Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή panel και inverter


zio7

Recommended Posts

Ποιά στοιχεία πρέπει να προσέξουμε για την σωστή επιλογή panel και inverter? Μπορούμε από το έντυπο κάθε panel – inverter να καθορίσουμε την ποιότητα τους? Μετά απο όσα εχω διαβάσει έχω καταλήξει σε SunTech STP205 Watt panel και SMA Solar Technology Ag inverter.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα προτεινα μακρια απο κινεζικα αλλα και 'γερμανικα' που κατασκευαζονται στην Κινα.

Δεν ξερω αν αυτο που ζητας αποτελει διαφημιση ή αν αυτο που λεω εγω αποτελει δυσφημιση οποτε παρακαλω τους μοντς να πραξουν οπως νομιζουν με το ποστ μου.

Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινα μακρια απο κινεζικα αλλα και 'γερμανικα' που κατασκευαζονται στην Κινα.

Δεν ξερω αν αυτο που ζητας αποτελει διαφημιση ή αν αυτο που λεω εγω αποτελει δυσφημιση οποτε παρακαλω τους μοντς να πραξουν οπως νομιζουν με το ποστ μου.

 

Η Suntech παράγει πάνω απο 3GW ετησίως, έχει τις λιγότερες επιστροφές σε έργα... Τα "γερμανικά πλαίσια πλέον δεν υπάρχουν" και αν πάρεις θα πληρώσεις 2Ε/W....

Link to comment
Share on other sites

Η Suntech παράγει πάνω απο 3GW ετησίως, έχει τις λιγότερες επιστροφές σε έργα... Τα "γερμανικά πλαίσια πλέον δεν υπάρχουν" και αν πάρεις θα πληρώσεις 2Ε/W....

 

Και εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για την SunTech και τα πανελ της... Αυτό για τις λιγότερες επιστροφές που το βρήκες? Πολλοί εγκαταστάτες μου είπαν οτι SunTech λόγω της ζήτησης που έχουν μπορούν να φέρουν αρχές του 2011... Πάντως δεν νομίζω οτι αποτελεί διαφήμιση αυτό το θέμα, άλλωστε η σωστή επιλογή πανελ είναι πολυ σημαντική οπότε καλό είναι να δούμε κάποιες απόψεις ή και εμπειρίες για διάφορα πανελ και inverter...

Link to comment
Share on other sites

Πολυκρυσταλλικό ή μονοκρυσταλλικό πυρίτιο?

 

Από τη σελίδα του ΣΕΦ βρήκα αυτά:

Πολυκρυσταλλικά: Απόδοση = 11-14,8% , Απαιτούμενη επιφάνεια

ανά kWp = 7-9 m2

Μονοκρυσταλλικά: Απόδοση = 11-19,3% , Απαιτούμενη επιφάνεια

ανά kWp = 5,5-9 m2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.