Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή panel και inverter


zio7

Recommended Posts

Seismos, με την κλίση που αναφέρεις δε χρειάζεσαι παραπάνω από στρέμμα χωράφι αν είσαι νότο. Στην Κρήτη μπορείς άνετα να κατέβεις και στις 23° και για +-20° ανατολή-δύση δε σε ενδιαφέρουν οι απώλειες.

 

Από τα όρια δεν αφήνεις 5μ, αλλά (2 χ ύψος βάσεων) σε μέτρα.

Οικίσκο δε χρειάζεσαι για τους μετατροπείς και θα σε συμβούλευα να κάνεις εξωτερική εγκατάσταση λόγω κινδύνου υπερθέρμανσης.

Την ιδιοκτησία δεν μπορείς να την μεγαλώσεις, ούτε και μετεγκατάσταση να κάνεις από τη στιγμή που έχεις ΡΑΕ εξαίρεση και έχεις κάνει αίτηση στη ΔΕΗ. Οι λόγοι που αναφέρεις δεν είναι λόγοι για αλλαγή ούτε στη ΔΕΗ ούτε στη ΡΑΕ.

 

Πόσο μακριά είσαι από θάλασσα ή βουνό;

Τι είδους κλιματολογικές συνθήκες επικρατούν στην περιοχή;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ανεβάσω το τοπογραφικό να δείτε.

Σχετικα με την απόσταση από τα όρια δεν είναι 5μ ελάχιστο?

Το κτήμα δεν είναι άρτιο. Η αίτηση στην ΡΑΕ είχε γίνει το 2008

 

Το τοπογραφικό σε rar

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Γιατί προτείνετε thin film Φ/Β τα οποία έχουν τη μισή σχεδόν απόδοση από τα κλασσικά μονοκρυσταλλικά ??? Για 80 kW με thin film θα χρειαστεί το διπλάσιο χώρο (εκτιμώ) ενώ η μείωση της απόδοσης λόγω θερμοκρασίας δεν αντισταθμίζει νομίζω το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Έχεις κάνει κάποια συγκεκριμένη χωροθέτηση και είδες ότι θες τον διπλάσιο χώρο?

Θές παραπάνω στο Thin Film αλλά όχι και το διπλάσιο, μπορείς να βάλεις τριπλή σειρά στα τραπέζια και να μείνεις κάτω απο τα 2,5 μέτρα.

Γενικά είνια ανάλογα την περίπτωση. Επίσης υπάρχoυν άμορφα που το πανέλο φτάνει στα 130Wp

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά με τα άμορφα και thin film αλλά στην περίπτωση μου δεν χωράνε αυτά. Δες την χωροθέτιση που έχω κάνει στο τοπογραφικό. Οριακά δέχεται 220Κwp/panel

Link to comment
Share on other sites

Σε 1500τμ (αν δεν έχω κάνει κάποιο λάθος) όντως δεν χωράει το thin film με τίποτα, καλά τότε πως κάνατε την αίτηση Η πολεοδομία δεν ήθελε αρτιότητα πως θα πέρνατε την Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας?

 

Anyway κάποιες παρατηρήσεις

 

τα πανέλα τα έχεις υπολογίσει 1440x1000 (14440 βγαίνει προβολή του πανέλου στην κάτοψη για 30 μοίρες γωνία 1650xcos30) στην δική σου περίπτωση που έχεις κλίση 40% όπως είπες δηλαδή 22 μοίρες περίπου η αποτύπωση στην κάτοψη δεν θα είναι τόσο αλλά 1650xcos(γωνίας βάσης) δηλαδή θα είσαι κοντά στο 1600 για 5 μοίρες.ΠΡΟΣΟΧΗ αυτό θέλει check γιατί δεν είμαι και σίγουρος ότι το τοπογραφικό δεν είναι προβολή του χωραφιού στην κάτοψη αλλά οι πραγματικές διαστάσεις του πρόχειρους υπολογισμούς του έκανα με την παραδοχή ότι οι διαστάσεις είναι οι πραγματικές και όχι προβολή.

 

Επίσης για την απόσταση μεταξύ των τραπεζιών το 0,6 μέτρα που αφήνεις είναι πολύ μικρό είναι αποδεκτό για 5 μοίρες γωνία βάσης και 2,5 factor το λέω και σαν διαδρομο συντήρησης.

 

Θα μπορούσες να δείς κάποιο πολυ high efficiency panel όπως το SANYO HIIT 240Wp που έχει μικρότερες διαστάσεις αλλά είναι πανάκριβο, βέβαια σε όσα πάρκα έχουν μπεί πάνε σφαίρα. Επίσης να σκεφτείς λόγω της πολύ μικρής γωνιας βάσης να βάλεις ακόμη και 4 πάνελ στο τραπέζι (portrait), το ύψος σου θα είναι 4χ1,65χsin5=0,57 και με 2,5 factor θα αφήνεις απο σειρά σε σειρά περίπου 1,5 μ

 

Τέλος η βάση σου θα είναι εντελώς custom γιατί 5 μοίρες κλίση δεν βγαίνει κάτι έτοιμο οπότε κοίταξε τους Έλληνες Metaloumin, Alumil κλπ.

 

Ενδιαφέρουσα περίπτωση πάντως:D Καλή Επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει τιμές για Suntech 270Wp και SMA. Βάζοντας 2-2 τις σειρές (διαστάσεις πανέλου 1Χ2μ) όπου για κλίση ίση με 28ο έχω σε προβολή τα 4μ=3,53μ και με την κλίση του οικοπέδου (περίπου 40%) θα πρέπει να καλύπτω 47 cm διαφορά υψομέτρου από σειρά σε σειρά Χ2,5=1,15 απόσταση μεταξύ.

Η βάση σαφώς πρέπει να γίνει custom, ( να ήταν το μόνο custom σε αυτόν το χώρο)

Σχετικά με το χρειαζόταν η πολεοδομία δεν την παραμικρή ιδέα. Δεν είχα ασχοληθεί εγώ με αυτό αλλά ένα μελετητικό γραφείο (με 1.500 ευρώ αμοιβή) .

Αναμένω σχόλια…..

Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση σε πλαγιά είναι πολύ δυσκολότερη από το οριζόντιο επίπεδο αλλά χρειάζεσαι μικρότερη επιφάνεια.

 

Από το τοπογραφικό αν δεν κάνω λάθος δείχνει ότι έχεις αρκετή διαφορά ύψους στις ανισοϋψείς που δεν ξέρω αν οι βάσεις που θα μπουν, θα μπορούν να παρακολουθήσουν εύκολα το έδαφος. Η χωροθέτηση που έχεις κάνει προϋποθέτει ότι μπορείς να παρακολουθήσεις το έδαφος.

 

Κανονικά η μπροστινή αριστερή βάση του τραπεζιού με την πίσω δεξιά δεν πρέπει να ξεπερνά τα 1.5 μέτρα υψομετρική, λόγω στατικής (θα ανέβει πολύ ψηλά η μια πλευρά). Αν πάλι μπορείς να ακολουθήσεις το έδαφος => είσαι ασκίαστος προς το νότο, τότε η λύση αυτή είναι η οικονομικότερη στο μικρότερο αναγκαίο έδαφος.

 

Με την κλίση που έχεις μη βάλλεις με τίποτα τσιμέντα γιατί θα πρέπει να τα δέσεις και εγκάρσια και πάλι σίγουρος δε θα είσαι ότι δε θα τα βρεις στο γείτονα.

 

Μία άλλη λύση είναι να φτιάξεις διαβαθμίσεις και να τοποθετήσεις τις βάσεις μέσα σ΄ αυτές. Αν τις κάνεις το πολύ 5,5 μ πλάτος τότε βάζεις τρίσειρα τραπέζια όρθια, προβολής το πολύ 4,5 μ. Για σκιάσεις δε θα πρέπει να φοβάσαι (έλεγξέ το πάντα) για έχεις την κλίση. Νομίζω ότι είδα ότι έχεις διαβαθμίσεις.

Μην ξεχάσεις να κάνεις αντιπλημμυρικά έργα και να κατευθύνεις τα νερά μακριά από τις βάσεις καθώς και να κρατήσεις το έδαφος με θάμνους που θα φυτέψεις.

Τα τρίσειρα όρθια τραπέζια με κλίση γύρω στις 20° (στην Κρήτη πας άνετα και λιγότερο) έχουν ύψος το πολύ 2,5 μ, άρα απόσταση από τα σύνορα 5μ. Σου μένουν 20 μέτρα γης. Ας πούμε ότι βάζεις 235Wp πλαίσιο => 340 πλαίσια για τα 80 kWp. Το πλάτος τους είναι 1μ => 19 πλαίσια * 3 σειρές = 57 πλαίσια / τραπέζιο. 340 / 57 = 6 τραπέζια => 6 διαβαθμίσεις. Δεν έχω το χρόνο να δω αν χωράνε, έλεγξέ το.

 

Σου εύχομαι καλή επιτυχία. Αξίζει να το παλέψεις.

 

*****

Διάβασα το σχόλιο που έκανες πριν από την απάντησή μου.

Τρία πράγματα: 1. Οι βάσεις δε χρειάζεται να είναι custom. 2. Η γωνία δε χρειάζεται να είναι 28°, βασικά στην Κρήτη πρέπει να είσαι λιγότερο από 25°. 3. Η ΡΑΕ όταν κατέθεσες την αίτηση τον 7-8 2007 δεν ασχολιόταν με την αρτιότητα αλλά με το ιδιοκτησιακό. Η πολεοδομία έδινε τις ΕΕΜΚ για τα μη άρτια σε όσα είχαν ΡΑΕ πριν τις 20 Ιουλίου του 2009.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός ότι το ανάγλυφο έχει «πεζούλες» που εξυπηρετούν για την στήριξη. Το πολύ 25 μοίρες δεν κατάλαβα, όταν όλοι μου προτείνουν 27 έως 29 μοίρες ως ιδανική κλίση. Σχετικά με το μέγιστο ύψος των πάνελ δεν έχω πρόβλημα μια και ακολουθούν σχεδόν παράλληλα την κλίση του εδάφους.

Link to comment
Share on other sites

Στο γεωγραφικό πλάτος της Κρήτης η γωνία είναι ένας μικρός μύθος. Μόνο κάτω από 15° έχεις πρόβλημα λόγω κατακάθιση σκόνης και μη αυτοκαθαρισμού με τη βροχή. Βέλτιστο για Κρήτη είναι οι 25°.

Κατα τ' άλλα η διαφορά που θα έχεις βάζοντάς τα στις π.χ. 20° και όχι στις 25° είναι μία ετήσια απώλεια των 400kWh, ενώ βάζοντάς τα στις 29° που σου δίνουν σαν ιδανική έχεις τουλάχιστον μια ετήσια απώλεια της τάξης των 300kWh.

Κάνε τη χωροθέτησή σου στις 23° μεγ. και πίστεψέ με δεν θα έχεις καθόλου απώλειες. Χρησιμοποίησε τις "πεζούλες" όσο πιο πολύ μπορείς από τη στιγμή που το έδαφος έχει "καθήσει", μη βάλεις τσιμέντα λόγω κλίσης, μη φτειάξεις οικίσκο γιατί θα μεγαλώσεις τις απώλειες τραβώντας μακριά καλώδια και βάζοντας τους μετατροπείς πρακτικά σε φούρνο.

Πάλεψε τη χωροθέτησή σου να είναι "αεράτη". Αυτή που έχεις κάνει είναι πολύ ακριβή λύση.

 

*********

Οι υπολογισμοί που σου γράφω είναι για 80kWp, νότια κατεύθυνση, με ετήσια απόδοση στις 25° 118.050 kWh, στις 23° 117.650 kWh, στις 29° 117.750 kWh.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.