Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές για ανακαίνιση διαμερίσματος


Recommended Posts

παιδιά όταν λέτε τιμές η γλώσσα να λέει αυτόματα +ΦΠΑ να σας γίνει συνήθεια

 

τώρα για τον συγκεκριμένο πελάτη μένω με την αίσθηση οτι κάτι είχε ψιλιαστεί και έκανε μόκο :roll:

αλλά άμα τολμά ας πει πχ και στον υδραυλικό οτι "η τιμή πρέπει να περιλαμβάνει και ΦΠΑ"

 

και όχι μόνο θα πληρώσει + το ΦΠΑ, αλλά επιλέον και τον φόρο του

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σορρυ αλλα τοσα χρονια σε αυτη τη δουλεια...και σε κατασκευες αλλα και σε ανακαινισεις ποτε δεν μου εχει ξανατυχει να μην καταλαβαινει ο αλλος οτι η τιμη του δεν περιλαμβανει ΦΠΑ.

καποια πραγματα πηγαινουν και "εθιμοτυπικα"

στο τελος δηλαδη θα με αναγκασει να κατσω να του δειξω ολο το κοστολογιο μου ωστε να καταλαβει πως αν ειναι να του πληρωσω και το ΦΠΑ εγω θα "μπω μεσα" κατα τρία χιλιάρικα στο τέλος μαζί και με την εφορία μου.

Δεν ειμαστε καλα!

Link to comment
Share on other sites

κανονικά

 

1) όταν μιλάς σε επαγγελματίες δίνεις τιμή χωρίς ΦΠΑ

 

2) όταν μιλάς σε ιδιώτες λές τη συνολική τιμή με ΦΠΑ, ή αλλιώς ως λέει η myri....."είναι Α +19%ΦΠΑ"

 

Πρόσφατα είχα μια διαφωνία με έναν ηλεκτρολόγο που πήγε να αλλάξει πίνακα στον πατέρα μου που είναι ιδιώτης - μισθωτός. Από το τηλ είχε πει 300€ στον πατέρα μου.

 

Από κοντά του ζήτησε 360€ καθώς λέει έχει και ΦΠΑ.

 

Μα όταν ιδιώτης ρωτάει πόσο θα μου κοστίσει εννοεί τι θα βγάλει από την τσέπη του. Δεν έχει πάρε δώσε με ΦΠΑ και συμψηφισμούς χρεωστικών και πιστωτικών και ούτε εννοείται για αυτόν ότι οι τιμές είναι με το ΦΠΑ ή χωρίς.

 

Καλύτερα να το εξηγούμε όλοι μας.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ με τον TheoTDM900

Η τιμή που δίνουμε, πρέπει να είναι η τελική τιμή που θα πληρώσει ο πελάτης.

Το ίδιο με τον πατέρα του Theo έγινε και σε εμένα με τα έπιπλα. Οταν πήγα να τον πληρώσω, του ζήτησα απόδειξη πήγε να με χρεώσει και τον ΦΠΑ. Σιγά μην του τον έδωσα. 4000 πήρε, όσα συμφωνήσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σχετική νομοθεσία που υποχρεώνει τις επιχειρήσεις να αναφέρουν στους τιμοκαταλόγους τους τις τιμές με ΦΠΑ για τα προϊόντα που πωλούν όταν δεν απευθύνονται σε επαγγελματίες. Ακόμα και τα MAKRO που απευθύνονται μόνο σε επαγγελματίες έχουν όλες τις τιμές και με ΦΠΑ. Γιατί αυτό να διαφέρει για τους παρέχοντες υπηρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

ναι μόνο που εκεί είναι γραπτώς

και δε διανοείται ούτε ο πωλητής ούτε ο αγοραστής να μην κόψουν απόδειξη

 

στις παροχές υπηρεσιών με προφορικές συμφωνίες

όταν η κάθε πλευρά παράνομα αποφεύγει να κόψει απόδειξη

αρχίζουν οι "παρεξηγήσεις"

 

οπότε, πάντα σε όποιον και να μιλάτε +ΦΠΑ

--------

εγώ ακόμη και στις προκαταβολές σε προσωρινή απόδειξη

διευκρινίζω για το ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

1)οταν πουλας προιοντα ειναι ευκολο να προκαθορισεις τον ΦΠΑ και να τον συμπεριλαβεις στην τιμη σου,αλαλ οταν πουλας υπηρεσιες δεν ειναι.Που να ξερω εγω τι extra θα προκυψουν (και προκυπτουν παααρα πολλα) σε καθε ανακαινιση ωστε να τα προυπολογισω

2)οταν εχεις τιμοκαταλογο φυσικα και λες τιμη με ΦΠΑ αλλα οταν ειναι προφορικη η συμφωνια μετα απο χιλια παζαρια δεν συμβαινει ποτε αυτο

3)αν ειναι να τηρησουμε τον νομο κατα γραμμα τοτε δεν θα γινει καμια δουλεια γιατι κανενας πελατης δεν θελει να παει να κανει εναρξη εργου,να βγαλει αδεια,να πληρωνει ενσημα στους μαστορους,να πληρωνει ΦΠΑ κλπ.Κανενας απολυτως.Οταν λοιπον δεν τηρουν οι ιδιωτες το νομο εκει ειναι παραλογο να το παμε στο τυπικο "ο επαγγελματιας υποχρεουται να λεει τιμη με ΦΠΑ"

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.