Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση οικοδομικής άδειας για φωτοβολταϊκά - απαίτηση αρτιότητας


DimitraPar

Recommended Posts

Καλημέρα,

Μου δημιουργήθηκε η εξής απορία και οφείλω να ομολογήσω πως έψαξα και δε βρήκα κάτι σχετικό στο forum.

Για εγκατάσταση 20KW Φ/Β σε μη άρτιο οικόπεδο (εκτός σχεδίου), έχω πάρει όλες τις σχετικές άδειες αρχαιολογία, Δ/νση Αγροτικής ανάπτυξης, Δασαρχείο και προχωρώ σε έκδοση άδειας (ή έγκριση εργασιών όπως αναφέρει ο νόμος), αφού θα υπερβώ τα 2,5μ. ύψους του panel, λόγω του ότι θα χρησιμοποιηθούν tracker.

Γνωρίζει ή έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον;

Δεν έχω ιδέα τι χρειάζεται από μελέτες και βάσει ποιών δεδομένων ορίζονται οι αμοιβές και το ΙΚΑ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά..

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Θα πας με τα δικαιολογητικά μιας κανονικής οικοδομικής άδειας. Αμοιβές, ΦΕΜ, Αναλήψεις και αναθέσεις μελετών κλπ και αρχιτεκτονική μελέτη (τοπογραφικο, διάγραμμα κάλυψης, κατόψεις όψεις τομές). Όσον αφορά τον προϋπολογισμό θα πας με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όταν μιλάμε για "έγκριση εργασιών", εννοούμε έκδοση οικοδομικής άδειας, έτσι δεν είναι;

Και εκτός από τις μελέτες που αναφέρεις θα πρέπει να προσκομίσω και στατική μελέτη για τα πέδιλα που θα στηρίζουν τα tracker;

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σου πω ότι αυτό άλλαξε με το νέο νόμο για τα φωτοβολταϊκά. Λάθος μου. Πια πάνε όλα με μικρής κλίμακας. Ούτε σχέδια ούτε τίποτα. Τσέκαρε το όμως και στην πολεοδομία σου....

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Ο νέος νόμος σε κάποιο άρθρο λέει ότι το άρθρο του παλιού νόμου που προέβλεπε τις μελέτες αντικαθίσταται με άδεια μικρής κλίμακας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.