Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή panel και inverter


zio7

Recommended Posts

Kostinio πολλες γνώμες θα ακούσεις.

 

Οσο πέφτει η απόδοση και στα κρυσταλλικά τόσο πέφτει και στα thin film.

90% στα 10 χρόνια και 80% στα 25 χρόνια.

Αν μένεις σε περιοχή που είναι θερμοκρασιακά ζεστή τότε προτίμησε Thin film.πχ Λάρισα.

 

Δες για τα Nexpower

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην Ξάνθη είναι το πάρκο. Κοντά στην θάλασσα όμως. Εχουμε λίγο παραπάνω συνεφιά, θερμοκρασίες όμως όχι πολυ υψηλές. Εχω πολύ χώρο διαθέσιμο γιάυτό σκεφτόμουν τα thin film

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΝΕΛ ΣΤΟΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΧΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΔΕΗ ΤΗΣ ΔΑΝΙΑΣ ΣΤΑ *************** ΜΟΝΟΚΡΥΣΤΑΛΛΙΚΟ **************************** H ETAIREIA AYTH ΠΡΟΜΗΘΕΥΕΙ ΤΗΝ SIEMENS APO TO 1995 KAI ALLES MEGALES ETAIREIE8-)S

 

Παρατήρηση: Απαγορεύονται οι διαφημίσεις.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

@kalamidasdimitris

Το πιο αποδοτικό πάνελ στην παγκόσμια αγορά που έχω βρει αυτή την στιγμή έχει απόδοση 19% (απόδοση πάνελ, όχι απόδοση κυψέλης που είναι παραπάνω).

 

Είναι σχεδόν 28% μεγαλύτερη απόδοση από αυτά που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο πάνελ δεν είναι όποιο έχει μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης.

 

Ο καλύτερος κινητήρας είναι του Scania τάδε με 200kNm ροπή και 500ίππους; Μπορείς να το βάλεις σε όλα τα αυτοκίνητα;

 

@κύριε Καλαμίδα: τί έγινε; έπεσαν οι ηλιακοί θερμοσίφωνες και τα κλιματιστικά και βγήκαμε να πουλήσουμε πανελάκια; έμαθες και ποιο είναι το καλύτερο ακόμη δεν το βαλες

Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός ότι το ανάγλυφο έχει «πεζούλες» που εξυπηρετούν για την στήριξη. Το πολύ 25 μοίρες δεν κατάλαβα, όταν όλοι μου προτείνουν 27 έως 29 μοίρες ως ιδανική κλίση. Σχετικά με το μέγιστο ύψος των πάνελ δεν έχω πρόβλημα μια και ακολουθούν σχεδόν παράλληλα την κλίση του εδάφους.

 

Συμφωνώ με τις οδηγίες της @tsilena αλλά μπορείς να κάνεις και 3D σχέδιο της εγκατάστασης με το MicroStation έτσι ώστε να ελέγξεις σε πραγματικό χρόνο τις σκιές που προκαλούνται (κυρίως στις 21 και 22 Δεκεμβρίου) από τις διάφορες γωνίες και τις αποστάσεις των σειρών.

 

Για τόσο μεγάλη επένδυση νομίζω ότι αξίζει το κόπο μια φωτορεαλιστική απεικόνηση της όλης εγκατάστασης όπως έγινε με τον Φ/Β σταθμό της Μεγαλόπολης από την ΔΕΗ.

 

Έχω βρει τιμές για Suntech 270Wp και SMA. Βάζοντας 2-2 τις σειρές (διαστάσεις πανέλου 1Χ2μ) όπου για κλίση ίση με 28ο έχω σε προβολή τα 4μ=3,53μ και με την κλίση του οικοπέδου (περίπου 40%) θα πρέπει να καλύπτω 47 cm διαφορά υψομέτρου από σειρά σε σειρά Χ2,5=1,15 απόσταση μεταξύ.

Η βάση σαφώς πρέπει να γίνει custom, ( να ήταν το μόνο custom σε αυτόν το χώρο)

Σχετικά με το χρειαζόταν η πολεοδομία δεν την παραμικρή ιδέα. Δεν είχα ασχοληθεί εγώ με αυτό αλλά ένα μελετητικό γραφείο (με 1.500 ευρώ αμοιβή) .

Αναμένω σχόλια…..

 

Τα Suntech 260-270-280 Wp για την ακρίβεια έχουν διαστάσεις 1956x992x50 mm και βάρος 23 kg (για στατικούς υπολογισμούς των βάσεων).

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ,ilias

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα εχω ψαξει παρα πολυ καλα ολα ετσι και αλλιως κανω διαφορες εισαγωγες πανελ απευθειας και τα εχω δει στην πραξη σε 10 αρια να δουλευουν ευχαριστω.

 

Τα Suntech 260-270-280 Wp για την ακρίβεια έχουν διαστάσεις 1956x992x50 mm και βάρος 23 kg (για στατικούς υπολογισμούς των βάσεων).

φιλε μου αν θες να με ακουσεις και δεν θελεις να βαλεις tracker να βαλεις solydra ειναι η επομενη γενια

 

φιλε μου αν θες να με ακουσεις και δεν θελεις να βαλεις tracker να βαλεις solydra ειναι η επομενη γενια

κατα αρχας τα suntech απαιτουν inverter με μετασχηματιστη το καλυτερο ειναι της sma και

δεν ξεπερνα το 94,5% επομενος αποδιδουν και οσο ενα πανελ 15% ακομα 300watt να ειναι!

 

 

Παρόλη την παρατήρηση που σου έγινε με κίτρινη πιο πάνω για τα κεφαλαία γράμματα, δεν μπήκες ακόμα στον κόπο να διαβάσεις τους Κανόνες Συμμετοχής!

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

ilias

Link to comment
Share on other sites

Τα Suntech απαιτούν μετασχηματιστή από πότε; Μάλλον τα μπερδεύεις με κάποια άλλα που ξεκινάνε με το ίδιο συνθετικό...

Link to comment
Share on other sites

κατα αρχας τα suntech απαιτουν inverter με μετασχηματιστη το καλυτερο ειναι της sma και

δεν ξεπερνα το 94,5% επομενος αποδιδουν και οσο ενα πανελ 15% ακομα 300watt να ειναι!

Φίλε Καλαμίδα αυτά που γράφεις και περι suntech και περί inverter με μετασηματιστές δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα, τα μπλέκεις με τις αποδόσεις (που είναι μια εντελώς άχρηστη πληροφορία 14.5%, 15%, whatever%).

Εντάξει, καταλάβαμε με τα solyndra ότι τα έχεις ψηλά αλλά δεν χρειάζεται να παραπληροφορούμε και τον κόσμο!

Κάτι τελευταίο Fronius IG Plus (p.x o 120) με ΥΣ μετασχηματιστή EURO ETA 95,5% και αυτό το θυμάμαι απο μνήμης αν ψάξω παραπάνω θα βρώ και άλλους

Link to comment
Share on other sites

κατα αρχας τα suntech απαιτουν inverter με μετασχηματιστη το καλυτερο ειναι της sma και

δεν ξεπερνα το 94,5% επομενος αποδιδουν και οσο ενα πανελ 15% ακομα 300watt να ειναι!

 

 

Εκτός από παντελώς άσχετος και προπαγανδιστής είσαι και δυσλεκτικός;

 

Παρατήρηση: Σεβόμαστε τους συνομιλητές μας, δεν τους προσβάλουμε και δεν τους ειρωνευόμαστε. Προσπαθήστε να είστε πιο κόσμιοι και προσεκτικοί στην επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιείτε.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.