Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης βοηθητικού χώρου σε χώρο κύριας χρήσης


Recommended Posts

Σου το είπε εγγράφως; Ότι μπορείς να μεταβάλεις την χρήση στον 4178 από βοηθητικη σε κυρια χωρίς να πληροί τις προυποθέσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πληροί τις προϋποθέσεις για άδεια αλλαγής χρήσης. Αν με κάποιον τρόπο δικαιολογηθεί ότι είχε αυθαίρετη λειτουργία κουζίνας στο προηγούμενο καθεστώς (όταν ήταν κρεοπωλείο δηλαδή), μέσω του 4178 μπορεί να γίνει εκ νέου τακτοποίηση για αλλαγή χρήσης του υπογείου από βοηθητικό χώρο σε κύριο χώρο. Αυτό μου είπε προφορικά - όχι γραπτώς. Ούτε εγώ το έχω ξανακούσει, για αυτό ρωτάω. Ευχαριστώ για τι απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενη δημοσίευση μιλάς για δραστηριότητα καπνίσματος και φιλεταρίσματος αλιευμάτων. Ίσως και συσκευασία;

Αυτή η δραστηριότητα καλύπτεται από άδεια λειτουργίας ιχθυοπωλείου;

Νομίζω πως όχι, καθότι γνωρίζω ότι τέτοιες δραστηριότητες αναλαμβάνουν βιοτεχνικές μονάδες.

Για το θέμα του υπογείου δες τι αναγράφεται στο ν. 4178 στην παρ. 6 άρθρο 24:

6. Η υπαγωγή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις των Ν-3775/09 (ΦΕΚ-122/Α/09), Ν-3843/10 (ΦΕΚ-62/Α/10), Ν-4014/11 (ΦΕΚ-209/Α/11) και του παρόντος, δεν συνεπάγεται απαλλαγή αυτών των κατασκευών από άλλες τυχόν προβλεπόμενες ή απαιτούμενες εγκρίσεις ή όρους που αφορούν στη λειτουργία της συγκεκριμένης χρήσης. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.