Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ετήσια έκθεση παραγωγού αποβλήτων


Recommended Posts

Εμένα σε ΜΠΕ Β3 και Β4 δεν μου ζήτησαν, και μάλιστα σε συζήτηση που είχα πρόσφατα με την διεύθυνση περιβάλλοντος μου είπαν ότι από Α2 και πάνω ζήτανε γιατί θεωρητικά είναι από τις μεγαλύτερες βιομηχανίες. Τώρα καλύτερα να επικοινωνίσεις με την διεύθυνση περιβάλλοντος της περιφέρειας σου αν είναι από Β3 και πάνω (νομίζω ότι η Χαλκίδα υπάγεται στη Λαμία περιφέρεια ανατολικής Στερεάς αν και δεν είμαι σίγουρος). Αν είναι Β4, απλά πας στην πολεοδομία της πόλης σου στη διεύθυνση περιβάλλοντος και ρωτάς αν θέλουν, αν και είμαι σίγουρος ότι σε Β3 και Β4 δεν ζήτανε.

Link to comment
Share on other sites

Διαχειριστικό Σχέδιο Αποβλήτων και Ετήσια Έκθεση Παραγωγού Αποβλήτων πρέπει να υποβάλει σύμφωνα με την Εγκύκλιο ΥΠΕΧΩΔΕ 172509/4266/2-10-2007 κάθε δραστηριότητα που παράγει επικίνδυνα (στερεά και υγρά) απόβλητα και μη επικίνδυνα στερεά απόβλητα. Δεν παίζει ρόλο η κατηγορία περιβαλλοντικής όχλησης (Α ή Β).

Για τα srap πρέπει ο εκμεταλλευτής της επιχείρησης να υπογράψει σύμβαση με κάποιον αδειοδοτημένο από το ΥΠΕΧΩΔΕ συλλέκτη στερεών μη επικίνδυνων αποβλήτων. Όχι να τα δίνει σε γύφτους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Τελικά χρειάζεται μόνο να αναφέρω τα στερεά απόβλυτα και την διαχείριση τους εκτός του κτιρίου. Χρειάζεται επίσης όπως είπατε κι εσείς παραπάνω, σύμβαση με κάποια εταιρεία ανακύκλωσης η οποία συλλέγει το scrap(υποτιθεται!). Τα υπόλοιπα πεδία απλά δεν χρειάζονται. Μιλάω πάντα για την περίπτωσή μου. Όποιος χρειάζεται πάντως τους κωδικους αποβλήτων (ΕΚΑ) μπορει να τους βρει εδω :http://www.minenv.gr/anakyklosi/law/00/EU.katalogos(EKA).pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.