Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη Ισχύος Κανονισμού Ενεργειακής Απόδοσης


gior35

Recommended Posts

Στην αντίστοιχη ΤΟΤΕΕ περιγράφεται συγκεκριμένη μεθοδολογία για τον υπολογισμό των φορτίων ψύξης.

Ψάχνω να βρω την λογική (αν υπάρχει κάπου καταγεγραμμένο κάτι σχετικό) με την οποία μπορώ να βάλω 0 στα φορτία ψύξης, όπως συστήνουν κάποιοι συνάδελφοι.

 

Έχει δοκιμάσει κάποιος να βρει την ενεργειακή κατάταξη του κτιρίου χωρίς ψύξη και στην ενεργειακή επιθεώρηση (για το πιστοποιητικό) να βρει την ενεργειακή κατάταξη εισάγοντας δεδομένα ψύξης (από εγκατεστημένα κλιματιστικά); Βγαίνει το ίδιο αποτέλεσμα σε kWh/m²;

 

Στην ΤΟΤΕΕ 20701-1, στο 4.2.1 αναφέρει ότι εάν το εξεταζόμενο κτίριο δεν διαθέτει σύστημα ψύξης/κλιματισμού ή διαθέτει για ένα τμήμα του κτιρίου,τότε θεωρείται ότι κλιματίζεται όπως ακριβώς και το κτίριο αναφοράς.

1) Αν όλοι οι ιδιοκτήτες εγκαταστήσουν κλιματιστικά χωρίς να υπάρχει η αντίστοιχη μελέτη τι γίνεται;

2) Αν υπάρχει μελέτη ψύξης/κλιματισμού αλλά δεν έχουν εγκατασταθεί συστήματα ψύξης/κλιματισμού σε όλα τα τμήματα του κτιρίου θα υπολογιστεί σαν κτίριο αναφοράς;

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει αρκετες φορες (μονο για ενεργειακες επιθεωρησεις) τα εξης:

1. Χωρις ψυξη του κτιριου. Εφαρμοσα τις οδηγιες του λογισμικου για κτιριο χωρις ψυξη και βγηκε μια χαρα

2. Με ψυξη. Για αντλιες θερμοτητας διαιρουμενου τυπου (σπλιτακια). Εφαρμοσα τις οδηγιες της βοηθειας (σε παραπεμπει στην ΤΟΤΕΕ 20701-1) οπου βαζεις ισχυ, βαθμο αποδοσης Β.απ. 1 και ΕΕR 2.2 (αναλογα με την παλαιοτητα), επειτα τα υπολοιπα και βγαινει.

** sdim Μετα το mail που μου εστειλες σου εστειλα απαντηση με τα στοιχεια μου. Αν θες παρε τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με το αρχείο polykatikia-26-9-10.xml. Το έσωσα με άλλο όνομα, το άνοιξα στην ενεργειακή επιθεώρηση, άλλαξα την τιμή στο πεδίο της ψυκτικής ισχύος σε μηδέν (0) και βγάζει τα ίδια αποτελέσματα σε σχέση με την τιμή 50 KW που είχε στο αρχικό παράδειγμα. Και 60 ΚW που έβαλα τα ίδια. Και στην μελέτη ενεργειακής απόδοσης που το έτρεξα πάλι τα ίδια.

Ωστόσο η απορία (μου) παραμένει. Πότε απαιτείται μελέτη ψύξης σε κτίρια κατοικιών (και εφαρμογή της βέβαια); Ισχύουν εντέλει αυτά που λέει ο hkamp ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Η ισχυς έχω την εντύπωση οτι δεν λαμβανεται υπόψη στην ενεργιακή κατάταξη, παρα μόνο η απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο. Αλλάζοντας μεταβλητές στην πρότυπη μελέτη (Polykatikia-26-9-10.xml) παρατήρησα ότι αν και αλλάζω τις τιμές στα αντίστοιχα φύλλα δεν μεταβάλλονται τα αποτελέσματα.

Το παράδειγμα με το που το τρέχω μου βγάζει το κτίριο Β (86,2 KWh/m²).

 

Πηγαίνω στα συστήματα και στην θέρμανση βάζω στην παραγωγή την ισχύ του λέβητα και στο δίκτυο διανομής στα 1.000.000 ΚW (1GWatt), πατάω εκτέλεση και πάλι μου εμφανίζει το ίδιο αποτέλεσμα (86,2 KWh/m²). Πηγαίνω στην Έκθεση -> έκθεση αποτελεσμάτων και στις καταναλώσεις δεν έχει τις τιμές που αντιστοιχούν στο 1GWatt.

Αντίστοιχο πρόβλημα υπάρχει και στην ψύξη.

 

Όμως, αν στις βοηθητικές μονάδες στην ψύξη βάλω π.χ. ισχύ 1000kW στις βοηθητικές μονάδες->αντλίες τότε από το 86,2 πηγαίνει στο 501,4kWH/m². (και πάλι βγαίνει Β το κτίριο).

 

Έχει και σε άλλους την ίδια συμπεριφορά; Μήπως το πρόγραμμα έχει σημαντικά προβλήματα στους υπολογισμούς;

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις το help του προγράμματος θα δεις οτι το γράφει ξεκάθαρα. Η ισχύς των μονάδων θέρμανσης και ψύξης δεν λαμβάνονται υπόψη στην ενεργειακή κατάταξη. Σημασία έχει μόνο ο βαθμός απόδοσης. Στις βοηθητικές μονάδες όμως είναι λογικό να σου αλλάζει γιατί εκεί η κύρια παράμετρος τους είναι η ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν λαμβάνεται υπ'όψιν η ισχύς των μονάδων θέρμανσης, τότε που εισέρχεται στους υπολογισμούς ο συντελεστής βαρύτητας ng1 (πίνακας 4.3, ΤΟΤΕΕ 20701-1);

Link to comment
Share on other sites

To ng1 υπάρχει μέσα στο Βαθμό άπόδοσης. Το βαθμό απόδοσης το υπόλογίζεις εσύ βάσει του πραγματικού βαθμού απόδοσης και των ng1 και ng2. H ισχυς χρειάζεται μόνο για να καθορίσει τον βαθμό απόδοσης του κτιριου αναφοράς. Δεν τα ξερω και πολυ καλα. Πολιτικος είμαι οχι Μηχανολογος. Διαβασε την βοηθεια του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ και θα καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Για τις Ενεργειακες Επιθεωρησεις (απο 9-1-2011, αληθεια τι γινεται με το Μητρωο προσωρινων ενεργ. Επιθεωρητων, ειδοποιηθηκε κανεις), για κοιταξτε τι συντελεστη θερμοπερατοτητας U θα παιρνεται για κτιρια πριν τον ΚΕΝΑΚ?

Συμφωνα με τους πινακες των ΤΟΤΤΕ (3.4α & 3.4β) ή υπολογιζοντας το (οπου θα γινεται χαμος) ή με θερμοκαμερα (τα έξοδα θερμογραφησης επιβαρυνεται ο ιδιοκτητης) οπου παλι θα γινεται χαμος.

Κατα την γνωμη μου, θα πρεπει να συμφωνηθει εξαρχης (τουλαχιστον για τον πρωτο χρονο ) ενας τροπος, ο πιο απλος τροπος υπολογισμου του συντελεστη θερμοπερατοτητας U, δηλ οι πινακες της ΤΟΤΤΕ 20701-α.

Ετσι πιστευω δεν θα υπαρχουν μεγαλες αποκλισεις κατηγοριοποιησης κτιριων με τα ιδια χαρακτηριστκα. Εξαλλου οπως θα εχετε διαπιστωσει αρκετοι απο εσας στο λογισμικο δεν λαμβανονται υποψη καποια πιο σοβαρα στοιχεια οπως η ισχυς του λεβητα ή και τι καυσιμο καταναλωνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.