Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιομορφή 5sec


 

Recommended Posts

Δε συμφωνώ terry. Στα φατνώματα που έχουν τους αντιανέμιους τα δύο πλάσια διαμορώνουν έναν άκαμπτο φορέα (τα δύο πλάισια και η μεταξύ τους στέγη κοινούνται μαζί) και έιναι πολύ λογικό (κατά την ταπεινή μου άποψη) να θεωρείς ότι οι τεγίδες δεν καταπονούνται με αξονικά φορτία προκειμένου να διαστασιολογήσεις σωστά τους αντιανέμιους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Οκ.

 

Οπως ειπαμε ηδη

1)εξασφαλισε στην κατασκευη οτι δεν θα παρουν αξονικο

2)Λυσε το φορεα 2 φορες να δεις διαφορες...Ειτε το θες, ειτε οχι, οι τεγιδες θα συμμετεχουν, ειδικα αν βαλλεις θερμης ελασης, μπορεις να τις λαβεις υποψη.

Link to comment
Share on other sites

Οκ.

 

Οπως ειπαμε ηδη

1)εξασφαλισε στην κατασκευη οτι δεν θα παρουν αξονικο

2)Λυσε το φορεα 2 φορες να δεις διαφορες...Ειτε το θες, ειτε οχι, οι τεγιδες θα συμμετεχουν, ειδικα αν βαλλεις θερμης ελασης, μπορεις να τις λαβεις υποψη.

 

Θερμής έλασης έχω. Πάντως με την προσομοίωση που περιγράφω ανέβηκα μια διατομή στους αντιανέμιους. Πιστεύω πιο καλά να έχουν διαστασιολογήθεί σωστά (ή πιο συντηρητικά) οι αντιανέμιοι (σημειώνω ότι οι αντιανέμιοι μου δεν συνδέονται με τις τεγίδες). Επιμένω ότι εκεί που υπαρχουν αντιανέμιοι οι τεγίδες παραλαμβάνουν μικρές αξονικές δυνάμεις και για το λόγο αυτό, κατά την γνωμη μου, μπορούν να προσομοιωθούν χωρίς να παραλαμβάνουν αξονικές, χωρίς να απαιτούνται ειδικές κατασκευαστικές λεπτομέρειες. Αντίθετα οι τεγίδες των μεσαίων φατνωμάτων αν δεν θες να πάρουν αξονικές πρέπει να το φροντίσεις με ειδικές κατασκευαστικές λεπτομέρειες. Επειδή δεν θέλω να κάνω κάτι τέτοιο τις αφήνω να παραλάβουν αξονικές.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μην αγνοήσεις ότι οι τεγίδες δεσμεύουν τον λυγισμό του άνω πέλματος (τον στρεπτοκαμπτικό). Επίσης, χωρίς τεγίδες οι αντιανέμιοι μετατρέπονται από πλαίσια με χιαστί σε επάλληλους ρομβους... Το κατάλαβα καλά;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, χωρίς τεγίδες οι αντιανέμιοι μετατρέπονται από πλαίσια με χιαστί σε επάλληλους ρομβους... Το κατάλαβα καλά;

 

Όχι απαραίτητα.εγώ χιαστί έχω. Απλά δεν υπάρχει κομβοέλασμα

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν υπαρχουν οριζόντιες ράβδοι, εκτός από τις τεγίδες , που είναι σε διαφορετικό επίπεδο και δε συνδέονται με τους αντιανέμιους πουθενά. Αν αυτό εννοείς τότε έχω το σύστημα των ρόμβων αν και δε νομίζω, αν έχω καταλάβει καλά τι λες, ότι υπαρχει προβλημα με την ορολογία χιαστί.

Link to comment
Share on other sites

Και τι έγινε που δεν συνδέονται οι χιαστί με τις τεγίδες? Λογικό είναι οι τεγίδες να είναι πάνω στο ζευκτό και οι χιαστί μέσα σε αυτό. Όμως υπάρχει κόμβος εκεί. Τεγίδες, ζευκτό και χιαστί δουλεύουν μαζί σαν πλαίσιο όπως στο σχήμα του AlexPap.

 

Καλό είναι πιστεύω να τα βάζουμε όλα στο μοντέλο. Αφού οι τεγίδες συνδέονται συνήθως κανονικά με το ζευκτό και δεν γίνονται οβάλ τρύπες κ.τ.λ που να επιτρέπουν σχετική κίνηση.

 

Υπάρχει μετά όμως το θέμα ότι υπερδιαστοσιολογούμε τις τεγίδες και υποδιαστασιολογούμε τους χιαστί...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν μου αρέσει... Ίσως το ότι επιλέγεις ένα στατικό μόρφωμα υποδεέστερο σε σχέση με το κλασικό, παρότι έχεις όλα τα υλικά διαθέσιμα (χιαστί, τεγίδες, ζύγωμα)...

Link to comment
Share on other sites

Και τι έγινε που δεν συνδέονται οι χιαστί με τις τεγίδες? Λογικό είναι οι τεγίδες να είναι πάνω στο ζευκτό και οι χιαστί μέσα σε αυτό. Όμως υπάρχει κόμβος εκεί. Τεγίδες, ζευκτό και χιαστί δουλεύουν μαζί σαν πλαίσιο όπως στο σχήμα του AlexPap.

 

Καλό είναι πιστεύω να τα βάζουμε όλα στο μοντέλο. Αφού οι τεγίδες συνδέονται συνήθως κανονικά με το ζευκτό και δεν γίνονται οβάλ τρύπες κ.τ.λ που να επιτρέπουν σχετική κίνηση.

 

Υπάρχει μετά όμως το θέμα ότι υπερδιαστοσιολογούμε τις τεγίδες και υποδιαστασιολογούμε τους χιαστί...

 

Θεωρώ σημαντικότερο το ζήτημα της υποδιαστασιολόγησης των χιαστων. Επίσης στα φατνωματα αυτά οι τεγίδες παιρνουν πολυ μικρές αξονικές έτσι και αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.