Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη εξώστη


Recommended Posts

Κατασκευή ημιυπαιθρίου σε υφιστάμενο δεν επιτρέπεται (εκτός αν γίνεται προσθήκη οπότε και αυτή καθορίζει την επιφάνεια του Η.Χ) και αντίστοιχη ερμηνεία για τους εξώστες είναι καθ' όλα λογική και επακόλουθη.

 

Ούτε εμένα μου αρέσει αλλά μία Ο.Α. είναι διοικητική πράξη που δίνεται βάσει κάποιων δεδομένων - όποιος δεν τα υπολογίζει σοβαρά αυτά τα δεδομένα (μελετητής ή/και πελάτης) καλά να πάθει!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επειδή έχω κάνει και από τα δύο (και σε προ 85 και σε μεταγενέστερο) και με αυστηρό ελεγκτή λέω ότι γίνεται.

Στα προ 85 τόσο τους Η/Χ όσο και τους εξώστες τους μετράς στη δόμηση.

Στα μεταγενέστερα Η/Χ στη δόμηση και εξώστης χωρίς δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κάνει και από τα δύο (και σε προ 85 και σε μεταγενέστερο) και με αυστηρό ελεγκτή λέω ότι γίνεται.

Στα προ 85 τόσο τους Η/Χ όσο και τους εξώστες τους μετράς στη δόμηση.

Στα μεταγενέστερα Η/Χ στη δόμηση και εξώστης χωρίς δόμηση.

 

αφου αλλα λεει η εγκύκλιος...

Ο αυστηρός ελεγκτής ειναι γνώστης ή μονο αυστηρός ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψέ με είναι σχεδόν σοφός. Αν πάρεις και το βιβλίο ΓΟΚ 85 της δομικής ενημέρωσης 899 σελίδων που περιέχει τα άπαντα όχι απλά εγκυκλίους αλλά και οδηγίες προς Πολεοδομικές υπηρεσίες το λέει στην σελ. 323. στο ανεβάσα σε rapid δες το μήπως και σου χρειαστεί.

http://rapidshare.com/files/405959803/SWScan00038.tif

ή http://ifile.it/617450m/SWScan00038.tif

Φίλε BAS σαφώς και ναι. Αυτό μπορεί να σου συμβεί και αν για οποιοδήποτε λόγο ξεπεράσεις το 35% που σου δίνει free ο κανονισμός.

Link to comment
Share on other sites

Spiderman,

 

o σχεδόν σοφός ελεγκτής στο συγκεκριμένο θέμα δυστυχώς δεν έχει δίκιο.

Δεν επιτρέπεται προσθήκη εξωστών (και Η.Χ.) χωρίς προσθήκη δόμησης, αφου θεωρούνται χώροι-παρακολουθήματα χώρων κυρίας χρήσης. Οι απαντήσεις της Tetas, του tsak1 και του ss_sk είναι σωστές.

H βίβλος (κατά Λεμπέση) που παραθέτεις αφορά την προσθήκη (γενικά) για προ '85 και μετά '85, επειδή με το ΓΟΚ '85 εμφανίζεται η διάταξη περι 20% -40% Η.Χ. και Εξωστών+Η.Χ..Δεν λέει πουθενά ότι αφορά προσθήκη μόνο H.X. ή εξωστών.

 

Ομοίως, όπως λέει ο erling απαιτείται ΕΠΑΕ αν συντρέχουν οι γενικοί λόγοι για ΕΠΑΕ, δεν απαιτείται a priori.

Link to comment
Share on other sites

soundholics

 

Μάλλον δεν πρόσεξες το ή το διαζευκτικό στη ''βίβλο'' και σαφώς δεν έχεις καταλάβει το τι ακριβώς λέει η 31455/92 που ερμηνεύει την ''ευεργετικότητα'' του άρθρου 11 του ΓΟΚ.

Σου γράφω επί λέξη από τη βίβλο:

Προσθήκη ημιυπαιθρίου ή εξώστη σε κτίριο που προϋφίσταται του ΓΟΚ/85 μπορεί να γίνει μόνο εφόσον γίνεται ταυτόχρονα προσθήκη αντίστοιχου συντελεστή, ή αν προσμετρήσει στο υπόλοιπο του επιτρεπόμενου συντελεστή.

Συγγνώμη αλλά θα μου επιτρέψεις να εμπιστευτώ την Λεμπέση της Δομικής και το Σοφό και όχι εσένα. (Χωρίς να θέλω να σε θίξω).

 

Επιμένω ότι γίνεται.

Δεν θα επανέλθω στο θέμα, διότι θα καταλήξει σε αντιπαράθεση και δεν έχω τέτοια διάθεση.

Link to comment
Share on other sites

Spiderman

Δεν χρειάζεται να επανέλθεις άλλο στο θέμα, γιατι δεν έχεις δίκιο.

Αν θέλεις ρώτα την ίδια την Λεμπέση.

Επαναλαμβάνω μήπως γίνει λίγο σαφέστερο:

Η Λεμπέση κάνει διάκριση για προ του '85 γιατι τότε δεν υπήρχε η έννοια του Η.Χ. και γιατι ο έλεγχος ποσοστού Η.Χ. και Η.Χ. και εξωστών εισέρχεται πολεοδομικά σαν ορισμός με το ΓΟΚ'85. Προφανώς και γιατις περιπτώσεις που προυφίστανται του '85 αναγκαστικά θα τις προσμετρήσεις στην δόμηση, ή θα κάνεις ανάλογη προσθήκη γιατι σήμερα θα πας με ΓΟΚ'85.

Δεν λέει όμως πουθενά ότι αφορούν μόνο προσθήκες Η.Χ. και εξ. χωρίς προσθήκη δόμησης.

 

Σε δική μου περίπτωση στην πολεοδομία δεν μου δέχτηκαν προσθήκη εξώστη, αφού μου έδειξαν την εγκύκλιο που προαναφέρει η tata και η οποία είναι σαφέστατη... δεν ξέρω αν την διάβασες λίγο πιο πάνω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με αυτά που λέει η συγκεκριμένη "βίβλος" (στο συγκεκριμένο σημείο τουλάχιστον της tiff) είναι πως δεν τα συνοδεύει από αντίστοιχη νομοθεσία.

Η νομοθεσία όμως είναι σαφής.

Τι λέει λοιπόν η ΥΠΕΧΩΔΕ 31455/92?

Σε οικοδομή που έχει ανεγερθεί με προισχύουσες του Ν. 1577/85 διατάξεις, δεν επιτρέπεται να κατασκευαστούν εξώστες και ημιυπαίθριοι χώροι, σύμφωνα με την παρ. 2 του άρθρου 11 του Ν. 1577/85, εάν δεν κατασκευάζεται σήμερα προσθήκη.

 

Λέει λοιπόν, πως αν θέλεις να μην μετρήσει στην δόμηση ο Η/Χ ή ο εξώστης (20%-40%), πρέπει να κατασκευάσεις και αντίστοιχη δόμηση.

Αν όμως θέλεις να μετρήσει, το λέει σαφώς πως δεν μπορείς??

Άποψή μου, δεν το λέει.

Και εγώ πιστεύω πως αφού το μετράς στην δόμηση, τότε μπορείς να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.