Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία λυμάτων για WC σε κατοικία: υπερβολή οι κοπτήρες;


alexliz

Recommended Posts

Έχοντας αρκετή εμπειρία πάνω στην τοποθέτηση αντλιών, σε βεβαιώνω ότι μια αντλία χωρίς κοπτήρες μπορεί άνετα να ανταπεξέλθει ακομή και σε στερεά υλικά μικρής διατομής - πόσο μάλλον σε χάρτινα υλικά.

 

Το να καταφύγεις σε λύση με κοπτήρα σίγουρα καλύπτει μεγαλύτερο φάσμα περιπτώσεων λυμμάτων, αλλά δεν είναι και πανάκεια αφού είναι πιθανό να μην ανταπεξέλθει σε δύσκολες περιπτώσεις απορριμάτων όπως είναι οι σερβιέτες.

 

Τέλος, μιλώντας γενικά, προσοχή στον τύπο απορριμάτων που πετιούνται στην λεκάνη ακομή και στην περίπτωση του κοπτήρα. Απορρίματα όπως τα προφυλακτικά (έχουν μεγάλη ανθεκτικότητα και ελαστικότητα) είναι ικανά να "κάψουν" την αντλία.

 

Η πιο ακραία περίπτωση που έχω δει σε καμμένη αντλία είναι με προφυλακτικό: πελάτης, έξαλλος επειδή κάηκε η αντλία και όντας βέβαιος ότι απέρριπτε τον σωστό τύπο απορριμάτων στην λεκάνη, δεν πίστευε στα μάτια του όταν είδε την πτερωτή της αντλίας να είναι ακινητοποιημένη από ένα προφυλακτικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

@elgonalakis

 

Ευχαριστώ πολύ. Το σχόλιό σου είναι κατατοπιστικότατο. Αν τελικά δημιουργηθεί αντιπαράθεση με ιδιοκτήτη και/ή υδραυλικό/ηλεκτρολόγο του, οπωσδήποτε θα τους δείξω τι λες με την ιδιότητα και εμπειρία σου.

 

Και ας μου υποδείξει κάποιος τι είναι αυτό που έκαψε την αντλία. Ας μου δείξει κάποιος τη «μαγική» σερβιέτα/προφυλακτικό που προκάλεσε το πρόβλημα. Αν δεν μπορούν, ας μάθουν τουλάχιστον να σκύβουν το κεφάλι ταπεινά και να διορθώνουν τη ζημιά που προκαλούν.

 

Και, ακόμη καλύτερα, να κάνουν καλά τη δουλειά τους για να μη φτάνουμε σε αυτό το σημείο.

Link to comment
Share on other sites

A, μάλιστα. Αυτό μάλιστα.

 

Μόνο εύχομαι να μη μου βρει και στη δική μου τίποτα τέτοιο ο υδραυλικός και γίνω ρόμπα. Η νεκροψία θα δείξει. Απλώς ανησυχώ λίγο πώς θα διασφαλίσω ότι δεν θα απομακρύνουν την αντλία από το σπίτι (και καλά να την εξετάσουν) και μετά μου πουν κάτι στο στυλ «ρε συ, ξέρεις τι βρήκαμε ότι είχες πετάξει μέσα όταν την ανοίξαμε;...» και μου σύρουν τίποτα παραμύθια.

 

Αν όντως ευθύνομαι εγώ για κάτι, άραγε θα φανεί αμέσως με το που θα βγει από το φρεάτιο;

 

Αν και μάλλον είναι ηλεκτρολογικό το πρόβλημα στη δικιά μου: κάθε φορά που πάω να ανεβάσω το γενικό της αντλίας στον ηλεκτρικό πίνακα, ρίχνει το ρελέ όλου του σπιτιού. Και όλοι μου λένε ότι μάλλον πρόκειται για ηλεκτρική εγκατάσταση της αντλίας η οποία έχει οξειδωθεί λόγω κακής ποιότητας καλωδίων κλπ.

 

Ή ακόμη και για κακή εγκατάσταση εξαρχής.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι αρχιτέκτονας, νοικιάζω νέα κατοικία στην Αργολίδα. Στην Αθήνα ποτέ μα ποτέ δεν χρησιμοποίησα καλαθάκι για να πετάω τα βρώμικα χαρτιά. Πάντα, 40 χρόνια, όλη η οικογένεια τα πετάμε στη λεκάνη. Ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα.

 

Το ερώτημά μου: Να βάλω αντλία με κοπτήρα για να είμαι ήσυχος; Ο βόθρος μάλλον δεν είναι σε μεγάλη μανομετρική απόσταση από το φρεάτιο της αντλίας. Παίζει ρόλο; Κάποιοι με προειδοποιούν ότι μπορεί να κάψω την αντλία αν δεν έχω μεγάλη διαφορά, κάποιοι άλλοι με καθησυχάζουν ότι δεν θα καεί γιατί έχει πυκνωτή που θα την προστατέψει.

 

 

1. Στην Αθήνα υποθέτω δεν είχες αντλία και τα λύματα αποχετεύονταν απευθείας στο δίκτυο αποχέτευσης. Γι' αυτό και δε είχες ποτέ πρόβλημα. Το γεγονός ότι η Αθήνα πλημυρίζει με τις βροχές οφείλεται κατά μέρος και στην ρίψη χαρτιών και άλλων αντικειμένων στην λεκάνη. Το γιατί θα το εξηγήσω στο τέλος.

 

2. Βάλε καλαθάκι επειδή:

 

α. Το χαρτί μουλιάζει με το νερό και το διαλύει σχετικά εύκολα η αντλία, αλλά αν τυχόν για λίγο καιρό (π.χ. στις διακοπές) δεν πάει κάποιος στην τουαλέτα να τραβήξει καζανάκι, το χαρτί θα στεγνώσει και από αραιός πολτός θα γίνει παχύρευστος πολτός και αργότερα θα κάνει σώμα (μετά από αρκετές εβδομάδες θα εξατμιστεί τελείως το νερό. Σπάνιο αλλά συμβαίνει).

 

β. Τα πλαστικά (οδοντόβουρτσες, αντικείμενα γυναικείας υγιεινής, μέσα αντισύλληψης, υγρά μαντηλάκια και πλαστικές συσκευασίες ΔΕΝ διασπώνται με το νερό ούτε μπορεί εύκολα να τα διαλύσει μια αντλία. Ακόμα και αν δεν καεί η αντλία αν μπει κάτι μπροστά, υπάρχει ο κίνδυνος καταστροφής των πτερυγίων και λόγω απότομης καταπόνησης (όταν το ρουφήξει) αλλά και λόγω σπηλαίωσης (όταν μπει κάτι μπροστά μειώνεται πολύ η πίεση στην αναρρόφηση και δημιουργούνται φυσαλίδες).

 

γ. Αν ο υδραυλικός που θα σου φτιάξει την αποχέτευση είναι κουτσομπόλης και δει οτιδήποτε περίεργο (ο νοών νοείτω) θα έχει θέμα για κουβέντα στα καφενεία της πόλης.

 

Γιατί δεν πρέπει να πετάμε χαρτί στο δίκτυο αποχέτευσης: Το χαρτί με το νερό γίνεται κολλώδης πολτός ο οποίος κολλάει στα τοιχώματα των σωλήνων αποχέτευσης. Υπό συνθήκες σιγά σιγά συσσωρεύεται και μειώνεται η διατομή του αγωγού σε σημείο τέτοιο ώστε να μην μπορεί να γίνει ικανοποιητική αποχέτευση και να βγουν τα λύματα από το φρεάτιο στο υπόγειο/ ισόγειο της πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

@sdim

 

Ευχαριστώ για το σχόλιο. Μπαίνεις σε λεπτομέρεια, αφιέρωσες χρόνο και το εκτιμώ πολύ.

 

Όμως, με όλο το σεβασμό στις ιδιότητές σου ως συντονιστής και μηχανολόγος/αεροναυπηγός μηχανικός, μήπως χάνουμε λίγο την ισορροπία μας; Λες ότι «σπάνιο αλλά συμβαίνει». Ναι, αλλά δεν έχω διάθεση εγώ να ζω με τις ακαθαρσίες σε σταθερή βάση εντός του αέρα που αναπνέω, για την off-chance που θα συμβεί το σπάνιο αυτό που περιγράφεις.

 

Τα 'περίεργα' αντικείμενα που θα αποτελέσουν και ζήτημα στην κλειστή κοινωνία της περιοχής δεν με πολυαπασχολούν. Ποτέ δεν πετάχτηκε τέτοιο πράγμα από μέλος της οικογένειάς μου σε δική μας αποχέτευση, και μιλάω από την παιδική μου ηλικία (γονείς μηχανικοί και οι δύο...) μέχρι και σήμερα που έχω εγώ δικά μου παιδιά. Άρα, ούτε και εδώ τίθεται ζήτημα.

 

Όσο για το τέλος του σχόλιού σου: ζούσα σε οικογενειακή πολυκατοικία, μεγάλο μέρος της οποίας το έκτισε με τα χέρια του ο πατέρας μου. Ποτέ, στα 39 μου χρόνια, δεν είχαμε ζήτημα όπως αυτό που περιγράφεις. Ποτέ δεν άκουσα για άλλον σε κτήριο που οικοδομήσαμε εμείς (εννοώ οι γονείς μου ως μηχανικοί) που να αντιμετώπισαν αυτό το ζήτημα. Και ποτέ, μα ποτέ, στην Αγγλία (από όπου είναι η σύζυγός μου) και όπου έχω ζήσει και εγώ για σειρά ετών, ούτε και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες ή ακόμη και τις ΗΠΑ και Αυστραλία, όλα μέρη με τα οποία έχω πολύ στενές σχέσεις λόγω οικογενειακών φίλων/συγγενών, δεν είδα κτήριο στο οποίο ενθαρρύνεται η χρήση καλαθιού για όλα αυτά που περιγράφεις. Αντίθετα, σε πλήθος ελληνικών κατασκευών παρουσιάστηκε και πρόβλημα, και/ή οι χρήστες τρομοκρατούνται/ενθαρρύνονται «μην πετούν χαρτιά στην τουαλέτα» μέσω επιγραφών (σε τουαλέτες δημόσιων κτηρίων) ή προφορικά.

 

Αυτά με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι δεν πρόκειται παρά για ζήτημα κουλτούρας, δηλ. τρόπου αντιμετώπισης του ζητήματος σε νοητικό επίπεδο, μάλλον, παρά για πραγματικό ζήτημα. Αν οι σωληνώσεις και ο ηλεκτρομηχανολογικός εξοπλισμός έχουν κατασκευαστεί/επιλεγεί σωστά, και αν γίνεται η κατάλληλη συντήρηση, τότε δεν υφίσταται ζήτημα.

 

Με λίγα λόγια, δεν υπάρχει πραγματικό δίλημμα. Δεδομένης της λογικής (ώστε να μη πετιώνται αυτά που αναφέρεις και εσύ πολύ σωστά), το να φεύγουν τα χαρτιά μαζί με τα βιολογικά μας απόβλητα είναι μονόδρομος. Ο,τιδήποτε άλλο είναι ένας σίγουρος συμβιβασμός στο επίπεδο υγιεινής μας, με αμφίβολο όφελος όταν οι τεχνικοί έχουν κάνει σωστά τη δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

EDIT: Τον ξανακάλεσα και μου είπε στα γρήγορα να ψάξω το DrainLift της WILO. Ψάχνω αλλά μου δίνει PDFs άλλων προϊόντων της WILO. Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη.

Αυτό σου είπε http://www.wilo.gr/cps/rde/xchg/gr-el/layout.xsl/877.htm

Η WILO είναι από τις καλύτερες εταιρίες στο χώρο της (αυτό δεν είναι διαφήμιση)

Link to comment
Share on other sites

@sdim

Όμως, με όλο το σεβασμό στις ιδιότητές σου ως συντονιστής και μηχανολόγος/αεροναυπηγός μηχανικός, μήπως χάνουμε λίγο την ισορροπία μας;

 

Ότι λέω το λέω ως μηχανικός προς μηχανικό. Η ιδιότητα του συντονιστή και του μηχ & αερον/γου δεν σχετίζεται με τις απόψεις μου.

 

Λες ότι «σπάνιο αλλά συμβαίνει». Ναι, αλλά δεν έχω διάθεση εγώ να ζω με τις ακαθαρσίες σε σταθερή βάση εντός του αέρα που αναπνέω, για την off-chance που θα συμβεί το σπάνιο αυτό που περιγράφεις.

 

Λέω σπάνιο γιατί το να μείνει καιρό αχρησιμοποίητη η αποχέτευση σε πολυκατοικία είναι εξαιρετικά σπάνιο. Σε εξοχικές μονοκατοικίες είναι πιο πιθανό, αν κάποιος πηγαίνει μόνο το καλοκαίρι και 10 μήνες τον χρόνο δεν λειτουργεί η αποχέτευση.

 

Τα 'περίεργα' αντικείμενα που θα αποτελέσουν και ζήτημα στην κλειστή κοινωνία της περιοχής δεν με πολυαπασχολούν. Ποτέ δεν πετάχτηκε τέτοιο πράγμα από μέλος της οικογένειάς μου σε δική μας αποχέτευση, και μιλάω από την παιδική μου ηλικία (γονείς μηχανικοί και οι δύο...) μέχρι και σήμερα που έχω εγώ δικά μου παιδιά. Άρα, ούτε και εδώ τίθεται ζήτημα.

 

Δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα, συγνώμη αν άφησα αυτή την εντύπωση. Κάθε φορά που γράφω κάτι στο forum το γράφω για όλους τους πιθανούς αναγνώστες που τυχόν θα διαβάσουν το topic.

 

Με λίγα λόγια, δεν υπάρχει πραγματικό δίλημμα. Δεδομένης της λογικής (ώστε να μη πετιώνται αυτά που αναφέρεις και εσύ πολύ σωστά), το να φεύγουν τα χαρτιά μαζί με τα βιολογικά μας απόβλητα είναι μονόδρομος. Ο,τιδήποτε άλλο είναι ένας σίγουρος συμβιβασμός στο επίπεδο υγιεινής μας, με αμφίβολο όφελος όταν οι τεχνικοί έχουν κάνει σωστά τη δουλειά τους.

 

Δικό σου το σπίτι, δικιά σου η επιλογή.

Είναι γεγονός ότι σε δίκτυο πόλης σπανίως παρουσιάζεται πρόβλημα μόνο με χαρτί.

 

Στο σπίτι μου έχω καλαθάκι με καπάκι. Πατάς με το πόδι σου το κουμπί και ανοίγει, οπότε δεν έρχεται πολύ σε επαφή με τον αέρα.

Λίγα μικρόβια δεν βλάπτουν. Αν είμαστε εκτεθιμένοι σε κάτι επικίνδυνο για τον οργανισμό σε μικρή ποσότητα αποκτούμε ανοσία. Έτσι λειτουργούν και κάποια φάρμακα και έτσι αποκτά ο οργανισμός μας ανοχές.

Ο πατέρας μου σε μια θεραπεία με συνταγή γιατρού που έκανε παλιότερα ξεκκίνησε από 1 σταγόνα αρσενικό την ημέρα (ναι, το γνωστό δηλητήριο) και είχε φτάσει στις 32 μετά από μερικές εβδομάδες. Μετά το μείωσε σταδιακά μέχρι που το σταμάτησε. 32 σταγόνες είναι πολύ περισσότερες από την θανατηφόρα δόση, αλλά επειδή το αύξανε σταδιακά ο οργανισμός του είχε αναπτύχει αντοχή.

Έχω ακούσει από πολλούς γιατρούς ότι τα παιδιά που έχουν πολύ προσεκτικούς γονείς στο θέμα της καθαριότητας αρρωσταίνουν πιο εύκολα από τα παιδιά που έπαιζαν με τα χώματα και έτρωγαν με λερωμένα χέρια (μέχρι ένα σημείο βέβαια, όχι από την λάσπη στην κουζίνα).

 

Από προσωπική πείρα τα χειρότερα "μπουκώματα" του δικτύου αποχέτευσης που έχω δει είναι:

1. Από κριθαράκι. Ίσως να ήταν και μισή κατσαρόλα φαγητό στο φρεάτιο του ισογείου. Κάποια νοικοκυρά ή φοιτητής έκρινε σκόπιμο για να μην κουβαλήσει μια σακούλα μέχρι τα σκουπίδια να τα πετάξει στην λεκάνη.

2. Μακαρόνια, ομοίως με το παραπάνω.

3. Μέσα προφύλαξης

4. Ρούχα (σλιπάκι, φανέλα, πετσέτα). Νομίζει ο κόσμος ότι η λεκάνη είναι κάδος.

 

Κάτι τελευταίο που θυμήθηκα. Όταν πάρεις νέα αντλία κάνε μια ανάγνωση στο εγχειρίδιο χρήσης. Αν δεν αναφαίρει κάποια απαγόρευση για το χαρτί τότε πέτα το στο δίκτυο αποχέτευσης, διαφορετικά ενδέχεται ο αντιπρόσωπος να μην σου αναγνωρίσει εγγύηση ακόμα και αν χαλάσει εντός της 2ετίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.