώς. Πρόσφατα στήθηκε σάιτ για κάποια άλλη επιχείρηση που διατηρούμε οικογενειακώς και δεν μπήκα στα χωράφια κανενός. Του είπα να κάνει τη δουλειά του όπως αυτός νομίζει και να μου πει και πόσο θα κοστίσει. Συμφωνήσαμε και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.