Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρακράτηση φόρου


Recommended Posts

.. ναι εντάξει ... έμμεσα ... αλλά πολύ "μακρινά έμμεσα" για αυτό που ήθελα να τονίσω.
Αυτό που ήθελα να τονίσω ήταν ότι δεν είναι υποχρεωτική η έκδοση αποδείξεων λιανικής πώλησης σε ιδιώτες καταναλωτές, δεδομένου ότι μπορεί να εκδίδεται τιμολόγιο (άρθρο 12 παρ. 1), ενώ με τις προηγούμενες διατάξεις του ΚΦΑΣ (άρθρο 7 παρ. 1) ήταν υποχρεωτική η έκδοση απόδειξης λιανικών συναλλαγών, σε πώληση ή παροχή υπηρεσιών σε φυσικά πρόσωπα.
Τώρα γιατί εμείς κόβαμε τα πάντα όλα (σε ιδιώτες, σε εταιρείες, ....) !!!! σε ένα μπλοκάκι που έγραφε ΑΠΥ δεν το γνωρίζω. !!!!
Τέλος, αν συμφωνείς, επειδη θα καταστρεψουμε το νημα (το οποιο αφορα αλλο θεμα) αν θελεις το συνεχιζουμε σε καποιο αλλο νημα πιο σχετικο. [1]
Καλο απογευμα.

 

Edit: [1] η συζήτηση μεταφέρθηκε μεταφέρθηκε εδω.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συνάδελφοι, θα εκτελέσω ένα "'έργο" και από την υπηρεσία μου λένε πως έχει κρατήσεις 6% και παρακράτηση φόρου 8%. Ωραία μέχρι εδώ. 

Το παράξενο, για εμένα που δεν μου έτυχε ξανά, είναι πως η παρακράτηση θα διενεργηθεί όχι επί του καθαρού ποσού αλλά αφού αφαιρεθούν οι κρατήσεις.

Δηλαδή αν υποθέσουμε πως η καθαρή αξία είναι 1.000€ και οι κρατήσεις 60,00€, θα μου κάνουν παρακράτηση (1.000-60,00)*0,08=75,20€ και όχι 1.000*0,08=80€ που νόμιζα εγώ...

Είναι σωστό αυτό και τι πρόβλημα θα έχω εγώ αν γίνει με αυτόν τον τρόπο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, θα εκτελέσω ένα "'έργο" και από την υπηρεσία μου λένε πως έχει κρατήσεις 6% και παρακράτηση φόρου 8%. Ωραία μέχρι εδώ. 

Το παράξενο, για εμένα που δεν μου έτυχε ξανά, είναι πως η παρακράτηση θα διενεργηθεί όχι επί του καθαρού ποσού αλλά αφού αφαιρεθούν οι κρατήσεις.

Δηλαδή αν υποθέσουμε πως η καθαρή αξία είναι 1.000€ και οι κρατήσεις 60,00€, θα μου κάνουν παρακράτηση (1.000-60,00)*0,08=75,20€ και όχι 1.000*0,08=80€ που νόμιζα εγώ...

Είναι σωστό αυτό και τι πρόβλημα θα έχω εγώ αν γίνει με αυτόν τον τρόπο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά....

 

Η παρακράτηση είναι ζήτημα ευθύνης αυτου που πληρώνει και παρακρατά από το προς πληρωμή . Αν δε θέλει να παρακρατήσει ή αν παρακρατήσει λιγώτερο πόσο (είτε λόγω σφάλματος , είτε σκόπιμα ) θα πληρώσει σε ενδεχόμενο έλεγχο και την προβλεπόμενη ποινή. Εν  ολίγοις ευθύνη δε φέρει ο παρέχων την υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και εσένα SOTHRIS γιατί παρότι το ήξερα για την υποχρέωση, επειδή δεν μου έτυχε ποτέ ένιωθα μια ανασφάλεια....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ξανακάνω μια ερώτηση.

Για να κάνω την παρακράτηση 3% στους εργολάβους που εκτέλεσαν το έργο, που πάω?

Στην παρακάτω επιλογή?

y0jOhBA8QHuk8jr0Pv-tSg.png

Συμπληρώνουμε στην 2η σελίδα και μεταφέρονται στην πρώτη?

Ημερομηνία καταβολής ή εκκαθάρισης ποια είναι? αυτήν του τιμολογίου?

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Φαέθωνα.

Για το πρώτο σου ερώτημα δες εδώ την α/α 5. 
Για το 2ο ερώτημά σου δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να βοηθήσω. :sad: (προσωπικά καταλαβαίνω-νομίζω-σχεδόν σίγουρος !!! τα στοιχεία του παραστατικού)
Σε κάθε περίπτωση δες και στις άλλες ε/α καθώς και εδώ την ΠΟΛ 1027/2014 στο άρθρο 3.
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέτε, να συμπληρώσω μόνο ότι τυπικά βασει εγκυκλίων η παρακράτηση πρέπει να ακολουθεί την κάθε πληρωμή και όχι την τιμολόγηση. Πρακτικά βέβαια λόγω δυσκολιασ Εφαρμογής του παραπάνω, οι περισσότεροι την παρακράτηση την κάνουν στην τελευταία πληρωμή μαζί με ΦΠΑ κλπ, και στην κατάσταση βάζουν την ημερομηνία τιμολογίου. Αυτά ξέρω εγώ.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.