Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη εξώστη


Recommended Posts

και παλι το χάος και η παρερμηνείες της νομοθεσιας....

Spiderman & erling συμφωνώ...

 

και όπως λέει το Εγγρ 53779/89 :

..."σε περιπτωση που έχει εξαντληθεί ο σδ με διαταξεις προγενεστερες του 1577/85, δεν υπαρχει δυνατότητα κατασκευής ημιυπαιθρίου "...

 

αλλά ειναι πλέον τα ψιλά γράμματα κ πως τα μεταφράζει ο καθένας.

 

σαν εργο τι θα γραψεις?

Προσθήκη Εξώστη? αφου ΞΕΚΑΘΑΡΑ δεν επιτρέπεται...

Προσθήκη σδ δεν απαγορευεται...

Link to comment
Share on other sites

αν το μόνο πρόβλημα είναι ο τίτλος να σας πω εγώ ένα:

"προσθήκη εξώστη και ΗΧ που προσμετρώνται στη δόμηση σύμφωνα με το άρθρο τάδε του ΓΟΚ 85"

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλσπέρα σε όλους

Λοιπόν μεσα σ'αυτη τη αναδουλειά σήμερα κάποιος πελάτης με ρώτησε για προσθήκη εξώστη. κοίταξα λίγο για το τι χρειάζεται για την υποβολή φακέλου αλλά έχω απορίες..

πως βγάζουμε την αμοιβη στο ΤΕΕ?τι δηλώνουμε? εγώ εχω ενα πρόγραμμα που βγάζει τα xml (όχι το civil) μπορώ να βάλω οτι είναι προσθήκη αλλα πως δηλώνω τα μέτρα του εξώστη?

 

Και κάτι για το φάκελο. αν υπάρχει τοπογραφικό απο την άδεια και δεν υπάρχουν αλλαγές χρειάζεται καινούργιο?

 

ΥΓ Δεν ξέρω αν πρέπει να θέσω εδω την ερώτηση μου!μόλις έκανα εγγραφή και είμαι λίγο στα χαμένα ακομα..!:confused:

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

προσθήκη θα βάλεις

δεν δηλώνεις τμ αφού δεν είναι προσθήκη κλειστού χώρου

κανεις αναλυτικό προυπολογισμό

αν το τοπογραφικό είναι πρόσφατο μπορείς να απαλλαγείς

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.Μου ζήτησε πελάτης να κανει στέγαστρο για την σκάλα του την οποία θέλει και να την κάνει κλειστή(την μισή). Η κατάληξη της σκάλας είναι στο μπαλκόνι όπου χρειάζεται να περπατήσεις αλλα 3 μέτρα για την είσοδο της κατοικίας.Θέλει να συνεχίσει το κλείσιμο ''χτίζοντας'' πανω στο μπαλκόνι -πρόβολο.Ρώτησα πολεοδομία και μου είπαν να κοιτάξω αν μπορω να βγάλω έναν υμιυπαίθριο και μετά να το κλείσει μονος του πατώντας μου το μάτι η υπάλληλος!Αν κατάλαβα καλά είναι προσθήκη κατ επέκταση?ρωτώ για να υπολογίσω ελάχιστη αμοιβή για να ξέρει ο πελάτης και να δω τι χρειάζεται για τον φάκελο.Έχει τύχει κατι ανάλογο σε κανέναν?

Link to comment
Share on other sites

...πατώντας μου το μάτι η υπάλληλος...

 

Να πας να της πεις να κοιταχτεί σε οφθαλμίατρο! Και μετά αφού ξεγκαβωθεί να ανοίξει το ΓΟΚ και να δει τη διαφορά του "εξώστη" με τον "ημιυπαίθριο" - και αν λειτουργεί κάνα εγκεφαλικό κύτταρο ίσως καταλάβει γιατί δεν μπορείς να κάνεις...βαφτίσια.

 

Για δημιουργία/ένταξη σε δόμηση εξωστών η υπάρχουσα συζήτηση δίνει νομίζω επαρκή στοιχεία. Για δημιουργία/προσθήκη Η/Χ (μόνο, χωρίς νέα δόμηση) επίσης υπάρχει αλλού συζήτηση αλλά για να μην παιδεύεσαι σου λέω ότι δε γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ ss_sk ίσως θα πρεπει να ξανα παω και να μιλήσω και με κανέναν αλλο υπάλληλο , αλλά να στμβουλευτώ και κανέναν πιο έμπειρο συνάδελφο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.