Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Παράθυρα σε σύνορο οικοπέδου


Recommended Posts

Καλημέρα σας!

 

Έχω κι εγώ ένα ανάλογο πρόβλημα, μόνο που είμαι από την άλλη μεριά..

Το σπίτι μας χτίστηκε το 1970 (έτσι είπε η γιαγιά..δεν είναι 100% σίγουρο). Οι ιδιοκτήτες της δίπλα μονοκατοικίας έδωσαν το οικόπεδο για αντιπαροχή. Έχουμε ένα παράθυρο από τη μεριά του οικοπέδου τους (είναι και τώρα "κολλημένα" τα σπίτια μας αλλά το δικό μας είναι πιο ψηλό και δεν υπήρχε πρόβλημα μέχρι τώρα).

Κάπου διάβασα πιο πάνω ότι μπορεί να ζητήσουν αποζημίωση από εμάς επειδή αυτό το παράθυρο είναι παράνομο; Τι πρέπει να κάνουμε εμείς για να "προλάβουμε το κακό" και να λήξει το θέμα όσο πιο ανώδυνα γίνεται;

Η ανέγερση της οικοδομής δε ξεκίνησε ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχω ακουσει να γινεται σε καποιες περιοχες της επαρχιας κυριως οπου τα σπιτια ειναι παλια, ειναι το εξης : Υποχρεωνουν εμμεσως τον κατασκευαστη να φτιαξει ενα αιθριο ως φωταγωγο στον χωρο που βρισκεται το ανοιγμα του υπαρχοντος κτιριου.

Αν ειναι παλια σπιτια, μπορει και να φαινονται στην αδεια τα παραθυρα.Δεν μπορουν να τους επιβαλλουν να τα γκρεμισουν και να τα χτισουν...

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι ξεκίνησε να χτίζεται το 1965. Μέσα μπήκαν το 1970 και σιγά σιγά έχτισαν και τον δεύτερο όροφο που τελείωσε το 1980.

Δε μπορώ να σας πω τώρα με σιγουριά αν φαίνεται στην άδεια το παράθυρο. Θα το ψάξω μέσα στο Σαββατοκύριακο να σας πω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα! παρακολουθώντας αυτό το θέμα, μου τράβηξε το ενδιαφέρον. Είμαι Δικηγόρος και έχω ένα δικαστήριο την Τρίτη με παρόμοιο θέμα. Εν ολίγοις η πελάτισσα μου έχει μια κάθετη ιδιοκτησία, όπου η αυλή της συνορεύει με τον εξωτερικό τοίχο της αντιδίκου. Η αντίδικος σε αυτόν τον τοίχο άνοιξε δύο παράθυρα και τοποθέτησε και στόμιο απορροφητήρα. Η πελάτισσα μου της τα έκλεισε και γιατί θεωρεί ότι έτσι δικαιούται και γιατί ενοχλούνταν. Με βάση τον ΓΟΚ απαγορεύονται ανοίγματα στο όριο, οπότε και τα παράθυρα δεν θα έπρεπε να έχουν ανοικτεί εξ αρχής, σωστά? Για τον απορροφητήρα τώρα, θεωρώ ότι δεν υπάρχουν οι εύλογες αποστάσεις, καθώς όλες οι μυρωδιές μπαίνουν στο σπίτι της πελάτισσας μου με το που ανοίξει το παράθυρο της. Η Πολεοδομία μετά από πιέσεις της αντιδίκου έδωσε ένα έγγραφο που λέει ότι επιτρέπεται ο απορροφητήρας αρκεί να υπάρχουν οι σωστές αποστάσεις και να είναι υπό μορφή καμινάδας. Επίσης, για τα παράθυρα ανέφερε ότι επειδή και οι δύο πλευρές έχουν κάνει νομιμοποιήσεις, αρμόδια είναι να αποφανθούν τα πολιτικά δικαστήρια (πολύ ασαφές κατά την γνώμη μου). Η τοποθέτηση σας επί του θέματος ποια είναι? Σας ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

...., όπου η αυλή της συνορεύει με τον εξωτερικό τοίχο της αντιδίκου. ...

ζητήσατε την συνδρομή μηχανικού να δει με βάση τα εγκεκριμένα σχέδια της πολεοδομία και την υπάρχουσα κατάσταση μια γνωμάτευση?

 

Επικουρικά δε και σε ποιο γενικό πλαίσιο να σας επιστήσω την προσοχή ότι από πολεοδομική σκοπιά (και ανάλογων δικαιωμάτων) είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό όριο ιδιοκτησίας γηπέδου ή οικοπέδου και άλλο όριο επί καθέτου συνιδιοκτησίας οπου σε γενικές γραμμές είναι ένα ενιαίο σύνολο πολεοδομικά.

 

Για περισσότερα και για αποφυγή υποθέτεις με γενικότητας σας συνιστώ να ζητήσετε συνδρομή μηχανικού για ουσιαστικό όφελος του πελάτη σας.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

ζητήσατε την συνδρομή μηχανικού να δει με βάση τα εγκεκριμένα σχέδια της πολεοδομία και την υπάρχουσα κατάσταση μια γνωμάτευση?

 

Επικουρικά δε και σε ποιο γενικό πλαίσιο να σας επιστήσω την προσοχή ότι από πολεοδομική σκοπιά (και ανάλογων δικαιωμάτων) είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό όριο ιδιοκτησίας γηπέδου ή οικοπέδου και άλλο όριο επί καθέτου συνιδιοκτησίας οπου σε γενικές γραμμές είναι ένα ενιαίο σύνολο πολεοδομικά.

 

Για περισσότερα και για αποφυγή υποθέτεις με γενικότητας σας συνιστώ να ζητήσετε συνδρομή μηχανικού για ουσιαστικό όφελος του πελάτη σας.

ευχαριστώ για την απάντηση αρχικά. Ναι έχω καταλάβει ότι η πολεοδομία το βλέπει σαν ενιαίο το οικόπεδο και για αυτόν τον λόγο το νομιμοποίησε. Ο μηχανικός της πελάτισσας μου που ασχολήθηκε με την τακτοποίηση κάποιων αυθαιρέτων, είπε ότι δεν υπάρχει δικαίωμα  για παράθυρα και  ότι για απορροφητήρα πρέπει να υπάρχουν κάποιες αποστάσεις. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει νομοθεσία που να είναι σαφής για να ξέρω πως να κινηθώ και το έγγραφο που έδωσε η πολεοδομία δεν με βοηθά ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

.... Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει νομοθεσία που να είναι σαφής για να ξέρω πως να κινηθώ και το έγγραφο που έδωσε η πολεοδομία δεν με βοηθά ιδιαίτερα.

Στο συγκεκριμένο ζήτημα ο ΓΟΚ είναι αρκετά σαφής.

Απλά ο ΓΟΚ δεν είναι ένα γενικό νομοθέτημα που επαρκεί η ανάγνωση του. Χρειάζεται στα περισσότερα σημεία του συνδιασμό ανάγνωσης και σχεδιασμού. Για τον λόγο αυτό κατά κανόνα είναι θέμα μηχανικών και όχι δικηγόρων.

Για αυτό και η πολεδομία σε κειμένο ερώτημα, για κατασκευαστικά δικαιώματα και υποχρεώσεις επί κάθετου συνιδιοκτησίες χωρίς συγκεκριμένο εγκεκριμένο ή μη σχέδιο έχει ασαφή απάντηση.

Ήταν ασαφές το πολεοδομικό ερώτημα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας, είμαι νέα Αρχιτεκτόνισσα και χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

Αναφορικά με την απόληξη του απορροφητήρα σε μπαλκόνι, που η διπλανή ιδιοκτησία διαμαρτύρεται για τις μυρωδιές και απειλεί να πάει στην πολεοδομία, τι ισχύει? Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ ή κάποια νομοθεσία?

Το κτίριο είναι απολύτως νόμιμο.

Επείγον!

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.