Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη Ισχύος Κανονισμού Ενεργειακής Απόδοσης


gior35

Recommended Posts

υπάρχει κανένας συνάδερφος απανταχού της επικράτειας που να έχει περάσει ΜΕΑ από Πολεοδομία και να έχει εγκριθεί;;;;και κατόπι να έλαβε Οικοδομική Άδεια.

(διότι μόνο το check list ότι είναι o.k. δεν αρκεί).

Δέχονται οι πολεοδομίες ΜΕΑ ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δέχονται ΜΕΑ μπορώ να σου απαντήσω θετικά για ΛΑΡΙΣΑ, ΚΑΡΔΙΤΣΑ, ΤΡΙΚΑΛΑ και μάλιστα είναι έτοιμοι και ενημερωμένοι να τις εξετάζουν. Δεν έχουν εμπειρία (όπως όλοι βέβαια) αλλά υπάρχει υποστήριξη από το τοπικό ΤΕΕ για ότι απορία υπάρχει.

 

Έχετε όμως υπόψην σας ότι για να μπορεί να εξεταστεί μια άδεια πια η οποία έχει ΜΕΑ θα πρέπει να έχετε υποβάλει ΟΛΕΣ τις μελέτες σας και όχι σταδιακά όπως κάνατε μέχρι τώρα. Για να ελεγχθούν και να εγκριθούν τα αρχιτεκτονικά θα πρέπει πρώτα να ελεγχθεί και εγκριθεί η ΜΕΑ. Για να ελεγχθεί η ΜΕΑ θα πρέπει να υπάρχουν διαθέσιμα για έλεγχο και όλα τα στοιχεία που αυτή έχει λάβει υπόψην της. Τα στοιχεία για την ΜΕΑ παίρνονται από τις υπόλοιπες μελέτες (αρχιτεκτονικά & Η/Μ). Εαν αυτές ΟΛΕΣ δεν υπάρχουν κατατεθημένες δεν μπορει να ελεγχθεί η ΜΕΑ και άρα ούτε καν τα αρχιτεκτονικά σας.

 

Άρα εαν είστε έτοιμοι εντελώς τότε μπορείτε να τα καταθέσετε και να σας τα ελέγξουν.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δέχονται ΜΕΑ μπορώ να σου απαντήσω θετικά για ΛΑΡΙΣΑ, ΚΑΡΔΙΤΣΑ, ΤΡΙΚΑΛΑ και μάλιστα είναι έτοιμοι και ενημερωμένοι να τις εξετάζουν. Δεν έχουν εμπειρία (όπως όλοι βέβαια) αλλά υπάρχει υποστήριξη από το τοπικό ΤΕΕ για ότι απορία υπάρχει.

 

Έχετε όμως υπόψην σας ότι για να μπορεί να εξεταστεί μια άδεια πια η οποία έχει ΜΕΑ θα πρέπει να έχετε υποβάλει ΟΛΕΣ τις μελέτες σας και όχι σταδιακά όπως κάνατε μέχρι τώρα. Για να ελεγχθούν και να εγκριθούν τα αρχιτεκτονικά θα πρέπει πρώτα να ελεγχθεί και εγκριθεί η ΜΕΑ. Για να ελεγχθεί η ΜΕΑ θα πρέπει να υπάρχουν διαθέσιμα για έλεγχο και όλα τα στοιχεία που αυτή έχει λάβει υπόψην της. Τα στοιχεία για την ΜΕΑ παίρνονται από τις υπόλοιπες μελέτες (αρχιτεκτονικά & Η/Μ). Εαν αυτές ΟΛΕΣ δεν υπάρχουν κατατεθημένες δεν μπορει να ελεγχθεί η ΜΕΑ και άρα ούτε καν τα αρχιτεκτονικά σας.

 

Άρα εαν είστε έτοιμοι εντελώς τότε μπορείτε να τα καταθέσετε και να σας τα ελέγξουν.

 

Συναδελφε SeNNinhA, μια ερωτηση.

Προκειμενου να κατατεθει μια ΜΕΑ στην Πολεοδομια (με τις απαραιτητες Η-Μ μελετες) ποια λογισιμα υπαρχουν αυτη την στιγμη στην αγορα τα οποια να ειναι αξιοπιστα.

Διαβαζοντας (οσο μπορω) τον ΚΕΝΑΚ ειδα οτι απαιτειται διαστασιολογηση ηλιακων συλλεκτων, μελετη φωτισμου κλπ.

Δεν τιθεται θεμα διαφημισης καποιου λογισμικου αλλα πρεπει να εχουμε καποιο στα χερια μας για να κανουμε την δουλεια μας.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό. Είμαι Πολιτικός Μηχανικός και δεν ασχολούμαι με μελέτες Η/Μ.

 

Ένας μηχανολόγος πρέπει να σε βοηθήσει σε αυτό. Έχω την εντύπωση πάντως ότι όλα τα λογισμικά της αγοράς είναι πάνω κάτω το ίδιο καλά.

 

:???::???:??::???:

Link to comment
Share on other sites

Τα λογισμικά διευκολύνουν μέχρι ένα σημείο την μελέτη αλλά δεν είναι μηχανικοί.

Πολλά στοιχεία θα πρέπει να τα βρει ο μηχανικός από τις τεχνικές προδιαγραφές των κατασκευαστών, είτε από το ίντερνετ ή ακόμα καλύτερα από τον τοπικό αντιπρόσωπο .

 

Με το λογισμικό υπολογίζουμε κάποιες παραμέτρους, κάνουμε με αυτές μια αρχική διαστασιολόγιση με βάση τις προδιαγραφές των κατασκευαστών και αν δεν μας ικανοποιεί το αποτέλεσμα κάνουμε νέα διαστασιολόγιση κτλ.

Link to comment
Share on other sites

sdim, Βλεπω οτι δραστηροποιεισαι στην Πατρα. Εγω ειμαι εδω κοντα στην περιοχη σου (Αιτ/νια). Σωστα αυτα που λες αλλα χωρις λογισμικο χαθηκες. Εγω εχω κανει αρκετες δοκιμαστικες ενεργειακες επιθεωρησεις με το λογισμικο του ΤΕΕ και πιστευω οτι καποιος με σχετικη εμπειρια μπορει να τα καταφερει.

ΟΜΩΣ με την μελετη ενεργειακης αποδοσης τα πραγματα ειναι διαφορετικα.

Αν θελεις στειλε μου το mail σου να εχουμε μια επικοινωνια

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη εβδομάδα πληροφορήθηκα πως από όλες τις εταιρίες που αναμένουν πιστοποίηση για τα προγράμματα που θα βγάλουν σχετικά με τον ΚΕνΑΚ μόνο η 4Μ πιστοποιήθηκε με δικά της έξοδα , τώρα πως γίνεται αυτό δεν το έχω ψάξει. Σε λίγο καιρό αναμένεται να πιστοποιηθούν και οι άλλες. Επίσης δεν νομίζω να χάνεται κάποιος χωρίς υπολογισμούς. Λίγο καλό excel και είσαι μια χαρά. Εγώ αυτό που φοβάμαι στα προγράμματα είναι η υπερδιαστασιολόγηση, Πλέον αυτό θα είναι πρόβλημα στις ΜΕΑ μιας και δεν θα βγαίνουν Β αν κάνουμε είτε εμείς είτε κάποιο πρόγραμμα υπερδιαστασιολόγηση.

Link to comment
Share on other sites

Υπερδιαστασιολόγηση ούτως ή άλλως επιβάλεται να κάνεις διότι θα υπολογίσεις τα συστήματά σου για την χειρότερη μέρα του χρόνου όπως έκανες μέχρι τώρα. Απλά παίρνεις ενα συντελεστή ανάλογα με το ποσοστό της υπερδιαστασιολόγησης που θα κάνεις. Εαν κάπου χάνεις σε ενα σημείο αναγκαστικά θα το διορθώσεις κάνοντας κάτι άλλο καλύτερο. Την θερμομόνωσή σου, τους ηλιακούς κλπ. Πριμοδοτείται η τοποθέτηση αυτοματισμών και άνετα μόνο με τους αυτοματισμούς των Η/Μ μπορείτε να ανεβείτε κατηγορία. Αυτό που δεν παίρνει να γίνεται είναι η επιπλέον υπερδιαστασιολόγηση του υδραυλικού που σαν "επιστήμονας" και αυτός τροποποιούσε την μελέτη σας και πρόσθετε θερμίδες, σώματα, άλαζε κλάδους κλπ κατά το πως εκείνος νόμιζε σωστό. Αυτό θα σε πετάξει έξω στα σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψες , αυτά περί υδραυλικού θα έλεγα σε κάποιο άλλου μήνυμα. Απλά έχω ακούσει από συναδέλφους πως πολλά προγράματα κάνουν σε κάποιους υπολογισμούς μία υπερδιαστασιολόγηση ή αν θες μία στρογγυλοποίηση η οποία μπορεί να σε ανεβάσει κατηγορία πχ στην επιλογή καλωδίου. Απλά εξέφρασα την ανησυχία μπας και αυτό συμβεί και στην ΜΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.