Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Άδικος χαρακτηρισμός ως δασικό


Recommended Posts

σε νομο φωκιδας , νομο βοιωτιας και νομο φθιωτιδας παιζει πολυ ο χαρακτηρισμος απο συσταδα βραχων.....

 

οι παλιοι αν θυμαμαι καλα τα λενε και κεφαλαρια.....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσιες σας!

 

Από την στιγμή όμως που

α) υπάρχουν συμβόλαια,

β) μάρτυρες που λένε πως θυμούνται όταν ήταν παιδιά πως έβαζαν ζώα μέσα και βοσκούσαν αλλά και

γ)το Βασιλικό Διάταγμα που αναφέρετε σε συμβόλαια γης πριν την τουρκοκρατία

δεν έχω ελπίδες να χαρακτηριστεί το οικόπεδο ως οικοδομήσιμο?

 

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά την Τετάρτη θα πάω στο Δασαρχείο και θέλω να ξέρω κάποια πράγματα για να είμαι προετοιμασμένος.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

πάντως έχω υπόψη μου δικαστική απόφαση όπου ο ιδιώτης διακαιώθηκε ένατι του δασαρχείου΄

και έγινε αποχαρακτηρισμός δασικής περιοχής διότι η συγκεκριμένη ιδιοκτησοα δεν τηρούσε τις προδιαγραφές δάσους

 

οπότε συμβουλέυεσαι τον/τους ειδικό /-κους

Link to comment
Share on other sites

το πιο σωστο που εχεις να κανεις ειναι ανχεις μαζι σου καποιον ειδικο δινει αλλη βαρυτητα....πχ καποιον δασολογο η καποιον μηχανικο συνηθως αγρονομο τοπογραφο μηχανικο που νασχολειται με τετοια θεματα....

 

σαν ιδιωτης σε δημοσια υπηρεσια πολυ λιγα θα καταφερεις.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πράξη χαρακτηρισμού/αναδάσωσης δασαρχείου που περιλαμβάνει την ιδιοκτησία σας; Φροντίστε να συμβουλευτείτε μηχανικό-φωτοερμηνευτή και δικηγόρο με όλα τα στοιχεία που αφορούν το ακίνητο σας.

 

Όπως ακριβώς τα είπε ο συνάδελφος. Θες τοπογραφικό και φωτοερμηνεία (παλαιών φωτογραφιών) από Αγρονόμο - Τοπογράφο για να θεμελιώσει επιστημονικά το αίτημά σου και μετά δικηγόρο για να το υποστηρίξει νομικά. Γενικά με θετική έκβαση, εφόσον βέβαια έχεις δίκιο...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ!!

Αύριο το πρωί θα πάω και το μεσημέρι θα σας πω τα αποτελέσματα!!

 

Αν κάποιος θέλει να δει το κτήμα για το οποίο μιλάω στο google maps οι συντεταγμένες είναι 36.983197,22.161718.

Δείτε λίγο τι σπίτια υπάρχουν κοντά, που υπάρχει πράσινο και που χωρίς βλάστηση!

Link to comment
Share on other sites

kvlaxodim τα στοιχεία που αναφέρετε ως προς το ιδιοκτησιακό του ακινήτου (τίτλος) εν πρώτοις είναι θετικά και χρειάζονται μελέτη, αλλά σημασία βάσει του Ν.998/79 έχει και η μορφή του ακινήτου το 1945 και 1960.

Θα σας συνιστούσα στο δασαρχείο να εμφανιστείτε με συνοδεία τουλάχιστον δικηγόρου, έτσι "για να σφίξουν τα γάλατα".

Διαφορετικά πιστεύω ότι δε θα τύχετε σωστής αντιμετώπισης όπως ανέφεραν πριν και οι συνάδελφοι akius και alexispap.

Link to comment
Share on other sites

kvlaxodim τα στοιχεία που αναφέρετε ως προς το ιδιοκτησιακό του ακινήτου (τίτλος) εν πρώτοις είναι θετικά και χρειάζονται μελέτη, αλλά σημασία βάσει του Ν.998/79 έχει και η μορφή του ακινήτου το 1945 και 1960.

 

Ακριβώς την ίδια με την σημερινή! Βράχους και αγκάθια!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου και εγω βραχους και φραγκοσυκα ειχα και το βγαλανε δασακι....

 

συμπερασμα;

 

δασικη εκταση δεν ειναι μονο αυτη που δεν περνα ο ηλιος !

Link to comment
Share on other sites

kvlaxodim μετά απ΄όσα σου πρότειναν οι συνάδελφοι και σε συνδυασμό με το ισχύον νομικό πλαίσιο, εσύ θα αποφασίσεις και θα ενεργήσεις αναλόγως με τα συμφέροντα σου. Ο μηχανικός και ο δικηγόρος θα είναι σύμβουλοι σου για το πως θα ενεργήσεις για την τεκμηρίωση της υπόθεσης σου, η απόφαση όμως θα είναι δική σου. Σου εύχομαι καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.