Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελάχιστη απόσταση φωτοβολταϊκών εγκαταστάσεων άνω των 100KW από πλευρές γηπέδου


george_RES

Recommended Posts

Η απόσταση θα πρέπει να είναι το διπλάσιο του ύψους με min τα 2.5μ

οπότε στα 2,5 μέτρα ύψος πάμε στα 5 μέτρα. Εκτός αν δεν το μεταφράζω σωστά.

 

Σωστά το πρώτο όριο είναι το διπλάσιο του ύψους της εγκατάστασης. Κατ'ελάχιστον 2.5 μέτρα απόσταση από τα όρια του γηπέδου.

 

Αν το ύψος της εγκατάστασης είναι 2.5μ, τότε απόσταση 5μ.

Αν το ύψος της εγκατάστασης είναι 2μ, τότε απόσταση 4μ.

Αν το ύψος της εγκατάστασης είναι 1.25μ, τότε απόσταση 2.5μ.

Αν το ύψος της εγκατάστασης είναι 1μ, τότε απόσταση 2.5μ.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το άρθρο 2 του ΦΕΚ 344/2009

"οι εγκαταστάσεις Φ/Β Συστημάτων των οποίων κανένα

στοιχείο δεν υπερβαίνει τα 2,50 μ. από τη στάθμη του φυσι−

κού ή τεχνητά διαμορφωμένου εδάφους των γηπέδων.".

Άρα όλα τα trackers επειδή είναι πάνω από 2,50μ ύψος είναι παράνομα?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πόσοι έχουν πάρει οικοδομική άδεια απο όλα τα πάρκα με τράκερς, τα οποία δεν είναι και λίγα, είναι άλλο θέμα αλλά είναι όπως τα λέει ο Χρήστος.

Τελευταία μου είπαν και για μια βιομ. στέγη με τράκερς προς Κατερίνη οπότε ότι θέλει ο καθένας κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πόσοι έχουν πάρει οικοδομική άδεια απο όλα τα πάρκα με τράκερς, τα οποία δεν είναι και λίγα, είναι άλλο θέμα αλλά είναι όπως τα λέει ο Χρήστος.

Τελευταία μου είπαν και για μια βιομ. στέγη με τράκερς προς Κατερίνη οπότε ότι θέλει ο καθένας κάνει!

 

jsk έχεις δίκιο! Δεν πρέπει όμως να ξεχνάμε ότι η ΕΠΟ είναι για 10 χρόνια.

Βέβαια τώρα με την απαλλαγή από ΕΠΟ, δεν θα έχουμε και πολλά κρούσματα εμφάνισης της "απειθαρχίας" (ή πιο κλασικά κομπίνας).

 

Έχω μία περίπτωση που το γειτονικό πάρκο, έχει πάρει ΕΕΜΚ για σταθερά στα 5μ από τα σύνορα, αλλά αντί για σταθερά έχει βαλει τρακερς. Φυσικά και έχω μεγάλες σκιάσεις γιατί το αγρόκτημα του δικού μου πελάτη είναι οριακό (από τα μη άρτια της ΡΑΕ). Μου λες τι κάνω; Ο πελάτης μου θα κάνει καταγγελία στο ΥΠΕΚΑ, στην πολεοδομία και στη ΔΙ.ΠΕ.ΧΩ. (για αναστολή της ΕΠΟ).

Δεν μπορεί ο καθένας με τα μικρομάγαζα των πολεοδομιών να βανδαλίζει την αγορά και τη νομοθεσία.:-x

Link to comment
Share on other sites

O γειτνιάζων τρακεράς σου δεν έχει καταστρατηγήσει την ΕΠΟ αλλά την ΕΜΚ

η καταγγελία, αν θά μπεί σε αυτό το παιχνίδι ο πελάτης σου, θα πρέπει να γίνει στην πολεοδομία οπότε δεν θα βγάλει ποτέ άκρη και να την κοινοποιήσει στο ΥΠΕΚΑ αλλά και στην ΔΕΗ (η οποίος πως παρέλαβε το έργο αφού δεν της είχαν κοινοποιήσει οικοδομική άδεια αλλά ΕΜΚ?)

Θεωρητικά δεν θα έπρεπε κάθε έργο το οποίο έχει όχι μόνο τράκερς αλλά και πέδιλα μπετόν να υπόκειται σε Οικοδομική άδεια αφού θα απασχολήσει μπετατζήδες και γενικά μη στεγασμένα επαγγέλματα οπότε εμπλέκονται ένσημα κλπ? ίσως χαζή ερώτηση αλλά το έχω συζητήσει με κάποιους και σαφή απάντηση δεν έχω πάρει

Link to comment
Share on other sites

Οι τράκερσ πολύ σωστά το λες, θέλουν οικοδομική άδεια, με ότι αυτο συνεπάγεται.

ΙΚΑ, αμοιβές μηχανικών, παρακολούθηση έργου, κλπ.

 

Ξέρεις κάτι, το καταλαβαίνω είναι μία πολύμηνη καθυστέρηση, αλλά τότε ας φτειάχνουμε και σπίτια με ΕΕΜΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.