Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελάχιστη απόσταση φωτοβολταϊκών εγκαταστάσεων άνω των 100KW από πλευρές γηπέδου


george_RES

Recommended Posts

sdim έχεις δίκιο.

Τα έχουμε ξαναπεί περί οικίσκου.

Αν και επιμένω, στην καινούργια προς έκδοση ΥΑ στα 15 τμ μεν αλλά η λέξη "δύναται" στο άρθρο 1, δίνει τη δυνατότητα να ή να χτιστεί ή να είναι προκατασκευασμένος.

Τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω.

 

Όσο αφορά τις υπερβάσεις που λέγαμε πριν, υπάρχει μεν το πρόβλημα ότι δεν τις ξεκαθαρίζει όπως η προηγούμενη, αλλά το άρθρο 9, περ. 7, λέει ξεκάθαρα, χωρίς τι και πως, ότι τα φβ και οι ανεμογεννήτριες αδειοδοτούνται με ΕΕΜΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην περίπτωση που μέσα από το αγροτεμάχιο που θέλουμε να κάνουμε φωτοβολταϊκό πάρκο περνά γραμμή υψηλής τάσης τι γίνεται ισχύουν πάλι οι περιορισμού που αφορούν στην δόμηση. Έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

iovo: Δεν το έχω αντιμετωπίσει, αλλά πρόσφατα περνώντας έξω από τη Λιβαδειά είδαι να στήνεται πάρκο με trackers ακριβώς κάτω από Υψηλή. Άρα γίνεται .... Τι διαδικασία θέλει δεν το ξέρω.

 

Μήπως όμως τα καλώδια της Υψηλής σκιάζουν?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχουν τόση μεγάλη επιρροσή στην απόδοση. Πρόκειται για δικτυωτή κατασκευή και καλώδια. Αλλά πάλι λέω, νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουμε ένα καλώδιο που σκιάζει ένα πανέλο, για να εκτιμίσουμε πρόχειρα την επίπτωση στην απόδοση, μπορούμε νοερώς να "πολλαπλασιάζουμε" τη σκιά επί τον αριθμό το κεψελών που έχει μια σειρά κατά το ύψος του πανέλου. Πχ αν έχουμε 6 σειρές από 10 κυψέλες, πολαπλασιάζουμε επί 10 Βέβαια οι σκιές των καλωδίων "αποσβένονται" σε κάποιο βαθμό από τη διάχυτη ακτινοβολία.

 

Οι σκιές δεν επηρεάζουν τα πανέλο όπως έναν ηλιακό θερμοσίφωνα, όπου τα πράγματα είναι γραμμικά (δηλαδή όταν σκιάζω το 10% της επιφάνειας του συλλέκτη, έχω 10% μείωση της απόδοσης).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν έχεις άδικο, υπάρχει ειδικό καθεστώς όταν έχουμε καλώδια υψηλής τάσης. Έχω δει συμβόλαια όπου οι συμβολαιογράφοι αναφέρουν τη διέλευση καλωδίου υψηλής τάσης.

Πρέπει να μας απαντήσουν οι τοπογράφοι.

 

─────────────────────────────────────────────

Για να αποφεύγετε τις άσκοπες παραθέσεις, χρησιμοποιήστε Post Reply αντί για Quote.

Chilon

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι θέλω να θέσω το εξής θέμα:

Στο όριο ενός αγροτεμαχίου υπάρχει ρέμα (στην μεγάλη διάσταση). Τί απόσταση πρέπει να αφήσω? Σύμφωνα με τον ΓΟΚ 20 μέτρα ή μπορώ να αφήσω τις ελάχιστες αποστάσεις των ΦΕΚ για φωτοβολταικά, δηλαδή 5 μέτρα/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Σύμφωνα με το άρθρο 2 του ΦΕΚ 344/2009

"οι εγκαταστάσεις Φ/Β Συστημάτων των οποίων κανένα

στοιχείο δεν υπερβαίνει τα 2,50 μ. από τη στάθμη του φυσι−

κού ή τεχνητά διαμορφωμένου εδάφους των γηπέδων.".

Άρα όλα τα trackers επειδή είναι πάνω από 2,50μ ύψος είναι παράνομα?

 

Υπάρχουν και trackers κάτω από τα 2,5 μέτρα που κατασκευάζονται στην Ελλάδα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.