Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη Ισχύος Κανονισμού Ενεργειακής Απόδοσης


gior35

Recommended Posts

Εστησα το εικονικό κτίριο με το νέο πρόγραμμα (όχι το beta). Ξέρω ότι σε xml που γίναν στην beta έκδοση, όταν τα τρέξεις με το νέο πρόγραμμα έχουν προβλήματα.

Κατέβασα το πρόγραμμα σε 3 διαφορετικούς υπολογιστές και έτρεξα το αρχείο με τις 2 διαφορετικές πηγές ενέργειας για το ΖΝΧ.

Το αποτέλεσμα σε όλες τις περιπτώσεις στην ενεργειακή κατάταξη ήταν παύλα και 0 στα νούμερα.

Η κάρτα στα αποτελέσματα - απαιτήσεις - κατανάλωση είναι ΟΚ. Βγάζει νούμερα.

Ο συνδιασμός των βαθμών κάλυψης μπορεί να είναι οποιοσδήπτοτε. Μόνο που υπάρχει δεύτερος τύπος πηγής ενέργειας το πρόγραμμα παθαίνει TILT.

 

Αυτό ακριβώς κάνει και σε μένα. Αν βάλω 2η πηγη ΖΝΧ δεν βγάζει κατάταξη.

Link to comment
Share on other sites

 

Οι αμοιβές των επι μέρους μελετών υπολογίζονται όπως υπολογίζονταν μέχρι σήμερα. Δεν έχει αλλάξει κάτι σε αυτό.

 

Η αμοιβή για την ΜΕΑ είναι το 20% επί των αμοιβών των αρχιτεκτονικών και των Η/Μ μαζί.

 

Οχι ολων των Η/Μ αλλα μονο αυτων για τις οποιες εισαγουμε στοιχεια στη ΜΕΑ. Ποιες ειναι αυτες τωρα; Σιγουρα ειναι η Θερμανση και σιγουρα δεν ειναι ανελκυστηρας, αποχετευση και παθητικη και ενεργητικη πυροπροστασια. Για τις υπολοιπες (υδρευση, ηλεκτρικα);

Link to comment
Share on other sites

Πάντως χθες σε ένα "ανέβασμα" ενός xml στις αμοιβές του ΤΕΕ για μια οικοδομική , χωρίς να βάλει ο συνάδελφος μηχανικός τον κλιματισμό (ψυκτικά φορτία) το έκανε δεκτό. Δεν ξέρω τι θα γίνει όταν θα πάει στην πολεοδομία, αλλά από το ΤΕΕ πέρασε. Επίσης δεν γνωρίζω αν το σύστημα των αμοιβών δεν παρουσιάζει "κόλλημα" όταν δεν βάζεις όλες τις απαραίτητες μελέτες. Ενημερωτικά το κόστος της ΜΕΑ για τα αρχιτεκτονικά (κέλυφος) το βάζει σε αυτόν που έχει αναλάβει τα αρχιτεκτονικά και το κόστος της ΜΕΑ για τα Η/Μ στον μηχανικό που έχει δηλωθεί για τα Η/Μ . Και εγώ ρωτάω. Αν τις μελέτες τις κάνει όλες ένας ΠΜ, γιατί έχει δικαίωμα (θέρμανση κάτω από το όριο που ισχύει για τους μηχανολόγους) στην ΜΕΑ που απαιτεί 2 μηχανικούς πως χρεώνεται η αμοιβή από το σύστημα???

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση το σύστημα του ΤΕΕ με τις απαιτούμενες μελέτες (όπως και με τα επαγγ. δικαιώματα). Ότι και να του δηλώσεις το δέχεται.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως ανέβηκε ο βαθμός δυσκολίας, τα επαγγ. δικαιώματα με απασχολούν πλέον ελάχιστα, συνάδελφε.

Ενα από τα θετικά του ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε να βάλετε 2 πηγές ΖΝΧ να δείτε αν βγάζει κατάταξη. Εμένα οχι.

 

Συνηθως στο ΖΝΧ η πηγη ειναι μια (ή ηλεκτρισμος ή φυσικο αεριο ή υγραεριο) και μετα μπορεις να βαλεις και ηλιακο.

Δοκιμασε ομως να βαλεις 2η πηγη ενεργειας για θερμανση, πχ εχεις λεβητα πετρελαιου και θελεις να βαλεις και τζακι (ανοικτη εστια καυσης με βιομαζα).

Ενω κανονικα πρεπει να βελτιωθει η καταταξη κατι τετοιο δεν το κανει το λογισμικο.

Οταν θελεις να διαμορφωσεις σεναρια και απο λεβητα πετρελαιου να πας σε λεβητα βιομαζας, η κατηγορια δεν βελτιωνεται.

Επειδη εχω κανει αρκετες δοκιμαστικες επιθεωρησεις (οταν δεν εχω τι να κανω) πιστευω οτι πρεπει να δοθουν αρκετες διευκρινησεις (φυσικα απο καποιον εμπειρο Μηχανικο και μονο Μηχανικο) για το τι επιτρεπεται και τι οχι να μπει στο Λογισμικο.

Link to comment
Share on other sites

ΛΙΑΚΟΥΡΑ στην περιοχή μας επειδή είναι πολλοί αυτοί που δουλεύουν στη ΔΕΗ, έχουν μειωμένο τιμολόγιο ηλεκτρ. ρεύματος και δεν βάζουν ηλιακό. Μιλάμε για μερικές χιλιάδες κατοικίες.

 

Σε αυτή την περίπτωση πως θα χειριστείς ενεργειακή επιθεώρηση σε κατοικία που έχει για τον χειμώνα λέβητα ή τηλεθέρμανση και για το καλοκαίρι την ηλεκτρική αντίσταση του boiler;

Πιστεύω ότι θα λυθεί το πρόβλημα σε επόμενη έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς οπως τα λέει ο hkamp. Στην περιοχή μας η συνήθης πρακτική για ΖΝΧ είναι τηλεθέρμανση το χειμώνα και ηλεκτρικό το καλοκαίρι. Εξαιτίας της τηλεθέρμανσης ίσως απαλλασόμαστε απο την απαίτηση ηλιακού σύμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ. Σε αυτή την περίπτωση τι κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι στην τηλεθερμανση δεν μπορεις να βαλεις δυο πηγες για ΖΝΧ, δηλ. καποιους μηνες τηλεθερμανση και καποιους ηλεκτρικο θερμοσιφωνα.

Εσεις Συναδελφοι που εισθε απο Βορεια Ελλαδα για δοκιμαστε λεβητα με βιομαζα αντι για λεβητα πετρελαιου.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν μπορεί να δεχθεί οποιεσδήποτε 2 πηγές για ΖΝΧ.

Με σενάρια με λέβητα πετρελαίου και βιομάζα και αλλάζοντας τα ποσοστά κάλυψης βλέπω ότι σου αλλάζει τα αποτελέσματα, ίσως όχι με δραματικό τρόπο αλλά τα αλλάζει.

Δεν ξέρω την λογική του προγράμματος και δεν νομίζω εκτός από τους προγραμματιστές να το ξέρουν και πολλοί άλλοι. Οπότε δεν μπορώ να κρίνω για την ορθότητα των αποτελεσμάτων.

Νομίζω πως ωφείλεται στο ότι εξετάζεται το κτίριο με βάση το κτίριο αναφοράς.

Εχω την εντύπωση πάντως ότι για καλή ενεργειακή κατάταξη όλα τα λεφτά είναι στο κέλυφος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.