Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Πλακάκια δωματίου


599

Recommended Posts

Μαλλον εχεις κανει λαθος φιλε μου..μιας και εγω σαν ιδιωτης ειμαι εδω μεσα (αφου δεν εχω την επιστημονικη μορφωση,αλλα μονο την πρακτικη)να σου πω ο`τι αυτο που εχω καταλαβει σε αυτο το φορουμ, ειναι οτι οι μηχανικοι προσπαθουν να προσφερουν τις γνωσεις τους ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΟΣ και να δωσουν οσο γινεται την πιο σωστη συμβουλη.

Ανοιξε λοιπον τα ματια σου και διαβασε οσο ειναι νωρις....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
αν καταφερει τοσες μεγαλες επιφανειες ο γνωστος σου θαναι θαυμα ειδικα ν δεν ασχολειται

 

σε βλεπω ναχεις αμμολοφους και ακμες που κοβουν σπιτι σου...

 

Φίλε akius στα έχω πει και από κοντά.

 

Σιγά την τέχνη. Αρκεί ο μηχανικός να γνωρίζει και να ξέρει να εκπαιδεύει.

Εννοείται πως έχεις αγοράσει κόφτες, τροχάκι, χτένες, λασπιέρες, γωνιές και αλφάδια μεγάλα.

 

Εγώ έτσι κάνω. Αν δε ξέρω κάτι πρώτα το μαθαίνω εγώ και μετά το μεταλαμπαδεύω στον εργάτη.

 

Κυκλοφορεί πολύ ωραίο φυλλάδιο της isomat για την τοποθέτηση πλακιδίων.

Για τοίχο αποφεύγεις τα φάλτσα και βάζεις ειδικά τεμάχια γωνιές.

Ορμάτε του μάγκες και μην μασάτε.

 

Θα φανώ ίσως ρατσιστής ......."οι Αλβανοί εκτός χωραφιών και πέτρας δεν ξέρανε τίποτα άλλο. Στην πλάτη μας μάθαν τα πάντα."

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε TheoTDM900

 

στα 15 μου εριχνα γεμισματα σαν εργατης .....

 

μετα ηρθανε οι αλ(α)βανοι και εχασα το μεροκαματο...

 

εγινα μηχανικος....τελικα πιο μεγαλο μεροκαματο θαβγαζα σαν πλακας θαχα κανει και συνεργειο.....

 

 

οσο για την ισοματ εχω την πληρη σειρα ....

 

οσο για εκπαιδευση πρεπει καποιος ν σου δειξει και οχι ενα φορουμ....

ειναι θεμα εμπειριας το γωνιασμα, η σωστη μερια ξεκινηματος , η επιλογη πλακιδιων να μηνε χουμε ρεταλια, το ειδος του πλακιδιου ωστε ναχουμε και τον σωστο κοφτη...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε akius στα έχω πει και από κοντά.

 

Κυκλοφορεί πολύ ωραίο φυλλάδιο της isomat για την τοποθέτηση πλακιδίων.

"

 

http://www.isomat.gr/images/stories/extrapdf_gr/odigosgreek2007.pdf

 

το βρηκα ευχαριστω πολυ! ειναι πολυ χρησιμο!

 

αλλα ισως να βαλω τελικα δαπεδο το οποιο συμφερει περισσοτερο και ειναι και η ειδικοτητα του φιλου μου.

Link to comment
Share on other sites

Για να χαριτολογήσουμε πάντως να σας πω ότι δεν ξέρω για τον 599 αλλά εγώ σίγουρα θα μάθω να περνάω πλακάκια στο τέλος με έναν πλακά που έχω μπλέξει...

 

Έχουμε από τον Μάρτιο για να τελειώσουμε 2 μαιζονέτες και βλέπουμε (Καλό καλοκαίρι)

 

Συμπέρασμα: Καλοί και δοκιμασμένοι μάστορες γιατί καήκαμε...

Link to comment
Share on other sites

μ'αρέσει αυτό το φόρουμ......

 

12 μηχανικοι και 40 μαθητάδες (ΤΕΙ) ασχολούνται με 30 τμ πλακάκια, και γω χάλασα 15 λεπτά να το διαβασω....

 

ε,ρε αναδουλειά που έπεσε....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να εκφράσω μια απορία! Αν βρεις έναν καλό μάστορα πλακατζή για να στρώσει 2 δωμάτια, είναι αναγκαίο να τρέξεις να βρεις τον επιβλέποντα μηχανικό για επίβλεψη?

Ελπίζω να μην παρερμηνευτώ...

Πράγματι μεγάλη αναδουλειά...

Link to comment
Share on other sites

καμμια παρεξήγηση

 

ο φίλος ιδιώτης έχει ανοικτή οικοδομή με μηχανικό επίβλεψης

καλό θα ήταν να τον ενημερώνει για τις εργασίες που κάνει διότι ότιδήποτε και αν συμβεί στην οικοδομή έχει την ευθύνη

 

το αν η εργασία είναι επικίνδυνη ή οχι δε θα το κρίνουμε εμείς διαδυκτια αλλά ο επιβέλων μηχανικός

σήμερα ο ιδιώτης βάζει τα πλακάκια, αυριο θα βάλει τα ηλεκτρικά, μεθαυριο θα κάνει το βάψιμο πάνω σε σκαλωσια κλπ

 

επίσης εφόσον η άδεια είναι ανοικτή υπάρχει ΙΚΑ για καθε εργασία πχ πλακάκια

άρα το ΙΚΑ αυτό πρέπει να πληρωθεί

άρα δε μπορεί να τα βάλει μόνος του εκτός αν είναι εργατοτεχνίτης πλακιδίων

 

σιγουρα συντρέχουν και άλλοι λόγοι (τυπικοί και ουσαιστικοί) για να ενημερώσει το μηχανικό του και να μη βάλει τα πλακάκια μόνος του ή με παρέα τους φίλους του

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου myri περί ανοιχτής οικοδομής και ΙΚΑ. Στο γραφείο που δούλευα ερχόταν πελάτες πανικόβλητοι για θέματα με το ΙΚΑ και οι πρωτοβουλίες που έπαιρναν τους έφερναν σε καθυστερήσεις και προβλήματα που εμείς κατόπιν εορτής δυσκολευόμασταν να λύσουμε!

Ως προς το κατασκευαστικό του θέματος πήγαινε το σχόλιο μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.