Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ από το ποσό αμοιβής στην ΕΤΕ


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους το εξής:

Για μια έκδοση οικοδομικής άδειας , έγινε καταθεση αμοιβής στην ΕΤΕ του ποσού μελέτης το οποίο όταν πήγα να ανάληψη διαπίστωσα πως είχε μια παρακράτηση περίπου 2% (εκτός από το ΦΠΑ που ηταν το ίδιο). Οταν ρώτησα στην ΕΤΕ τι παρακράτηση είναι αυτή μου είπαν πως είναι η παρακράτηση υπέρ του ταμείου. Εγω απ' όσο γνώριζα το 2% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ γίνεται μαζί με τι 1% του ΤΕΕ με άλλο ειδικό έντυπο της εθνικής το οποίο δεν έχει πληρωθεί ακόμα(θα πληρωθεί μαζί με ΦΕΜ ΙΚΑ κλπ). Αν όντως είναι έτσι, γιατι περάστηκαν λιγοτερα χρήματα στον λογαριασμούλη μου? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Το 1% στο οποίο αναφέρθηκες είναι υπέρ ΕΜΠ.

Το 2,048% που σου αφαιρέθηκε είναι υπέρ ΤΕΕ.

(2% + 2% χαρτόσημο + 20% ΟΓΑ επί του χαρτοσήμου = 2,048%)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Χάρη. Πράγματι το 1% είναι ΕΜΠ (θυμόμουνα λάθος) και το 2 που αφαιρέθηκε (2,048) είναι όπως το είπες. Δεν είναι μεγάλο ποσό αλλά να ξέρουμε και τι μας γίνεται. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν παίρνει η τράπεζα.

Απλά το civil μέσα σε όλες τις άλλες !@#$ που έχει κάνει, γράφει αυτό το έξοδο σαν ΕΤΕ.

Η τράπεζα κερδίζει, νομίζω, από την διαχείρηση αυτών των χρημάτων για 15 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η τράπεζα όταν κάνεις κατάθεση παρακρατά το 2% περίπου επί της καθαρής αμοιβής (χωρίς το ΦΠΑ). Τα υπόλοιπα (ΤΣΜΕΔΕ, ΤΕΕ, ΕΜΠ) πληρώνονται, μπορεί και αργότερα ή και καθόλου αν τελικά μία άδεια δεν βγει, με τα άλλα μπλε έντυπα που είναι μεγαλύτερου μεγέθους.

Link to comment
Share on other sites

Το 2% είναι προμήθεια της τράπεζας για την "εξυπηρέτηση" που μας κάνει. Το ΤΕΕ αναρωτιέμαι που αγωνίζεται για εμάς πότε θα κάνει κάτι να καταργηθεί αυτό το χαράτσι? (χώρια την δέσμευση των χρημάτων για 15 ημέρες που οφελεί την τράπεζα άλλο ένα 0.5%. Έχουμε συνέταιρο χωρίς να το ξέρουμε).

Link to comment
Share on other sites

η δέσμευση έχει και τα καλά της νομίζω....

Αλλα το χαράτσι είναι χαράτσι.....

paktomenos φυσικά και έχουμε συνεταιρο την τράπεζα, από απλές αναλήψεις μέχρι και σε καταθέσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε τουλάχιστον η όλη διαδικασία να γίνεται μέσω και τράπεζας Αττικής, όπου υπάρχει κατάστημα.Τι στο καλό είμαστε μέτοχοι σε κοτζάμ τραπεζικό κολοσσό ??

Τα καλά ποιά είναι Άρη? (εκτός του ότι δεν προλαβαίνεις να "φας" αμέσως τα χρήματα?)

Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxa

ναι είναι και αυτό

Υπάρχουν συνάδελφοι που καταθέτουν τις αμοιβές μελετών και όταν ελευθερωθούν τα χρήματα από το ιδια καταθέτουν την επίβλεψη.

Ε έτσι υπάρχει μια δυσκολία-καθυστέρηση

 

Επίσης η 15νθημερη δέσμευση αλλά κυρίως η αναγκαστική κατάθεση μας εξασφαλίζει ότι θα περάσουν τα χρήματα από εμάς.

Ψιλά γράμματα αλλά κάτι είναι. Σίγουρα θα διαφωνήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.