Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιομορφή 5sec


 

Recommended Posts

Τι γνώμη έχεται για ένα μεταλλικό υπόστεγο που εμφανίζει πρώτη ιδιομορφή 5sec με συντελεστή συμμετοχής περίπου 13%. Η ιδιομορφή αφορά στην στέγη και είναι μεταφορική του μεσαίου ζυγώματος σε διεύθυνση κάθετη σε αυτήν του πλαισίου (παράλληλη στην μεγάλη πλευρά του πλαισίου)?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πως μπορεί να αφορά μόνο το μεσαίο ζύγωμα; τα ζυγώματα δεν είναι συνδεδεμένα με τις τεγίδες για την εκτός επιπέδου τους μετατόπιση; τι δεν κατάλαβα καλά;

Link to comment
Share on other sites

Καποιο λαθος στην προσομοιωση ειναι..

 

Δες τις δεσμευσεις σε ολες τις ραβδους..

 

Ποιο λογισμικο χρησιμοποιεις...????

Link to comment
Share on other sites

Έχω απελευθερωσει τις αξονικες στις τεγίδες για να μην παίρνουν αξονικές.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ως τώρα

Link to comment
Share on other sites

εννοώ terry ότι δεν θέλω οι τεγίδες μου να παίρνουν αξονικές δυνάμεις διότι έχω δημιουργήσει σύστημα αντιανέμιων χωρίς τη συμμετοχή των τεγίδων

Link to comment
Share on other sites

To καταλαβα αυτο... Αλλο καλο θα ηταν να εξασφαλισεις αυτο και στην κατασκευη σου...

 

Στην προσομοιωση σου πως το κανεις??

Link to comment
Share on other sites

Λίδα, μπορεί να μην θες να πάρουν αξονικό οι τεγίδες, αλλά φαντάζομαι πως θες να είναι βιδωμένες πάνω στα ζευκτά... Προφανώς δεν είσαι διατεθειμένη να δεχτείς στην πράξη οι τεγίδες να αυξομειώνουν το μήκος τους και να συνδέονται με τα ζευκτά μέσω μηχανισμού! Άρα και στο μοντέλο θα τις προσομοιώσεις ως ράβδους που συνδέουν τα ζευκτά. Φυσικά αυτό έχει ως συνέπεια να αναπτυχθεί ένταση, αλλά αυτή είναι η πραγματική κατάσταση, σε αυτή πρέπει να αντιστοιχεί και το προσομοίωμα.

Link to comment
Share on other sites

Και παλι όμως είναι μεγάλη η ιδιοπεριοδος για τέτοια ιδιόμορφη. Τα αντιανεμια ανα πόσο στηρίζονται πάνω στα ζευκτα? επιπλέον έχεις βάλει παντού αντιανεμια; Αν οχι τότε κάποια ζευκτα είναι τελείως ελεύθερα να ταλαντωθουν εγκάρδια στο επίπεδο τους.... Σου είναι εύκολο να ανεβασεις την γενική διάταξη της στέγης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.