Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχεδιασμός ρύσεων


Recommended Posts

Υπάρχει μήπως κανένα πρόγραμμα με το οποίο να υπολογίζει τις ρύσεις δε δάπεδα αφού του δώσεις κάποια σταθερά σημεία?:confused::confused::confused::confused:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Link to comment
Share on other sites

Τι ευγενικός terry σε ευχαριστώ!:rolleyes:

Πρόκειται για δάπεδο σε υπαίθριο χώρο με μεγάλες επιφάνειες και συγκεκριμένα σημεία που πρέπει να τηρήσω... γεγονός που σημαίνει ότι δεν έχω ένα απλό ευθύγραμμο κορφιά....

Στο παρελθόν είχα παιδευτεί για ώρες με ανάλογο πρόβλημα σε δάπεδα ναυπηγείου, μετρώντας κλήσεις κατά μήκος, κατά πλάτος, διαγώνια και όπως αλλιώς θες και ένας τοπογράφος είχε αναπαράγει σε χρόνο dt το σχέδιό μου με σχετικό πρόγραμμα.

Για αυτό και ρωτάω... η ειρωνεία μπορούσε είναι νομίζω περιττή!:-x

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

zouan, καλώς ήλθες στο site !!

Εκτιμώ ότι εάν τις πληροφορίες που δίνεις στη δεύτερή σου δημοσίευση, εάν τις έδινες εξ΄ αρχής, θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Έτσι όπως ¨εγραψες¨στην πρώτη σου δημοσίευση, η απάντησή της ήταν και η αναμενόμενη.

Σε παρακαλώ, στα επόμενα post που θα κάνεις να είσαι σαφής και να δίνεις όλες τις πληροφορίες. Έτσι θα βοηθούνται οι συνάδελφοι και η ανταπόκριση θα είναι πληρέστερη !!!

Link to comment
Share on other sites

Tι πρόγραμμα θα μπορούσε να είναι ?

Από την στιγμή που έχεις συκεκριμένες θέσεις συλλογής σκέψου το σαν στέγη με χαμηλές κλίσεις στο σχεδιαστικό πρόγραμμα που δουλεύεις .

Link to comment
Share on other sites

Οκ. συγνωμη...

 

 

Αφου εχεις σταθερα σημεια, σημαινει οτι ξερεις απο που θες να ξεκινησουν τα νερα και που να πανε....Που ειναι το δυσκολο..

 

Σχεδιαζεις τις ρυσεις σου, δινεις την κατα μηκος κλιση, την επικλιση και βρισεις τα υψομετρα...

 

Αν τωρα ειναι συγκεκριμενα τα υψομετρα που θες να πας τοτε δες αν σε παιρνουν οι κλισεις...

 

 

Λογισμικο για ρυσεις ειναι μαλλον αστειο.....

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχουμε διαφορετική αίσθηση του χιούμορ....

Το ποιους υπολογισμούς αστείους ή όχι έχει αντικαταστήσει ο υπολογιστής είναι ένα άλλο ζήτημα.

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι με το λοξό κορφιά που δημιουργείται όταν χαράζω τις γραμμές ροής θα πρέπει να δώσω στον εργολάβο ένα σωρό σημεία και πολύ φοβάμαι ότι δεν του δώσω την ακριβή λογική θα γίνει το δάπεδό μου ένταμ....

 

Όπως ξαναείπα υπάρχει σχετικό πρόγραμμα (δεν είμαι σίγουρη ότι κάνει μόνο αυτό... ή έχει σχεδιαστεί για αυτόν ακριβώς για το λόγο...)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δώσεις σ' ένα οποιοδήποτε τοπογραφικό πρόγραμμα που παράγει ισουψείς τα σταθερά σημεία και παράγεις τρίγωνα και ισουψείς, θα έχεις το ανάγλυφο του εδάφους.

Από εκεί και πέρα μπορείς να πάρεις τομές σε οποιαδήποτε διεύθυνση όπου θα φαίνονται οι κλίσεις.

Κατά την γνώμη μου όμως, όσο πολύπλοκο και να είναι το θέμα εύρεσης ρύσεων, είναι μια απλή μέθοδος των τριών.

Λίγο οργάνωση του χώρου θέλει και όπως είπε ο BAS να επιβλέψεις τις ρύσεις. Καλύτερα με χωροβάτη θα έλεγα εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.